1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!
 2. Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 300 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Причините зошто младите „капацитети" ја напуштаат Македонија

Дискусија во форумот 'Политика и политички настани' започната од Sebastian, 6 септември 2012.

 1. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  Дотаму одат луѓето е за ова не ми се верува ...

  Абе јас невикам да не си задоволна со тоа денес само лошо разбрав мислев дека факсот е проблем ...
   
 2. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  Тие се нова подврста...:kafe Има сива зона, дилери и полу-дилери, коцкари, рекетари, раја со родители во иноземство, раја задолжена до гроб, раја......
  Широк сокак е посебен социолошки феномен :patos
   
  На alba и Saladin им се допаѓа ова.
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Има... Лично ги гледам секојдневно, се задолжуваат кај едни за да платат долг кај други, пошо банките им изгласале недоверба, нон стоп правиме разговор за барање на работа, се жалат демек не работа не се наоѓа така лесно, добивале понуди но по месец два си даваат отказ самите бидејќи здравствено не можеле да издржат толкав терет, а работата не им се состои од растоварање туку од седење во канцеларија, до работење во маркет. Богами и да е тешка таа работа (можда, не велам не), ако имаш мака, ако дужиш пари поготово на зеленаши, ќе си го направиш сработеното и памет во глава нема да ти дојде пак да се куропецаш. Проблемот е што ним не им доаѓа памет, бидејќи и не знаат баш многу за работа.
   
 4. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Баш синоќа со една другарка зборевме за таквите феномени кои за мене освен искомплексирани џукели не се ништо друго.
  Ми расправаше за еден момак што и е симпатија, како работи на две работни места за кредити да исплаќа кои не се подигнати за реновирање на трошната куќичка во која живее туку за купување на ај фон, јакна од 5.000 денари и одмор појма неам каде и некои додатни такви пичлачења.

  |-( Ќе го занемарам тука прашалников над мене како воопшто може таков дибек симпатија да биде на некој, ама озбилно ми е мака што такви створења дишат ист воздух со мене.
  Ееееј човече, да се заглавиш до гуша за да сончаш г`з на море бе...страшно.
   
  На Jericho му/ѝ се допаѓа ова.
 5. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  И колку може да трае тоа нивното една две ај и пет години и после ?
   
 6. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Чудното е што трае.. и тоа многу. А акал ни за лек.
   
 7. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Па и не е толку чудно, кога раја во земја од третиот свет има `потреби` исти како и оние од првиот. И во Осло и во Париз и во Берлин и во Скопје и во Ресен ја гледаат истата телевизија и им `требаат` истите гаџети.......само што контекстот е малку различен.
   
 8. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  Саци овој мн комплицирано за една плавуша да сфати или мене ми диши музокот или на нив ам ај ако е така убаво и трае дај сите ке легарчиме :zelen
  Ние од позади грбот на ГоспоТ не ни се неопходни тие гаџети :patos
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Тоа е тоа консументско општество на тривијален луксуз за кој збориме нон-стоп. Да им раскажувам сеа на моите деца дека порано се спремавме во 19:15 пред телевизија да ја глеам омилената детска емисија/цртан нема да им биде јаснп.
   
  На alba и Outrider им се допаѓа ова.
 10. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  Кловнот Бозо во 19.15 :patos
  Од друга страна и нема друг начин за да во услови на капитализам постои висок стандард.
  Мора да има средна класа која троши, која прави обрт. Овде, со 150-200 евра и исклучоци од 300-400....нема обрт, нема трошење, само храна и режиски трошоци. Hence нема потреба од нови работни места... и така во круг.
  Овие шо позајмуваат и купуваат ајфони се мал процент, рајата нема. Ете банален пример во Англија полн стадион 60.000 раја по 45 фунти влезница, а тука е и превоз, пред и после утакмица до паб на пијачка, па сувенири па шалови........Арсенал врти повеќе пари од Македонија :patos

  Тука постои само илузија на консумеризам, ако сме искрени. Од правиот консумеризам нема рајата ни К видено.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: