1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!
 2. Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 300 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Причините зошто младите „капацитети" ја напуштаат Македонија

Дискусија во форумот 'Политика и политички настани' започната од Sebastian, 6 септември 2012.

 1. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014

  :patos А замисли мојот град го има најбогатиот градоначалник а и имаме стадион уствари ливадичка и овој пратил луѓе да прават анкети како да ни се вика стадионот мислиш све е среден и до тоа дошло како Барса да ке дојде да игра на него :patosлеле три дена се смеем на ова :patos
   
  На Prashina и Outrider им се допаѓа ова.
 2. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Не, не... Капиталистичкото општество итекако те тера да трошиш пари на такви тривијални луксузи. Знам се` повеќе кај нас зема замав оние граѓани од трет ред да имаат скап телефон, а тоа што тоалетот дома им протекува или недајбоже имаат кењеф во двор, е помалку битно. Приоритетите се изгубија во ова време. На што би радије да се задолжиш? На скромно но "cosy" реновирање или некој скап ултрамодерен геџет кој може после 3тата година ќе биде ништо „(по)задњи“ крик на технологија?
   
  На MoonFairy и Prashina им се допаѓа ова.
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  Не знам за кој град се работи ама ми текнува пред некое време кога Уефа имаше пратено `помош` - една количка за правење црти по теренот, Кичево, Крушево ли беше... слична на оние во кои се турка песок, сигурно чини едно 20 евра... а `стадионот` повеќе немаше трева него шо имаше...:D
   
 4. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  Тоа е веќе на статус на религија бидејќи од тоа и зависи стандардот на рајата во капитализмот, тоа ми е муабетот. За да некој продавач има 1500 евра плата мора да постои обрт, да се полнат кошници, да се троши... одамна е таа игра. Проблемот е што рајата тука и нема никогаш видено макар и некои краткорочни бенефити од сета таа грозна игра, како на пример во Италија или уште посеверно.

  А знам многумина такви, да им влезеш дома те мава депресија, смрдени чорапи, излитени теписони, ладно пес да врзиш ќе се самоубие, тешка аура некаква... а надвор Ауди од 2002 донесена од Бугарија...:pusi
   
 5. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,721
  Допаѓања:
  752
  Не може да се каже дека сите ја напуштаат Македонија дека немаат работа,а има и такви што ја напуштаат за тоа ,тоа што грото сакаат да живеат на висока нога односно на туѓ грб на висока нога ги има многу,сите знаеме дека некој маката некој семејството ќе го натера да си оди и да почне нов живот,истиот тој пак се враќа тука (повеќето) не е сјајно никој не може тоа да го каже али дека си заминуваат затоа што тука нема работа или нема залеб не е точно.па ако гледаме така тоа е секаде во светот така луѓето мигрираат од една во друга држава ,од Амеркиа во Европа,од Шпанија во Србија,Англија - Македонија итн да не ги редам сега,и сега немаат луѓето за јадење ли ?
  Што треба на Англичаниве Фреди Меркур да им го оживеат па луѓево да не си одат јас не разбирам, некој слики што се даваат не се баш така .
   
 6. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Не им се работи за ниска плата.
  Ако студира некој јасна му е маката, па сака тој труд да биде награден со високи примања.
  Алчни сме малку, не вртат парите, сите сакаме многу пари.
  Каракамишева вика од невозвратена љубов си бегале младите, не дека само пари им се вртат низ главата.
  Јас ако на целата мака завршам како 80% од моите колеги ќе сакам да си заминам во странство. Само работата е што таму е потежок животот и не пијат кафе три пати дневно во кафич.
  Може нема пари младината ама за живот и забава од Балканот нема подобро место, ама тоа е веќе друга тема.
  На крај сепак помислувам на поддршката од дома. Може и на висока нога од ништо да се живее, ако се има таква среќа:zelen(star)
   
 7. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Има работа за одредена група на невработени, знаеш кои нели, партиските војничиња. За тие неопределените нема, бидејќи пред вработување имаат избор, или зачлени се па ќе работиш или нема да работиш. Е сеа финтата е шо е голем бројот на неопределени и разумни и нормално е да се каже дека нема работа. Бидејќи партиските војници не се кадарни за ништо, туку за живеење шо викаш на висока нога. Другите шо се кадарни си одат.
  Значи работа нема ако си неопределен, ако си тогаш има, ама па тоа влече и друг проблем. Ќе мора да си пропелер и на промена на власт да се вртиш. На пример сега има зголемен број на пропелери, убаво им беше 8 години и се научија на клатење врати, и оп сега наеднаш откази фрчат. Епа ќе фрчат и тоа уште повеќе.
   
 8. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,721
  Допаѓања:
  752
  Види сосема си во право и таа е вистината само сакам да кажам следно:
  Не можам да зборам за времето на Тито ама за Љупчо да,знаеме не сме мали деца дека секој краде и тоа нема збор и овие и тие предходно и секој нареден али има разлика во едно,а тоа е кога беше Љупчо,значи и тогаш се крадело ама имаше народот слобода да работи немаше притисоци итн,имаше пари и никој не им бранеше да крадат и јас би крадел нормално,ама дај му на народов да живее како тоа,мислам дека доста ќе се сложат за тоа време...
   
 9. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,755
  Допаѓања:
  1,002
  abe ebete se v gaz site vojnici partiski ta ednite ta drugite, izvajte si pasos ili kako migrant zamini vo nekoaj druga drzava pozivej avanturisticki zivot i ako uspees arno.
   
 10. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Затоа што Македонија е срање. Никој не бега од убаини.
   

Сподели: