1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Последна прочитана книга и кратка рецензија

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од LadyInPink, 14 февруари 2012.

 1. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Која книга ја прочитавте последно?
  Пожелно е да дадете и ваша лична кратка критика.
   
 2. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  Зоки поки до пола само.... критика се убо во книгат само не сватив тоа со животните таму во зоолошката градина ко беше зоки со мајкаму ....
   
 3. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  Џенет Енџел "Деловна Придружба"

  [​IMG]

  Биографско дело, кое е напишано на некој лесен начин... според мене би требало да има малце повеќе стил... но битна е поуката...
   
 4. Fifi

  Fifi Полноправен Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  40
  ,,Внимавај што посакуваш можеби и ќе ти се исполни,,- Александра Потер
  Би рекла дека овој роман е веќе видено нешто, но никогаш доста од вакви книги со крај што веќе се насетува на почетокот. Хедер е девојка со многу неостварени желби и што кога тие желби почнуваат магично да се остваруваат...
   
  На Ludaca, littleblackdress и Scars31 им се допаѓа ова.
 5. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  ххехехе
  одма со тешки класици си се зафатил :)

  My family right or wrong од Kishon
  Кишон ми е терапија :D
   
  На Scars31 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Glorry

  Glorry Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  261
  Допаѓања:
  369
  Ден после ноќта-Анита Дајамант.
  Книга за три девојки кои го преивеале холокаустот кон крајот на втората светска војна,обземени од страшни сеќавања и спомени,со надеж за подобро утро.
  Книгата ме остави без зборови,навистина трагично.
   
  На redhead му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  „Дали ме чекаш“-Гијом Мисо
  Мене ми се допадна, трилер-драма.
  Доктор кој има рак и има уште неколку месеци од живот, кој се би дал да се врти во минатот да ја види Илејна, но тоа што го посакува се остварува.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Libra

  Libra Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  208
  Допаѓања:
  327
  Септемврси светлини-Зафон
  Дел од Трилогијата на маглата.Стварно сите 3 дела му се прекрасни ги преопрачувам.
  Симона и нејзините деца по смртта на таткото и сопруг се селат во мистериозно местенце Син Залив кое крие многу мрачни тајни....
   
  На Маша, littleblackdress и Saladin им се допаѓа ова.
 9. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Принцот на маглата-Карлос Руиз Зафон

  Оние кои веќе го читале Зафон мислам дека подобро ќе го сфатат моето мислење. Делово е прво дело на писателот и можам да кажам дека е одлично. Но, читајќи го се покајав што претходно сум ја прочитала Сенка на ветрот и Играта на Ангелот. Сенката е врв на некогото творештво, нешто најдобро што напишал, а ни Играта не заостанува.
  Додека Принцот е првенче на еден тогаш неискусен автор и нормално дека не е толку добро колку двете горенаведени.
  Но, сепак, тоа е Зафон-мајсторот на мистеријата. Дело во кое се сплетени неколку различни приказни поврзани со една мистерија од минатото која дошла да си го наплати долгот.
  Уживав додека го читав и го препорачувам.
   
  На Маша, littleblackdress, Реми и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. Elena

  Elena Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  155
  Допаѓања:
  169
  Помош! Моето семејство ме излудуват ! :)
  Таа беше мојата последна прочитана книга , и мн е убаa :nasmevka
   

Сподели: