Последна прочитана книга и кратка рецензија

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
GAME OVER - незаборавниот шарм на бившата и разорната сила на новата љубов. Ако имате слободно време прочитајте си ја, вреди.
 

Deep Red

Нов член
25 февруари 2012
23
30
3
Битола
`Захир` - Пауло Коелјо
(искрено очекував нешто многу повеќе, заради то шо сите шо ми ја предложија беа воодушевени, очигледно преоблемот е во мене ааххахах :))
 

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Денес ја дочитав „Сенка не ветрот“ од К.Р. Зафон. Ме воодушеви Сеуште сум под импресии. Стилот на Зафон во склоп со ликовите го направиле ова дело неверојатно. Мешавина на реалност и фантазија што остава без здив.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Маша and redhead

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
`Захир` - Пауло Коелјо
(искрено очекував нешто многу повеќе, заради то шо сите шо ми ја предложија беа воодушевени, очигледно преоблемот е во мене ааххахах :))
Захир е единствената книга која не издржав да ја дочитам до крај. Појма неам зашо... уствари се сеќаам, превише шетање лево десно, изневерување ти реков ми рече. 11 минути, победникот е сам имаше повеќе поента. But then again... одамна сум ги читал сите.

Денес ја дочитав „Сенка не ветрот“ од К.Р. Зафон. Ме воодушеви Сеуште сум под импресии. Стилот на Зафон во склоп со ликовите го направиле ова дело неверојатно. Мешавина на реалност и фантазија што остава без здив.


Сеа остај една недела одмор и после фати му ја Играта на ангелот. Ќе ти се допадне, поготово крајот каде коцките се склопуваат со горенаведената.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Маша, Реми and She

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Сеа остај една недела одмор и после фати му ја Играта на ангелот. Ќе ти се допадне, поготово крајот каде коцките се склопуваат со горенаведената.

Веќе ја почнав Играта на ангелот. И во план сум се што е од Зафон да прочитам. воодушевена сум. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Маша

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Веќе ја почнав Играта на ангелот. И во план сум се што е од Зафон да прочитам. воодушевена сум. :)
Не знам дали си ја прочитала Трилогијата на маглата, но тие три дела требаше да ги прочиташ пред Сенката и Играта. И јас ја сторив истата грешка. Прво го прочитав најдоброто од него, а после оние дебитантски дела...
Не се лоши, напротив, но неспоредливи се со другиве две. Сепак, ти препорачувам да ги прочиташ и тие три и Марина (оваа е иста така многу добро дело) и си прочитала се...:)
Мене ми остана уште да ја дочитам Септемврски светлини и после ќе ја почнам неговата најнова Затвореникот на небото, но на шпански бидејки се уште ја нема на македонски, а мене не ми се чека.:D
 

littleblackdress

Полноправен Член
22 февруари 2012
96
74
18
Не знам дали си ја прочитала Трилогијата на маглата, но тие три дела требаше да ги прочиташ пред Сенката и Играта. И јас ја сторив истата грешка. Прво го прочитав најдоброто од него, а после оние дебитантски дела...
Не се лоши, напротив, но неспоредливи се со другиве две. Сепак, ти препорачувам да ги прочиташ и тие три и Марина (оваа е иста така многу добро дело) и си прочитала се...:)
Мене ми остана уште да ја дочитам Септемврски светлини и после ќе ја почнам неговата најнова Затвореникот на небото, но на шпански бидејки се уште ја нема на македонски, а мене не ми се чека.:D

Јас летото ги продавав овие од Зафон, а претходно го немав читано.. и навистина, почнав со Принцот на маглата, сега ја дочитувам Септемвриски светлини и се радувам што почнав најпрво со нив :) Знаев дека му се негови први дела, па не сакав после да се разочарувам :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LadyInPink

Baronessa

Истакнат Член
13 февруари 2012
541
751
93
Los Angeles!
* Масонството е особен морален систем, прикажан низ алегории и илустриран со симболли*
Оваа книга е пресвртница. Ние никогаш веќе нема да гледаме
со исти очи на поседните четири илјади години од човечката историја!
- Греам Хенкок



Хирамовиот клуч би можел да ја запали искрата на реформирање
на христијанското размислување и на повторно разгледување
на ефактитед што толку слепо сме ги прифаќале со генерации.
Оваа книга е задолжително четиво за сите слободни мислители.
- Дејвид Синклер Бошор
Висок Голем Мајстор на масонството.
Големата ложа на Минесота, САД