Палачинки

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
кај мене на работа од палачинки прават пирошки нај убави се Ч)
ке ги прасам за рецепт па ке ви казам
Еден рецепт.. Ги пуниш палачинките со салама и кашкавал, ги валкаш во презла во јајца ги затвораш со чечкалици и ги пржиш. Имам правено.. :D
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Еден рецепт.. Ги пуниш палачинките со салама и кашкавал, ги валкаш во презла во јајца ги затвораш со чечкалици и ги пржиш. Имам правено.. :D
Може и без чачкалици, само да бидат правени во поголема тава. -Мама има правено. :rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee and Hip.Hop_MKD

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Ги обожавам со еурокрем и банани :gladen и често си правам,само што скоро секогаш ми искачаат тврди на краевите :mad: Што правам погрешно-незнам. Ако некој знае,нека ме просветли :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee and parvati

Minella

Активен Член
15 февруари 2012
171
171
43
Pust ostrov
МММ .... ги обожавам како солени ,така и благи ,немам некој рецепт за смесата отприлика ставам брашно ,да не ми бидат ни премногу тенки ,ни дебели ,обавезно млеко една или две чаши од 250мл ,2јајца малку сол и шеќер и останатото вода и ги матам додека не ја добијам саканата густина потоа во целата смеса додавам малце зејтин и спремни се за пржење на загреана тава малку подмачкана со зејтин ,:gladen ставаме да се печат и потоа више не е потребен зејтин да се става во тавата . И на крај за фил солените ги сакам со салама пилешка рендана , сирење и кечап ,а благите Нутела и со малце сиренце .... Превкусно :gladen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
МММ .... ги обожавам како солени ,така и благи ,немам некој рецепт за смесата отприлика ставам брашно ,да не ми бидат ни премногу тенки ,ни дебели ,обавезно млеко една или две чаши од 250мл ,2јајца малку сол и шеќер и останатото вода и ги матам додека не ја добијам саканата густина потоа во целата смеса додавам малце зејтин и спремни се за пржење на загреана тава малку подмачкана со зејтин ,:gladen ставаме да се печат и потоа више не е потребен зејтин да се става во тавата . И на крај за фил солените ги сакам со салама пилешка рендана , сирење и кечап ,а благите Нутела и со малце сиренце .... Превкусно :gladen
благите со нутела и сиренце? :eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee and Sugar

Minella

Активен Член
15 февруари 2012
171
171
43
Pust ostrov
некако не ми иде комбинацијава :D немам пробано,прв пат слушам некој да меша солено и благо :D
Епа за се има прв пат , знам дека ќе се чудите , ал треба да се проба па да се каже дали е вкусно или не е :sreken:giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee