Палачинки

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
palacinki-jagodi-vanila-4518.jpg

Состојки

  • 2 јајца
  • 1/2 мало лажиче сол
  • 200 гр брашно или 2 КАПС (мерици)
  • 2 јајца
  • 1 пакетче прашок за пециво ( окулу 13 гр или две мали лажички)
  • 250мл млеко или 2 КАПС (мерици)
  • 4 големи лажици зејтин или две полни големи лажици маст
  • За благо тесто
  • 2-3 големи лажици шеќер
  • 1 пакетче ванилин шеќер
Јајцата убаво се матат да се згуснат, па се додаваат останатите состојки и на крај се додава брашното. Се добива убава густа смеса. Тестото е многу неутрално на вкус, па ако ги спремате палачинките само за да ги послужите благи, додадете ги состојките за благо тесто (шеќер и ванилин шеќер) додека се матата јајцата за убаво да се растопат.Се зема помала црпалка (кутлача) или се полни голема само до одредена мера и се сипа на загреано тавче.Се редат една врз друга и над секоја палачинка се става фил по желба.


Потребни состојки:

сол
2 чаши брашно
1,5 чаши млеко
2 јајца
масло за јадење

Подготовка:

Во подлабок сад најпрво се матат јајцата и откако ќе се соединат, се додава млекото и брашното. Смесата за палачинки можете да ја правите со рачна мешалка или со миксер, но за да добиете еднолична смеса, најдобро е да користите миксер. Во смесата пожелно е да додадете и малку масло за јадење, за да не ви се лепи кон тавчето.

Вака приготвената смеса (што треба да биде во релативно течна состојба, што значи дека по потреба може да додадете/одземете повеќе/помалку од погоредадените состојки), во садот покриен со капак, се остава во ладилникот на околу еден час. Потоа се загрева тефлонско тавче на кое повремено (за време на пржењето) се нанесува малку масло.

Во зависност од големината на тавчето, со помош на црпалка за супа се нанесува толкаво количество од тестото за да се покрие загреаното тавче. Доколку сакате подебели палачинки, треба да имате на ум дека морате подолго да ги пржите.

 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
AМЕРИЧКИ ПАЛАЧИНКИ

СОСТОЈКИ ЗА 12 ПАЛАЧИНКИ:
100грама брашно
една кесичка прашак за пециво може и помалце
1 кафено лажиче сол
2 лажици шеќер
150 мл млеко
2-3 јајца
3 лажици зејтин

ПОДГОТОВКА:
Измешајте го брашното пецивото солот и шеќерот.Додавајте едно јајце по едно а потоа и млекото и зејтинот. Оставете ја смесата 1 час да одстои. На загреано тавче ставете коцка маргарин и чекајте да се стопи. Потоа ставете од смесата пола кутлачка . Една палачинка се припрема околу 3 минути.

553023_136507336510443_33231020_n.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kizzo

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Како да подготвите основен рецепт за палачинки

Подготвување на смесата:

Се матат добро 3 јајца во подлабока чинија со лажица (обична или лажица за мешање).
Се додава 1/2 кгр. брашно и заедно се промешуваат добро.
Се додава малку сол, а потоа се додава по малку млеко додека не се потроши половина литар.
Се меша добро додека смесата не се изедначи.
Смесата треба да има густина како јогурт. Да не биде многу густа, но и премногу ретка.


Пржење на палачинките:

Во тавче се става малку масло додека добро не се загрее. Со салфета или тоалетна хартија намастете со масло на тавчето по секоја палачинка. На тој начин избегнувате да се лепат палачинките.
Во загреано масло се додава по една голема супена лажица од предходно подготвената смеса, најдобро е со кутлача.
Се разлева веднаш во тавчето за да бидат палачинките што потенки.
Штом ќе се испржи едната страна палачинката се превртува и се пржи и од другата страна.
Најдобро е малку да ја оставите палачинката да се пече и краевите да ги одлепите со дрвена лажица.
Кога е готова се става на чинија. Палачинките пржете ги додека се потроши тестото.

images
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kizzo

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Кога правите тесто за палачинки,направете си стално повеќе,за да имате да си направете и ваква полжав пита од палачинки.Направените палачинки можат да ви стојат во фрижидер неколку дена,и да си ги употребувате кога сакате и со што сакате.Ако сакате одма да направите ваква пита со палачинки,тогаш испечете подебели десетина или колку ви треба,зависи за колку особи ви треба.Секоја палачинка филувајте ја по желба,може и различен фил, на пр:со рендан кашкавал,салама,кисели краставички,печурки,или да ги филувате со мелемо месо испржено заедно со печурки,спанаќ.сирење.праз......имате опции по желба. Филуваните палачинки ги виткате како полжави и ги редите во тавче,одозгора ги премачкувате со јајце и ги посипувате со сусам или ким.Печете 15 мин и БОН АПЕТИТ. Деновиве се спремам да направам таква пита,само што че ставам мелени модри сливи со малку шекер и цимет,румче,а одозгора ке бидат попрскани(откако ке се испече)со прав шекер и ишарана со чоколаден прелив.Евтино и вкусно.Clipboard10-186x190.jpg Clipboard10-186x190.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Marcello

Староседелец
17 декември 2014
116
58
1,028
33

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Да ви дадам една прекрасна идеја за правење палачинки во шише, нема прљање на садови, миксер, се е во едно шише и ако не ја искористите смесата, слободно затворете го со тапа и нека ви стои во фрижидер.
Во пластично 1,5 л.шише, ставете инка и прво се ставаат сувите состојќи:
-10 големи лажици брашно
-3 гол.лаж.шеќер
-пола мало лажиче сол
-3 јајца
-3 големи лаж,зејтин
-6оо гр. млеко
Откако ке ги ставите сите состојки, затворете со тапа и протресете добро..не се секирајте, грутчиња нема да ви останат....Овој начин на печење палачинки со истурање од шише е најбрз, најчист начин и полесно се става во тавче.
pancake-138886-1280_1000x750.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y and corki

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
од интернет ти се овие не си ги правела ти ?! (bravo):)
Иначе и јас правам да не испадне само критикувам (wave);)
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
од интернет ти се овие не си ги правела ти ?! (bravo):)
Иначе и јас правам да не испадне само критикувам (wave);)
Сликата ја ставив за да не биде само онака идеја ставена, не реков никаде дека јас сум ги правела.(wave)