1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Презиме

Дискусија во форумот 'Свадба' започната од Sesil, 14 март 2012.

 1. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Па и онака ме потсетува на некои лоши мината. Ќе го сменам
   
 2. RoxieHeart

  RoxieHeart Староседелец

  Зачленет на:
  6 мај 2014
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  58
  Зошто жените би го зеле презимето од мажот во машка верзија ? Не поддржувам освен ако не е со добра причина, од дебилизам и кичерај незнаат веќе како да привлечат внимание, а божем незнаат дека се исмевани ама јбг фенси лајф ис хард. Освен секако ако е со добра причина чесен исклучок. Кутар братучед на маж ми роден во Америка заради оправдано отсуство на таткото за време на раѓањето ( и средување докоментација after ) си го носи презимето Наумовска:rofl . Недоразбирање, ама многу ми е смешна личната карта :D Патем, јас го земав на маж ми презимето без воопшто да се двоумам, и го земав во оригинална и единствена верзија заради неговата исклучителна специфичност и уникатност, во светот има 9 семејства кои го носат и има далечно византиско потекло ( легално испитано семејно дрво ). Моминското ми беше рандом македонско, доста застапено и досадно.
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Violet

  Violet Полноправен Член

  Зачленет на:
  2 март 2014
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  40
  И сопругот и јас имаме типични македонски презимиња, затоа без проблем го зедов неговото кое е малку поретко од моето. :D
  За презимиња немам замерка зошто претежно тие ни следуваат, само не ми оди некако да живеат во Македонија и ако детето има странско име и наше презиме, незнам што прочитав негде Бенџамин Велески.Дури и смешно е. :D
   
  На Loner му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Да видиш во дијаспората какви комбинации има :zelen

  Инаку сеедно ми е шо и како, пошто потекнувам од стара и горда лоза на кметови, робови, шљакери, пролетери, занаетчии и слична раја...а не верувам дека би нашол евентуална сопруга од аристократско потекло...it`s like whatever...
   
  На Loner му/ѝ се допаѓа ова.
 5. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,183
  Допаѓања:
  2,248
  А што е финтава со девојките кои покрај тоа што го земаат презимето на мажот па го земаат и во машки род? Скоро секоја втора е со такво презиме. Зашто?
   
  На Loner му/ѝ се допаѓа ова.
 6. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Не знам ни јас,во мода е ваљда.

  Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
   
  На Loner му/ѝ се допаѓа ова.
 7. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  Една другарка мораше така во машки род да го земе презимето зш заминаа во Германија и као наводно требало исто да им е презимето ако била на -ска како различно се сметало се тоа ради документи го направи.
   
 8. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,183
  Допаѓања:
  2,248
  Па само една буква е различна не цело презиме, страшно но добро ај на другарка ти и требало тоа ради документи сепак друга држава други правила, ама не можам да ги разберам оние што живеат во Македонија каде што нормално си е да си имаат презимиња во женски род, моминските презимиња им биле во женски род, а они упорно ги земаат презимињата во машки род.
   
 9. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Исто како што има едно девојче од тука Валерија Димчев :patos сум се здробил од смеа бре :D
   
  На escape му/ѝ се допаѓа ова.
 10. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  :zelen на све да се смејало бе :patos а оние од дијаспората нај ми се Мајк Стојковски :patos:patos
   
  На Loner, JaMi и escape им се допаѓа ова.

Сподели: