Песна/музичар кој/а не треба да биде заборавен/а

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Веќе ги кажавте скоро сите - Тоше, Фреди Меркјури, Курт Кобејн, The Beatles, Елвис, Skid Row...

Јас би додала еден пејач, прилично сум сигурна дека никој од тука не слушнал досега за него - Baris Akarsu. Млад турски рок пејач (воедно и актер), станал познат во некое шоу (мислам нешто како Операција Триумф), во 2007 загинат во сообраќајка на 28 години. Едни од најубавите турски балади се неговите. Еве една:


Да не дојде до забуна, под тоа "не треба да биде заборавен" мислам на тие што го знаеле и ги слушале неговите песни.

И не слушам турски песни од кога излегоа овие серииве, турско слушам од основно, тоа му доаѓа околу 7-8 години. Не дека многу разбирам, ама со тренслејт сега се е могуче. :)