Презиме | Црнобело Форум

Презиме

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
401
1,073
Eupen
Па и онака ме потсетува на некои лоши мината. Ќе го сменам
 

RoxieHeart

Староседелец
6 мај 2014
60
58
1,018
Inside your darkest fantasies.
Зошто жените би го зеле презимето од мажот во машка верзија ? Не поддржувам освен ако не е со добра причина, од дебилизам и кичерај незнаат веќе како да привлечат внимание, а божем незнаат дека се исмевани ама јбг фенси лајф ис хард. Освен секако ако е со добра причина чесен исклучок. Кутар братучед на маж ми роден во Америка заради оправдано отсуство на таткото за време на раѓањето ( и средување докоментација after ) си го носи презимето Наумовска:rofl . Недоразбирање, ама многу ми е смешна личната карта :D Патем, јас го земав на маж ми презимето без воопшто да се двоумам, и го земав во оригинална и единствена верзија заради неговата исклучителна специфичност и уникатност, во светот има 9 семејства кои го носат и има далечно византиско потекло ( легално испитано семејно дрво ). Моминското ми беше рандом македонско, доста застапено и досадно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Violet

Полноправен Член
2 март 2014
32
40
18
37
рајска градина
И сопругот и јас имаме типични македонски презимиња, затоа без проблем го зедов неговото кое е малку поретко од моето. :D
За презимиња немам замерка зошто претежно тие ни следуваат, само не ми оди некако да живеат во Македонија и ако детето има странско име и наше презиме, незнам што прочитав негде Бенџамин Велески.Дури и смешно е. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Loner

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,230
5,748
1,683
Disco
И сопругот и јас имаме типични македонски презимиња, затоа без проблем го зедов неговото кое е малку поретко од моето. :D
За презимиња немам замерка зошто претежно тие ни следуваат, само не ми оди некако да живеат во Македонија и ако детето има странско име и наше презиме, незнам што прочитав негде Бенџамин Велески.Дури и смешно е. :D

Да видиш во дијаспората какви комбинации има :zelen

Инаку сеедно ми е шо и како, пошто потекнувам од стара и горда лоза на кметови, робови, шљакери, пролетери, занаетчии и слична раја...а не верувам дека би нашол евентуална сопруга од аристократско потекло...it`s like whatever...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Loner

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,235
2,326
1,153
Skopje
www.facebook.com
А што е финтава со девојките кои покрај тоа што го земаат презимето на мажот па го земаат и во машки род? Скоро секоја втора е со такво презиме. Зашто?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Loner

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,520
14,428
1,683
Таму каде што треба
А што е финтава со девојките кои покрај тоа што го земаат презимето на мажот па го земаат и во машки род? Скоро секоја втора е со такво презиме. Зашто?
Не знам ни јас,во мода е ваљда.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Loner

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,014
1,123
А што е финтава со девојките кои покрај тоа што го земаат презимето на мажот па го земаат и во машки род? Скоро секоја втора е со такво презиме. Зашто?
Една другарка мораше така во машки род да го земе презимето зш заминаа во Германија и као наводно требало исто да им е презимето ако била на -ска како различно се сметало се тоа ради документи го направи.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,235
2,326
1,153
Skopje
www.facebook.com
Една другарка мораше така во машки род да го земе презимето зш заминаа во Германија и као наводно требало исто да им е презимето ако била на -ска како различно се сметало се тоа ради документи го направи.
Па само една буква е различна не цело презиме, страшно но добро ај на другарка ти и требало тоа ради документи сепак друга држава други правила, ама не можам да ги разберам оние што живеат во Македонија каде што нормално си е да си имаат презимиња во женски род, моминските презимиња им биле во женски род, а они упорно ги земаат презимињата во машки род.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,689
3,869
1,183
Па само една буква е различна не цело презиме, страшно но добро ај на другарка ти и требало тоа ради документи сепак друга држава други правила, ама не можам да ги разберам оние што живеат во Македонија каде што нормално си е да си имаат презимиња во женски род, моминските презимиња им биле во женски род, а они упорно ги земаат презимињата во машки род.
Исто како што има едно девојче од тука Валерија Димчев :rofl сум се здробил од смеа бре :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape