Пред брак

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Не постои вистински момент, секогаш ке се појави нешто друго кое ке ви го ремети чуството на сигурност.
Стапувањето во брак не значи лишување од слободата да бидете она што навистина сте. Таков став може да имате само ако ни самите не сте во состојба да си поставите граници кои ке можете да ги почитувате, па ви треба некој друг за да ви кажува до кај треба да одите.
А сите оние нешта како журки, одмори, секс пози и сл. можете да ги искусите и во брак.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja and Prashina

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Да си обезбедам кров над глава. Да не зависам од никој. И да дојде до некоја си разделба да не трчам кај роднини. Да стекнам добар круг на пријатели. Да си купам добра кола. Да правам лудории кои во бракот неможам да си ги дозволам ( да се качам на планина и да урлам, да се пијанчам, да пеам на сет глас...) да си поминам убаво и долго време во родителската куќа
 

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Јас сакам да се изнаспијам. После со обврски, па деца па ред други работи. А се останато, не гледам зошто не може да се прави и во брак. Ако се некој луди работи, како менување мажи ко чорапи, луди и не заборавни журки по 24 часа и такви ствари, значи уште не ми дошло времето за мажење.
 

Loner

Активен Член
13 март 2016
340
86
28
Skopje
Најубаво за мене е на 25 до 30 да се стапу во брак а до тогаш повеке другари,забави патувања итнн.. :D
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
186
43
Пред брак или по брак, мислам дека сум си истиот.
Работата е во тоа дали ке ве прифатат како таков во брак.
Додека не ја пронајдете таквата личност живејте заедно но вонбрачно.
Инаку ниту патам ниту ке патам како некои други за работите што сум требал да ги направам пред бракот и никогаш и не размислував дека моите вантури во животот се приоритет.
 

Neverna Mala

Староседелец
21 ноември 2013
123
79
1,038
34
Не постои идеална возраст за влегување во брак тоа е индивидуален чин, некој е подготвен на 20 а некој ни на 30 не е подготвен.
Пна што треба да го направите пред да влезете во брак е да бидете сигурни дека сакате тоа да го направите а не да го направите од инат на бившиот или од страв дека ќе останете не мажени.
Друго, при влегување во брак да заборавите на неверство, премислување.... и такви слични глупости, доколку не сте сигурни дека го можете тоа подобро не влегувајте во брак Да ви кажам дека треба прво убаво да го изживеете животот и да поминете многу нешта пред да влезете во брак знам дека ќе ме сфатите погрешно, едностано доволен совет ќе биде да ви кажам дека треба да внимавате и да бидете сигурни дека сакате тоа да го направите.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
971
1,133
Се што сакав си направив пред да се верам.
Со вереникот имавме пауза од неколку месеци, за тоа време јас се гледав со друг и вереникот се гледаше со друга. Интересното е тоа што овој со кој јас се гледав мислеше дека го сакам премногу и дека премногу сум заљубена во него. Му давав многу внимание за никогаш да не се посомнева па и често го прашував како гледа на мене, дали има друга, дали ме изневерува. Никогаш не ми бил приоритет, само си играв психолошки игри. Инаку дечкото е совршен за да го изневери било која, посебно ако почувствува дека добива внимание.
Во текот на тие месеци кога бевме разделени со вереникот се видовме многу пати.
Си сфативме дека еден без друг не можеме, тој ептен си сфати дека ме сака и ете сега си сме верени :sreken
 

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
32
Скопје
Се што сакав си направив пред да се верам.
Со вереникот имавме пауза од неколку месеци, за тоа време јас се гледав со друг и вереникот се гледаше со друга. Интересното е тоа што овој со кој јас се гледав мислеше дека го сакам премногу и дека премногу сум заљубена во него. Му давав многу внимание за никогаш да не се посомнева па и често го прашував како гледа на мене, дали има друга, дали ме изневерува. Никогаш не ми бил приоритет, само си играв психолошки игри. Инаку дечкото е совршен за да го изневери било која, посебно ако почувствува дека добива внимание.
Во текот на тие месеци кога бевме разделени со вереникот се видовме многу пати.
Си сфативме дека еден без друг не можеме, тој ептен си сфати дека ме сака и ете сега си сме верени :sreken

Познавам едно девојче исто така што си играше психолошки игри со дечките, со двајца, истиот случај ко ти. На крајот се одљубила од едниот, се вљубила во вториот, пошто не била единствената што си играше, имало и други... Се изгубила низ животот и го оставила буквално онака за безвезе, (а многу се сакаа) сега е урната, а богами и турната во депресии... Бара смисол за нејзиното постоење, а не може да го најде, од друга страна сакам многу да и помогнам, но не знам како. Мислиме понекогаш дека држиме во контрола се, но тоа веруј, воопшто не е точно, умот не лаже, а сум чула низ социјалниве мрежи дека контролата е илузија - од еден дечко, кога го чув тоа, страшно завземав став за да ја бутнам неговата теорија, но се испостави како невозможно. Бидејќи сфатив е точно на крајот.

Назад на темата...
Јас сум многу старомоден тип на човек, не знам зашто. И сите денешни девојки, жени ми се курви. :((worried) Со навистина чесни, ретки исклучоци.
А машките ги гледам, како напалени кучиња, со извадено јазиче, скитници и големи манијаци. Да не видат женско во минич. Ама и не мора да значи.
Како и од женскиот род што има исклучоци, има и од машкиот.
Пред брак, ради искуство, убаво е да поминеш неколку дечковци, двајца, па и тројца, чисто колку да знаеш како е. Ама и немора да станеш обележана, па да почнеш да не моеш да ги броиш на раце. Со илјада мини`и константен секс со нив, ти ако не знаеш што сакаш во животот, пак нема да знаеш кој/а го/ја сакаш ни понатака. Според мене е така.
Затоа има и пропаднати бракови во планетава, а сега по модерново време, ако еднаш во животот секоја личност не се разведе, таа спаѓа во категоријата на ретардирани, луди личности. Па сметаат дека тоа што не го направиле пред бракот, убаво е да го прават после бракот, што е тродупло лошо и неубаво.

Затоа ебете се деца пред брак, за да сфатите што сакате, него ли после, или во него, да вклучувате трети персони. :rolleyes::D
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
971
1,133
@Ѕид на плачот , т.е. Неверна мала или кој и да си мене со другарка ти не можеш да ме споредуваш. Јас вереникот цел живот си го сакам, ниту сум го сакала тој другиот ниту сум се заљубила во него.
Не си компетентна да дебатираш во оваа тема, нели не си ни имала сексуален однос. Другарка ти малку глупава испаднала, само тоа ќе речам. Позз
 

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
32
Скопје
@Ѕид на плачот , т.е. Неверна мала или кој и да си мене со другарка ти не можеш да ме споредуваш. Јас вереникот цел живот си го сакам, ниту сум го сакала тој другиот ниту сум се заљубила во него.
Не си компетентна да дебатираш во оваа тема, нели не си ни имала сексуален однос. Другарка ти малку глупава испаднала, само тоа ќе речам. Позз

Зошто не сум компетентна?
Зошто мислиш дека ти можеш да му наредуваш на срцето и душата, не моеш кукле, мораш да им го даваш она што тие го бараат, против не моеш да идеш...
Јас лично не те споредив тебе со другарка ми, ги споредив случките и чувствата.

Ние луѓето, кукле, се приврзуваме на еден неопишлив начин. Јас не знам зошто само олку си избувнала, немаше потреба.