Предбрачен договор | Црнобело Форум

Предбрачен договор

RoxieHeart

Староседелец
6 мај 2014
60
58
1,018
Inside your darkest fantasies.
Што би рекла Кери : Што би зел од мене, штиклите ? :D

Со економската состојба во државава, смешно е да се помисли дека единствен стекнат имот во целиот брачен живот се поклоните од свадбата. Ќе го делат сервисот, еве ти земи ги помалите за торта, јас ќе ја земам супиерата.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,746
253
Предбрачен договор е умна работа за посигурна иднина без караници во случај ако дојде до развод.Во наши услови,со нашава култура и однесување,каде ниеден закон и договор не се почитува,може да ти се случи договорот да ти го скинат пред нос и уште да те истресат од ќотек,да те исфрлат на улица па иди ти барај права.Договор си прават богатите луге да си го заштитат својот дел од сопственост што го имаат стекнато пред бракот,а некој како мене што живее од денес до утре,може само договор со извршители да правам за долгови на рати.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,223
5,743
1,683
Disco
Како што кажа генијалниот Тротер Д. во една прилика кога неговиот брат размислуваше за развод ради некоја инфантилна причина - `Прашање е како ќе ги поделите Кен и Барби` алудирајќи на незрелоста на парот...

Во РМ најчест проблем би бил дали зетот ќе ги земе болвите а невестата вошките...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,746
253
А што е договорот тука?:)
Јас попрво услов би го нарекла ова.
Ако не ме земеш,јас ќе го абортирам ова дете.И во предбрачните договори има услови:Ако направиш тоа то,ќе платиш толку.Исти ѓавол ти е душо.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Ако не ме земеш,јас ќе го абортирам ова дете.И во предбрачните договори има услови:Ако направиш тоа то,ќе платиш толку.Исти ѓавол ти е душо.
"Ако" и "или или" не е исто.
За мене барем.
Затоа реков,ме интересира македонски прдбрачен договор.
Сакам да видам како би изгледал.Но сигурно во него не би пишувало ако останам трудна во бракот ке те снајде ова и ова.
Тоа обицно е вообичаено очекување од еден,односно во еден брак.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,746
253
"Ако" и "или или" не е исто.
За мене барем.
Затоа реков,ме интересира македонски прдбрачен договор.
Сакам да видам како би изгледал.Но сигурно во него не би пишувало ако останам трудна во бракот ке те снајде ова и ова.
Тоа обицно е вообичаено очекување од еден,односно во еден брак.
за мене е скоро исто,пак те условува со нешто да подразмислиш пред да одговориш или потпишеш пред олтар.Искрено не сум видела Македонски предбрачен договор,за наши свакања сигурно би ни било смешно.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,023
9,648
1,683
Normandy
А што е договорот тука?:)
Јас попрво услов би го нарекла ова.
Па како... Ќе се договорат friends with benefits или за една ноќ, и ете.... После на fuck-тура треба да се овековечи договорот :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja