Пред брак | Црнобело Форум

Пред брак

Lily

Староседелец
15 февруари 2012
143
123
1,043
Скопје
Добро не значи дека е крај на свет кога ќе стапам во брак. Пак ќе си идам на работа, ќе играм Фифа (може со жената спаринг :) ) ќе идеме на одмори, некогаш сами двајцата, некогаш со друштво. Не сум некој пробисвет па да идел со 1000 жени или да се коцкал, да пиел претерано, па да сега му се ускрати тоа задволство.
Поентата е "Што пред праење деца ?" Мора еден период од година-дена да си го исфураме почетокот на бракот со незаборавни моменти, да отидеме на Хаваи, у некое јапонско село или Мајорка :).
Секогаш сум размислувал кога ќе стапам во брак, како тоа јас да си останам тој кој сум, само со + поголема доза посветеност на жената која ја сакам, и семејството кое би го имале заедно.
Не можам поише да се согласам со мислењево:)
Ми се свиѓа како размислуваш;)
 

Lilo

Нов член
22 февруари 2012
11
4
3
Па мислам дека повеќето работи кои сакав ги направив, и она најбитното „се изживеав“, како што се вика :) Сакам уште да патувам и да шетам, ама сакам тоа да го правам и откако ќе влезам во брак. Барем за ова нема никакви пречки (освен финансиски :rolleyes)
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
И покрај личните желби, има 20 општи нешта што секоја девојка треба да ги направи пред да стане сопруга:
1. Да живее сама барем една година.
2. Да живее со партнер барем една година.
3. Да се опорави од скршено срце.
4. Да има летна авантура.
5. Да има незаборавно летување со другарки.
6. Да ужива спиејќи во брачен кревет сосема сама.
7. Да биде финансиски независна.
8. Да научи да го сака своето тело.
9. Да има секс со барем една личност со која никогаш не би сакала да се омажи (ниту да го запознае со родителите).
10. Да си најде сигурна контрацепција.
11. Да ги истера сите демони од минатите врски.
12. Да отпатува на егзотично место.
13. Да има отидено на неколку навистина лоши први состаноци.
14. Да била слободна барем шест месеци (Влегување од врска во врска значи дека сами себе не сте си доволно друштво).
15. Да организира голема забава за широк круг пријатели.
16. Да има барем едно гооолемо пијанство (три дена главоболки, дупки во меморијата... Си знаете вие :) )
17. Да им прости на своите родители што не биле совршени.
18. Да има хоби и занимација што ја исполнува.
19. Да создаде нераскинливи пријателски врски.
20. Да го прослави 25-от роденден.

извор: www.crnobelo.com :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: fernandez and parvati

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,023
9,648
1,683
Normandy
Да се изнапатувам низ Европава.
Да имам барем 5 девојки/мувачици од странство (scratch one)
Да отидам до Ерусалим, Бизант, Фиренца, Барселона, Јорк.
Да се пуштам бар уште 2 пати со едрилица (авион)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

fernandez

Нов член
31 мај 2012
3
0
1
skopje
И покрај личните желби, има 20 општи нешта што секоја девојка треба да ги направи пред да стане сопруга:
1. Да живее сама барем една година.
2. Да живее со партнер барем една година.
3. Да се опорави од скршено срце.
4. Да има летна авантура.
5. Да има незаборавно летување со другарки.
6. Да ужива спиејќи во брачен кревет сосема сама.
7. Да биде финансиски независна.
8. Да научи да го сака своето тело.
9. Да има секс со барем една личност со која никогаш не би сакала да се омажи (ниту да го запознае со родителите).
10. Да си најде сигурна контрацепција.
11. Да ги истера сите демони од минатите врски.
12. Да отпатува на егзотично место.
13. Да има отидено на неколку навистина лоши први состаноци.
14. Да била слободна барем шест месеци (Влегување од врска во врска значи дека сами себе не сте си доволно друштво).
15. Да организира голема забава за широк круг пријатели.
16. Да има барем едно гооолемо пијанство (три дена главоболки, дупки во меморијата... Си знаете вие :) )
17. Да им прости на своите родители што не биле совршени.
18. Да има хоби и занимација што ја исполнува.
19. Да создаде нераскинливи пријателски врски.
20. Да го прослави 25-от роденден.

извор: www.crnobelo.com :D
kolku e samo najjako :))) znaci jas gi imam ama sepak mislam deka mozam uste vaka da si teram, nisto ne mi menuva burma na raka ili potpis vo maticno,sepak mn e jako BRAVO :D
 

RoxieHeart

Староседелец
6 мај 2014
60
58
1,018
Inside your darkest fantasies.
Ако сметате дека брачниот живот бара да жртвувате дел од себеси како доказ на љубов, не правете го тоа затоа што сигурно не сте го нашле идеалниот партнер. Животот во брак не бара откажување од ништо, единствено гарантира учество во повеќе активности како пар.
Пријателите, амбициите, образованието, животот оди понатаму...

Промискуитетот е малку дискутабилна проблематика. Единствено сексуалниот апетит за експериментирање со повеќе партнери би требало да се задоволи навремено, пред влегување во моногамна заедница, ако бракот го дефинирате строго како таква.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra, malo and Outrider

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
Хаха .. зошто би постоела точен период во животот кој би бил идеален за брак? Зошто и да сташиш во брак? Зошто мислите дека ако стапите во брак ќе немате време да го направите тоа горе наведеното што сакате да го правите?
-Ако не можете да го правите истото што сте го правеле до сега тогаш сте избрале лош партнер и бракот нема најдобро да ви оди ...
-Можете да живеете во вонбрачна заедница ако мислите дека брзате со бракот.
-Дури нема ни потреба за брак!