Постои ли време?

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Телото старее зошто е подложно на стареење, на болест, на повреда, на распаѓање. Човекот е роден со рок, таков е создаден, да умре. Времето е само сопатник и набљудувач.
Времето е главен фактор за телото да дојде до фаза на распаѓање.
Телото е подложно на стареење зошто постои време, а поради тоа што постои време и тоа тече, затоа човекот е со рок.
Па нели рокот е уствари поминато време до одреден период?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Времето е главен фактор за телото да дојде до фаза на распаѓање.
Телото е подложно на стареење зошто постои време, а поради тоа што постои време и тоа тече, затоа човекот е со рок.
Па нели рокот е уствари поминато време до одреден период?

Океј, ајде вака да кажам. Доколку не старееме и сме бесмртни, ќе влијае ли така времето? Создадени сме поинаку од природата и поради тоа, велиме дека времето е виновно за нашата смрт. А всушност е нашата природа. Клетките умираат или whatever the heck is going on, медицински сум најнекомпетентна да зборам, али веројанто ме сфаќаш на што мислам. Тоа е причината за нашата смрт, во основа.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Океј, ајде вака да кажам. Доколку не старееме и сме бесмртни, ќе влијае ли така времето? Создадени сме поинаку од природата и поради тоа, велиме дека времето е виновно за нашата смрт. А всушност е нашата природа. Клетките умираат или whatever the heck is going on, медицински сум најнекомпетентна да зборам, али веројанто ме сфаќаш на што мислам. Тоа е причината за нашата смрт, во основа.

Па медицината ти го потврдува тоа. Клетките стареат и ја губат својата функционалност, а сето тоа се случува поради времето.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Океј, ајде вака да кажам. Доколку не старееме и сме бесмртни, ќе влијае ли така времето? Создадени сме поинаку од природата и поради тоа, велиме дека времето е виновно за нашата смрт. А всушност е нашата природа. Клетките умираат или whatever the heck is going on, медицински сум најнекомпетентна да зборам, али веројанто ме сфаќаш на што мислам. Тоа е причината за нашата смрт, во основа.
Ама доколку..
Сега гледај дека не сме бесмртни, а не сме пошто таква ни е природата. А природата е таква зошто една клетка (да речеме така) се раѓа, и треба време да расте, да се развива, старее, умира и се распаѓа.
И се тоа се процеси за кои е потребно време нели.
И времето како што гледаш е многу битен фактор.
 

steppenwolf

Староседелец
12 декември 2012
335
489
1,063
Скопје
Чекај, смеам да искористам џокер „Повикај пријател“? Ако е така го викам dystopian оти го сметам за достоен да одоговори на аргументот „Буда рекол“.

Штом Буда така рекол, нема валиден контра аргумент.