Предбрачен договор | Црнобело Форум

Предбрачен договор

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
28
домче
Ти сиромав отепан, а партнерот богат - не те оправаат никакви предбрачни договори, секако децата нему ќе му припаднат,а ти дали ќе земиш 10 рала чорапи и витрината од дневна не е важно:nah(think)

Размислувајте луѓе пред да стапите во брак, потоа касно е ... само децата ќе си ги истрауматизирате....
А во случај на задоцнети промени кај партнерот се пресудува со првото орудие што ќе ти долета до рака...:sreken Разумно решение нема:giggle
 

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Зошто да не. Убава работа е тоа, зошто ретко кој се разведува на убав и поштен начин. Ај се ќе делиме се по пола. Едно мене, едно тебе. Спалната ќе ја пресечеме....Секој нека остане со своето.
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Мислам дека нема потреба од предбрачен договор.Треба да сте сигурни дека сесакате еден со друг и добро да размислите за брак
 

123456789deset

Истакнат Член
18 јули 2018
96
36
128
39
мислев вакви договори постојат само во круговите на милионерите
ама као шо ве читам добивам друг впечаток или пак сте милионери па сте засегнати околу ова
кој ке ти каже


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Sasho

Полноправен Член
12 ноември 2020
36
11
8
39
Најдобро нешто што секој би требал да го направи пошто денеска не се знае кој за што е соо тебе и ке те ојушти за сите пари, па и за тие што ги немаш и многу е тешко после да застанеш на нозе свои пак.
Ако има љуботв нема да е проблем еден договор!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,351
3,041
1,133
Predbrachniot dogor e za da se zastit decata .Koga bi stavile vo dogovorot deka se sto e kupeno I specaleno vo brak ostanuva.na decata da go koristat po 21 god, bez pravo na prodavanje na staratel Ili roditel vo slucaj na razvod, mnogu deca posrekno ke ziveat po razvodot na roditelite.
A zastita na imotot od pred brak e napraven e bez dogovor zasto toj ne se deli vo brakorazvodna postapka.Se sto se nasleduva od roditeli e samo tvoe, nikoj ne moze da ti go zeme ako ne go prodades.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,755
7,286
1,153
Big Sur
Па и не е лоша работа, искрено. Не сакам ако некој цел живот што работел, наследил (или јас и моите) или направил нешто, па да се појави моето височество и потоа да се натегаме по судови за да се делиме за нешто што нема основа да е мое или негово. Подобро ќе си мијам садови со мирна глава и гордост (не е ни гордост, едноставно е почит и спрема себе и спрема другите).
Посебно па за овие простори, каде и потесна и поширока фамилија се меша.... не за тие главоболки и стресови.
Моето е мое, неговото нека е негово, заедничкото заедничко.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Eva

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,311
1,941
1,133
Вака би изгледал предбрачниот договор.
Член 1
Гледањето серија е дозволено само во репризен термин, и под услов тој да е меѓу 2:00 и 5:00 по средноевропско. Тонот не е дозволен.
Член 2
Гледање на ријалити шоу програма не е дозволено ни во главен, ни во репризен термин, затоа што го контаминира мозокот што може да има несогледливи последици по понатамошниот живот.
Член 3
Мирот и тишината во тек на гледање фудбалски натпревар е од витално значење за мир и тишина во куќа. Во тој период влезот на другарки во куќа е најстрого забранет, затоа што неколку од нив можат да направат поголема врева од 50 000 пијани Турци на дерби Фенербахче - Галатасарај.
Член 4
Додека се гледа телевизија, сосема е нормално нозете да бидат качени на маса.
Член 5
Телефонските разговори, доколку траат пократко од 10 минути се обавуваат во просторија во која во тој миг не сум присутен. Доколку се подолги од 10 минути - на терасата.
Член 6
Ронките ќе бидат исчистени подоцна.
Член 7
Гаќите и чорапите ќе бидат тргнати утре.
Член 8
Раката од гаќите нема да биде извадена никад.
Член 9
Две ракии пред ручек и едно пиво после се традиционален ритуал во мојата фамилија, и како такви се неизоставни. Две пива пред спиење не е ритуал, но исто така е неизоставно.
Член 10
Ручекот го готвиш ти. Гаќите ги переш ти. Пеглаш ти. Куќата ја чистиш ти. Јас цепам дрва, внесувам јаглен, отварам тегли, убивам бубачки и претепувам потенцијални крадци.
Член 11
Киселиот купус не смрди и се става става секоја година.
Член 12
Кумот во куќа е пожелен к'о хуманитарна помош во Сомалија.
Член 13
Пушењето во куќата е дозволено во неограничени количества и во сите простории.
Член 14
Пушењето во куќата е пожелно во неограничени количества и во сите простории.
Член 15
Набавката на какво и да е џуџесто куче, на кое зиме му се облекуваат џемпери и му се ставаат капи да не добие бронхит или запаление на јајници е непремостив атак на угледот и достоинството на семејството.
Член 16
На синот ја му давам име! На ќерка ти можеш ти, а може таа и сама на себе кога ќе порасне, затоа што до тогаш секако ќе ја викам 'сине'.
Член 17
Инцидент од типот доаѓање на твоите родители смее да се случи само на детските родендени и во случај на семејна трагедија од огромни размери. Нивното ненајавено доаѓање е незамисливо.
Член 18
Ако сме двајцата во кола, возам само јас. Ако сме двајцата во кола, ти трезна а јас пијан, повторно возам јас.
Член 19
Друштвото е институција. Затоа постои обврска барем еднаш неделно со нив да одам во кафана. Ти исто така имаш обврска барем еднаш неделно да одиш некаде, со кого и да е, за да произведеме уште еден ден неделно во кој не сме заедно.
Член 20
На веселби како слави, свадби и колење свињи не е срамота да се пие. Срамота е да не се пие.
Член 21
Сексуалните односи се одвиваат не почесто од три пати неделно. Кога децата ќе тргнат на школо, само кога ќе добијат петка на писмена. Кога ќе тргнат на факултет- кога ќе дипломираат.
Со љубов, твојот драг иден маж
Уште се смеам... :rofl :rofl :rofl
Фали Охриѓанецов...