Палачинки

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Добро луѓе, не ви се лепат со млеко?

Јас имам специјално тавче за палачинки, ама со млеко не ми идат некако:mad
ееее.....ми се имаат 3-4 пати залепено де на тавче де на таван :rofl:rofl
али ги научив :)
ке ги научиш бе лесни се :p
 

Мила

Активен Член
1 март 2012
121
99
28
На плажа!!!
ееее.....ми се имаат 3-4 пати залепено де на тавче де на таван :rofl:rofl
али ги научив :)
ке ги научиш бе лесни се :p


Јас палачинки правам веќе 10 години и никогаш не ставам млеко. Токму поради тоа што се лепат многу.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

The_melnicanecot

Истакнат Член
16 февруари 2012
237
392
363
37
Скопје
јас немам проблем со лепење се става малце зејтинче на тавчето пред да ја ставите смешата.
инаку сум мајстор за вртење :cool:

Sarah мониторов никогаш не изгледал повкусно :zesko
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum, Selma and Мила

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
обилно сите јадат благи палачинки , но еве го мојот омилен солен рецепт за палачинки :)

палачинки као палачинки..исти се...можеш да си направиш дома сам а можеш и да си купиш од продавица ( 5-6, незнам колку точно беа во едно паковање)

финтата е сосот што иде со палачинките...и се прави на следниов начин : земаме 2-3 чешниња лук ситно го сецкаме, земаме една мала тава ставаме малку масло и од како ќе се подгрее маслото го ставаме ситно исецканиот лук и пржиме додека истиот не зарумени...при крајот додаваме 2 шолчиња вода (мали шолчиња за кафе) и динстаме уште малку.
потоа ја тргаме смесата од оган и оставаме да се олади.
Од како ќе се олади смесата, палачинките една по една ги наквасуваме во оваа смеса и ги редиме у чинија.
Вака приготвените палачинки би биле повкусни доколку имате и сирење.
Пријатен апетит :p
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
некако не ми иде комбинацијава :D немам пробано,прв пат слушам некој да меша солено и благо :D

А баклава со сирење како ти звучи? Или пица со мед? :D (Да бидиме начисто: вакви експерименти јас не, ова е од луѓе шо ги знам. :))

Иначе и јас како и повеќето овде, со еурокрем, банани и шлаг. :gladen Тоа со пудингот убаво ми звучи, нареден пат ќе пробам.
А последниот пат кога правев ставив сина боја за готвење во смесата, чисто за да ми бидат поинтересни и поубави на изглед. :D
 

девојкатаовен

Полноправен Член
12 јуни 2012
50
50
18
29
Тато прави најубави палачинки :p

Иначе кога сме кај чудните комбинации, луѓе проверуваат дали имам температура кога јадам чоколадо и јогурт :мм
 

Snow

Староседелец
29 април 2012
677
440
1,073
Марс
Јадам, јадам.. Ме настрви сега (punch)
Ги јадам намачкани со нутела и прелив одозгоре.. ммм :cool:
 

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland
Немам осет на палачинки, секогаш се прејадувам. Најубави ми се во еден паб во мојот град, им ставаат многу многу крем, банани, а горе шлаг пена и чоко прелив, прсти да излижеш и болен да легнеш од тежина во желудникот :D

Еве еден поздрав :giggle