Протести против полициската бруталност

  • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

    Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
    - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
    - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
    - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

    Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

    Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Тебе ти смета да слушаш Албански? Мене не ми смета, сакам само сегашнава власт да скапе во затвор или да виси на бесилка. Ништо друго не сакам, нека биде и Албанец премиер и претседател, ич не ми е гајле, ама овие сега што се треба да си го добијат заслуженото. Јас кога би бирал би ги пратил во затвор, па нека ги малтретираат по цел ден затворениците кога ќе слушнат кој нарачал убиство на пет невини луѓе и тоа за Велигден.
А ти можеш слободно под рака со таа што ти лајкнува цело време и во понеделник во прв ред да сте.
Ми смета бе ова е Македонија и мозинството се македонци а тебе ако ти ветиле место од сдсм у собрание кажи пошто еве скоро цела година си инкасират по 1000 евра , а ништо не работат па кажи и јас да фатам некаде ред за таква работа!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
:rofl :rofl урнебесно, 15% вика. Абе тоа ни на сон не смееш да го помислиш а не да пишеш. Тоа пола држава нема работа тој вика 15-20%.
Не ме смеј бе кои се тие пола ? Ако толку немате работа и стварно ти се работи земи работи земја да видиш како се печали ама не бе брат за фотеља сте сите не ви се пече на сонце!
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Само да напоменам, секое следно мислење кое ќе има партиски реваншизам ќе биде бришено.
Се гледаме утре на улица. :)
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Само да напоменам, секое следно мислење кое ќе има партиски реваншизам ќе биде бришено.
Се гледаме утре на улица. :)
Само ке Те молам без шипки,шишиња,бекатони и симни го шеширот утре.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Ти веруваш дека 25-30% се навистина невработени?! Да е реална таа бројка немаше ниту ова ниту било која влада да опстои значи рална бројка на невработеност е од 15-20% повеќе не затоа што многумина си работат на црно , а не се пријавуват или не ги пријавува газдата. Плус Зајко поарен ти е од средната класа со 80 милијони незнае чоек на крај како да искочи од 1 до 1 или Шекеринска со кирите од дајнерс не се живее.

Батица, да ти кажам искрено ко да сме наши луѓе.

Моментално, ни со едните ни со другите не ми менува нешто, но едно сакам. После сите овие работи што ги има направено ВМРО и овие очајни потези што ги прави, сакам да ги сменат. Макар и лајното шо помалку смрди да биди на власт.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Батица, да ти кажам искрено ко да сме наши луѓе.

Моментално, ни со едните ни со другите не ми менува нешто, но едно сакам. После сите овие работи што ги има направено ВМРО и овие очајни потези што ги прави, сакам да ги сменат. Макар и лајното шо помалку смрди да биди на власт.
Нови луѓе , а не избор помеѓу овие две ама ич скроз нови луѓе ! Инаку бар нешто се прави патишта субвенции и слично има работи кои не се добри ама дека ќе гласам некогаш за некој кој вика дека ќе ми зголеми даноци дека ќе брка луѓе од работа тешко. Затоа нови луѓе и нормално идеја која неколку циклуси ја кажувам масовен бојкот значи излегуваш и сите неважечки ама нема слога ниту храброст за такво нешто за излегување во град неможеш да се договориш , а не па за такво нешто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: rain-bow

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Чиста шпекулација ти е тоа ја ти кажувам дека цела индустриска зона Бунарџик ќе работи у понеделник слободно дојди да провериш! Значи го утупивте со случајот на Тамара , а ниту еден медим не ја даде страната за неодговорноста на родителите кои воопшто не почитувале ништо што лекарите им кажале ни во однос на контроли ниту ништо ама ај да не одам во оф топик премногу затоа што ко ќе дојде Зајко на власт ќе тече мед и млеко за мито и корупција па ќе може да си потплатиш доктор за операција.

Тоа е тоа што го кажувам цело време, верувам го отеков и на форумов и во живо, тоа е причината затоа што не сакам да им видам сурат на екс пријатели, познаници и роџаци, пошто пун quratz од вакви муабети.

За 300 евра, за една субвенциичка, за една цркавица - се оправдува и смрт во агонија на мали девојчиња. Ајде тоа со садистичкото тепање, ајде глупостите со 54 повредени цајкани, ајде остали срања, ама ова не смее да помине.

Не е само тој случај, ги има стотици а апашлукот и `реформите` колку животи чинат не знае никој.

Случајот беше надолго и нашироко расправан по медуми, се појави и мајката на девојчето и сето тоа, јасно беше дека се работи за ВРОДЕН дефект, јасно беше дека ПОВЕЌЕПАТИ власта одбивала да даде пари за лекување, јасно беше дека одолговлекувањето предизвикало неповратно притискање на `рбетот врз белите дробови и беше прашање на недели ако не и денови за итна интервенција. Дури и министерот, уште еден од легијата демони испилени од контејнер за медицински отпад - ЛАЖНО ветуваше дека ќе ја средат работата.

И сега некој ваков лик, произлезен од вековната бескичмењачка традиција од самото дно на човештвото - набедува родители на мртво девојче со ВРОДЕНА МААНА (која пак, за информација никако не може да е родителска грешка) коешто којзнае колку пати било одбивано од власта за која шири чмар дотичниов и коешто наместо да се радува на детството завршило во гроб поради пренамена на парите во гипс-картон-стиропор поради оф шор махинации и коли од 600К еура - ВАКОВ ЛИК се обидува да ја префрли вината кај родителите кои останале без дете.

Ова е најголемото срање кое го направи власта, настрана се` останато, ваквите матрици на резонирање каде за 300 евра се елиминира секој траг на било каква човечност. Не се сомневам дека викторче надворешно наликува на човек, може дури и испушта звуци кои може да се наречат човечки, но тој е партиски тристаевраш, his family and other animals, што би рекол Едвард Б.

Не користам крајно погрдни називи за овој виктор к, не затоа што не сакам и не затоа што ме заболе за казнени или бан туку да не ги нагрдувам виртуелниве страници, чисто од естетски причини.

Исто од чисто естетски причини - убиј се. Pronto.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@Viktor k странските инвеститори (знам за ДММ, за другите не знам и не можам да зборам) се заканувале со откази за тој што нема да дојде во недела на работа, а понеделник е неработен. Појди до Кавадарци во понеделник и види што биднало.
Друго, знаеш како владава смета невработеност? 2.000.000 вкупно население, 1.200.000 работоспособни. Одземаат студенти и средношколци, одземаат луѓе кои не се пријавиле во завод повеќе од еден месец, одземаат вработени, одземаат уште купица други и доаѓаат до бројка од ~15%. Ако тоа не е пример за манипулација со бројки не знам што би можело да биде.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Saladin