Петиција за формирање полиција за заштита на животни

Поддржувате ли формирање на полиција за заштита на животни?

 • Да

  Гласови: 18 69.2%
 • Не

  Гласови: 6 23.1%
 • Не Знам?

  Гласови: 2 7.7%

 • Вкупно гласале
  26
 • Poll closed .

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Исто ме мрзи да ги читам сите коментари особено твоите Kaarikuto . Ги читам твоево размислување и се прашувам дали кога би имал можност (или навистина чуваш) да чуваш куче уште од мало и ненадејно да ти се одврзи и да отиде кај твојот комшија кој го почитуваш со добри манири и му е на нишан на воздушна пушка го гаѓа во око и кучето во страшни болки ти доаѓа дома... Со кои очи би го прифатил?? Е да постои таква полиција ќе го пријавиш, не за парите кои би фи добил како оштета за кучето, туку за доброто на тоа невино куче кое се отпуштило од ланец и настрадало неповратно... Јас сум за казни од типот на кинескиот правен систем, со која рака си го убил, таа да ти ја исечат, па пробај пак ако имаш м:cenzuraа!!! Иначе мачето на крај го пронајдов, фала богу живо, но со сериозни повреди од воздушната пушка на челото близу левото око кое му е во крв и не може да гледа, а другата на носот од десна страна облиен во крв и потечен. Страшно и жално ми е да го гледам. Му ја пружам целата нега со домашни работи со надеш дека ќе оздрави и ќе има нормален вид. :-( од причина што ни се знае стандардот и условите нажалост. Како и да е се се враќа и плаќа, така да и он за многуте невини сушствества кои ги повредил, ќе пропати еден ден. И да, уште ова " Господ не е мачка одма да ти ги истера очите, постепено ќе ти врати за сите злобни дела".


Се навреди бидејќи ја зборувам вистинската состојба во Македонија, а не ти зборувам бајки.
Ако сакаш да знаеш и јас имав парализирано маче кое што падна од дрва, несреќно, плачев и постојано мислев на него. Дури го однесов на ветеринар и ми рече дека само по себе ќе му поминело, ниту му помина, ниту прооди, туку си умре.
Затоа немој да коментираш во туѓо име кога ниту ме знаеш ниту ме познаваш...


А што е за оние луѓе кои што ги пуштаат своите ѕверови да шетаат по улици слободно т.е. да талкаат?
-Кај мене шетаат огромни кучииња од типот на ротвајлери и ми се чини беше аргентинска дога ама не ме фаќајте за збор. Испуштени од дворот да прошетаат, бидејќи нивните сопственици им е мака да го прошетаат со ланец. Што ако тоа куче ме нападне?
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,068
113
Скопје
www.statik-group.com
Да се заштитат овие животни како на следниов линк, тоа да.Инаку за нашиве џукелчиња низ Скопјево убаво е да се среди вардариште или да се отвори некое приватно прифатилиште за бездомни кучиња и да се чуваат таму додека да не се вдомат.
А за сопствениците на кучињата да следуваат казни доколку ги шетаат/мочаат/кењаат кучињата без соодветна заштита и без ланец.Линкот е овде.
Кој е со слабо срце нека не отвара
 

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
Колку се само незаштитени животните во случајов кучињата во нашава земја, беспомошни се, малтретирани,убивани, фрлани од тераса ии што уште не..
Мислам дека е редно време да се формира вакво нештоо и да се прекине со еутаназија на уличните кучиња! Иако реално гледано кај нас не функционира правилно обичната полиција а не па за животни! Не можеме да се рамниме со америка.
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Пошто не најдов посоодветна тема за дебатирање конкретно за заштита на животните во нашава ни бедна држава,ќе предложам на тие што сакаат да се изјаснат за случајов во Вевчани да го направат тоа тука.Прво јас ќе почнам.

Последниве години сме опседнати и преокупирани главно медиумски за прогрес на државата кон високи европски стандарди,ок тоа се во ред нека се проба.Арно ама,за високи европски стандарди треба и мозок.
Знам дека муабетов нема цел ради фактот дека во Фиром ни луѓето не се заштитени ко шо треба нити па имаат право на глас не па ли животните.Но како љубител САМО на животни,актот кој вчера беше извршен во Вевчани мада и не бев таму лично ме згрози и дефинитивно ми го смени ставот и мислењето за поголем процент од човеколиките суштества во државата.
Дајте бре луѓе,до кога вака?
Имав случај со дете у автобус кое се скина плачејќи оти му било страв да се вози ради тоа шо гледа изгазени животинки по патиштава на секои 15 метра!
Правата на животните потполно ги нема!Само вака можиме да си лесниме на душите по форуми и срања а уствари ништо.Треба масовно организирање,треба ден за ЖИВОТНИТЕ права у глобала не само на дрвото.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Вевчанци се ретардирани, глупи, дигнати во облаци, мислат над сите се, ретардирани и дебили се сите до еден. Ќе ги снимале од bbc, чудо што ќе правеле, и демек нив од bbc им доаѓаат а другиве небитни се ние сме најдобри.
Ебати и карневалот ретардиран и луѓето и сите, ми набодуваат кокошки и кучиња на колци и вили ебаве сељачиштата ретардирани. Струја да ви снема и никогаш да немате дебили ретардирани.

Мал опис на вевчанци.
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
За менталитето таму не сакам ни да почнам дискусија пошто ќе трае еден живот.Зборот ми беше шо гледат смрдловците на високи позиции шо пуваат у влада од памтивек и само јадат фекалии на ТВ за закони и права,со кој образ?!
Инаку bbc на газ паднаа од на вевчанци срањето таму у тоа планината.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
За менталитето таму не сакам ни да почнам дискусија пошто ќе трае еден живот.Зборот ми беше шо гледат смрдловците на високи позиции шо пуваат у влада од памтивек и само јадат фекалии на ТВ за закони и права,со кој образ?!
Инаку bbc на газ паднаа од на вевчанци срањето таму у тоа планината.
Оф леле, тоа се убиваат луѓе во центар на Скопје ти сакаш животните да ти ги заштителе. Ти мислиш оние од Анима Дунди многу се секираат за животните? Ги боли стојко и нив.
Во Вевчани иначе 100% од жителите се ретардирани. Нека си ги напикаат нивните пари и пасоши во шупак и нека седнат на колец.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Кое лудило еј, го тепале хаските со стапови низ улици, трчале како манијаци по песот за да го дотепаат и после го ставиле на ражен, го носеле низ селото како трофеј и го испекле (facepalm)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Пред малку слушнав, Вевчанци со стапови тепале пес (хаски мислам било) и откако го убиле го ставиле на ражен и го испекле?! :eek:
Ништо чудно пред некој месец имаше масакр таму, ah the stuff the serial killers are made of...
И не само тоа. И други од тие што гледале го мавале мртвиот пес, изгледа се чуствувале многу моќни во тој момент. Или кога ја ставиле живата кокошка на вила, се чуствувале како да се непобедливи. Толку мрднат народ има таму, чудо.
 

kockakockica@

Истакнат Член
30 мај 2022
107
51
338
Никој не коментира за изгубени животи поради напад на бесни кучиња, никој не коментира за илјадници луѓе искасани од кучиња, ама многу битно е да се коментира, демек, ебави љубителите на кучиња, за малтретираните бездомни животни...бог да чува!!!