Првата реченица од книгата што ја читате или што е најблиску до вас | Црнобело Форум

Првата реченица од книгата што ја читате или што е најблиску до вас

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Господинот Шерлок Холмс, кој обично доцнеше секое утро, освен кога често ќе останеше буден цела ноќ, седеше на масата за појадок.
„Проклетството на Баскервилови“​
од сер Артур Конан Дојл​
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,441
9,151
1,683
Кушкундалево
Среќата на мојата егзистенција, можеби нејзината единственост, се темели врз нејзината судбина: ако се изразам во облик на загатка, јас веќе умрев како мојот татко, како мојата мајка уште живеам и стареам.
Ecce Homo
Фридрих Ниче

(преводот е од Тони Науноски, издадено од Ѓурѓа. Катастрофа превод.)​
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Bibi@

Староседелец
Најфотограф
1 март 2012
399
743
1,103
Тоа што досега го немаше убиено на спиење и натаму наутро и донесуваше големо олеснување.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
29
Western Sky, Land of Oz.
,,Неразјаснети мистерии". Рејмонд Вест испушти облак од чат и ги повтори истите зборови со некакво самосвесно уживање.

13 Проблеми - Агата Кристи
 

Dolphine

Истакнат Член
25 јуни 2012
304
302
63
Истото се случуваше секоја година. ("Девојката со тетоважа на змеј" - Стиг Ларсон)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996 and Lady*

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,611
1,123
Си бил еднаш еден старец којшто со жената си живеел крај брегот :D рибарот и рипката е книгата, на братучетка ми, а недај боже од на вујна ми книгите да дофатев некоја (facepalm)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996