Причините зошто младите „капацитети" ја напуштаат Македонија

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Има такви... А има и онакви кои дигаат кредити за да бидат фаци во градот, да седнат на (Широк) сокак/плоштад/кеј, луѓе кои немаат вода во очи а све фрлаат на рента-на-место-под-„ѕвездите“/кладилница/рандом луксуз.

Дотаму одат луѓето е за ова не ми се верува ...

Јас знам колку сум способна и колку можам, ама знам и кај живеам. Во нашава вукојебина невесто да не се лажеме 500 евра плата е привилегија, поготово ако си дошол од пи*ку мајчину, без никој да те подбутне и сам си се бориш за парчето леб. Јас може до утре сабајле да не се задоволувам со плата од 300-350 евра ама можностите се такви какви што се, имаш избор или работи или чао, пријатно. Дали е тоа жално или смешно не навлегувам, ама во ситуација каква што моментално доживуваме сервирана од целиот економски систем, да, задоволна сум.
Абе јас невикам да не си задоволна со тоа денес само лошо разбрав мислев дека факсот е проблем ...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Има такви... А има и онакви кои дигаат кредити за да бидат фаци во градот, да седнат на (Широк) сокак/плоштад/кеј, луѓе кои немаат вода во очи а све фрлаат на рента-на-место-под-„ѕвездите“/кладилница/рандом луксуз.


Тие се нова подврста...:kafe Има сива зона, дилери и полу-дилери, коцкари, рекетари, раја со родители во иноземство, раја задолжена до гроб, раја......
Широк сокак е посебен социолошки феномен :rofl
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: alba and Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Дотаму одат луѓето е за ова не ми се верува ...


Абе јас невикам да не си задоволна со тоа денес само лошо разбрав мислев дека факсот е проблем ...

Има... Лично ги гледам секојдневно, се задолжуваат кај едни за да платат долг кај други, пошо банките им изгласале недоверба, нон стоп правиме разговор за барање на работа, се жалат демек не работа не се наоѓа така лесно, добивале понуди но по месец два си даваат отказ самите бидејќи здравствено не можеле да издржат толкав терет, а работата не им се состои од растоварање туку од седење во канцеларија, до работење во маркет. Богами и да е тешка таа работа (можда, не велам не), ако имаш мака, ако дужиш пари поготово на зеленаши, ќе си го направиш сработеното и памет во глава нема да ти дојде пак да се куропецаш. Проблемот е што ним не им доаѓа памет, бидејќи и не знаат баш многу за работа.
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,390
1,133
Yellow submarine
Баш синоќа со една другарка зборевме за таквите феномени кои за мене освен искомплексирани џукели не се ништо друго.
Ми расправаше за еден момак што и е симпатија, како работи на две работни места за кредити да исплаќа кои не се подигнати за реновирање на трошната куќичка во која живее туку за купување на ај фон, јакна од 5.000 денари и одмор појма неам каде и некои додатни такви пичлачења.

|-( Ќе го занемарам тука прашалников над мене како воопшто може таков дибек симпатија да биде на некој, ама озбилно ми е мака што такви створења дишат ист воздух со мене.
Ееееј човече, да се заглавиш до гуша за да сончаш г`з на море бе...страшно.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Jericho

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Има... Лично ги гледам секојдневно, се задолжуваат кај едни за да платат долг кај други, пошо банките им изгласале недоверба, нон стоп правиме разговор за барање на работа, се жалат демек не работа не се наоѓа така лесно, добивале понуди но по месец два си даваат отказ самите бидејќи здравствено не можеле да издржат толкав терет, а работата не им се состои од растоварање туку од седење во канцеларија, до работење во маркет. Богами и да е тешка таа работа (можда, не велам не), ако имаш мака, ако дужиш пари поготово на зеленаши, ќе си го направиш сработеното и памет во глава нема да ти дојде пак да се куропецаш. Проблемот е што ним не им доаѓа памет, бидејќи и не знаат баш многу за работа.

И колку може да трае тоа нивното една две ај и пет години и после ?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Па и не е толку чудно, кога раја во земја од третиот свет има `потреби` исти како и оние од првиот. И во Осло и во Париз и во Берлин и во Скопје и во Ресен ја гледаат истата телевизија и им `требаат` истите гаџети.......само што контекстот е малку различен.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Чудното е што трае.. и тоа многу. А акал ни за лек.

Саци овој мн комплицирано за една плавуша да сфати или мене ми диши музокот или на нив ам ај ако е така убаво и трае дај сите ке легарчиме :zelen
Па и не е толку чудно, кога раја во земја од третиот свет има `потреби` исти како и оние од првиот. И во Осло и во Париз и во Берлин и во Скопје и во Ресен ја гледаат истата телевизија и им `требаат` истите гаџети.......само што контекстот е малку различен.

Ние од позади грбот на ГоспоТ не ни се неопходни тие гаџети :rofl
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Па и не е толку чудно, кога раја во земја од третиот свет има `потреби` исти како и оние од првиот. И во Осло и во Париз и во Берлин и во Скопје и во Ресен ја гледаат истата телевизија и им `требаат` истите гаџети.......само што контекстот е малку различен.

Тоа е тоа консументско општество на тривијален луксуз за кој збориме нон-стоп. Да им раскажувам сеа на моите деца дека порано се спремавме во 19:15 пред телевизија да ја глеам омилената детска емисија/цртан нема да им биде јаснп.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: alba and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Тоа е тоа консументско општество на тривијален луксуз за кој збориме нон-стоп. Да им раскажувам сеа на моите деца дека порано се спремавме во 19:15 пред телевизија да ја глеам омилената детска емисија/цртан нема да им биде јаснп.


Кловнот Бозо во 19.15 :rofl
Од друга страна и нема друг начин за да во услови на капитализам постои висок стандард.
Мора да има средна класа која троши, која прави обрт. Овде, со 150-200 евра и исклучоци од 300-400....нема обрт, нема трошење, само храна и режиски трошоци. Hence нема потреба од нови работни места... и така во круг.
Овие шо позајмуваат и купуваат ајфони се мал процент, рајата нема. Ете банален пример во Англија полн стадион 60.000 раја по 45 фунти влезница, а тука е и превоз, пред и после утакмица до паб на пијачка, па сувенири па шалови........Арсенал врти повеќе пари од Македонија :rofl

Тука постои само илузија на консумеризам, ако сме искрени. Од правиот консумеризам нема рајата ни К видено.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin