1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Предбрачен договор

Дискусија во форумот 'Свадба' започната од Sesil, 18 март 2012.

 1. RoxieHeart

  RoxieHeart Староседелец

  Зачленет на:
  6 мај 2014
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  58
  Што би рекла Кери : Што би зел од мене, штиклите ? :D

  Со економската состојба во државава, смешно е да се помисли дека единствен стекнат имот во целиот брачен живот се поклоните од свадбата. Ќе го делат сервисот, еве ти земи ги помалите за торта, јас ќе ја земам супиерата.
   
 2. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Предбрачен договор е умна работа за посигурна иднина без караници во случај ако дојде до развод.Во наши услови,со нашава култура и однесување,каде ниеден закон и договор не се почитува,може да ти се случи договорот да ти го скинат пред нос и уште да те истресат од ќотек,да те исфрлат на улица па иди ти барај права.Договор си прават богатите луге да си го заштитат својот дел од сопственост што го имаат стекнато пред бракот,а некој како мене што живее од денес до утре,може само договор со извршители да правам за долгови на рати.
   
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Како што кажа генијалниот Тротер Д. во една прилика кога неговиот брат размислуваше за развод ради некоја инфантилна причина - `Прашање е како ќе ги поделите Кен и Барби` алудирајќи на незрелоста на парот...

  Во РМ најчест проблем би бил дали зетот ќе ги земе болвите а невестата вошките...
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Дајте некој пример за македонски предбрачен договор,ама реален.:zelen
   
  На Outrider и diva orhideja им се допаѓа ова.
 5. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  „Трудна сум!“
  :zelen
   
  На МалиСашко, alba, diva orhideja и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  А што е договорот тука?:)
  Јас попрво услов би го нарекла ова.
   
 7. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Ако не ме земеш,јас ќе го абортирам ова дете.И во предбрачните договори има услови:Ако направиш тоа то,ќе платиш толку.Исти ѓавол ти е душо.
   
 8. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  "Ако" и "или или" не е исто.
  За мене барем.
  Затоа реков,ме интересира македонски прдбрачен договор.
  Сакам да видам како би изгледал.Но сигурно во него не би пишувало ако останам трудна во бракот ке те снајде ова и ова.
  Тоа обицно е вообичаено очекување од еден,односно во еден брак.
   
 9. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  за мене е скоро исто,пак те условува со нешто да подразмислиш пред да одговориш или потпишеш пред олтар.Искрено не сум видела Македонски предбрачен договор,за наши свакања сигурно би ни било смешно.
   
 10. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Па како... Ќе се договорат friends with benefits или за една ноќ, и ете.... После на fuck-тура треба да се овековечи договорот :D
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: