Палачинки

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,683
3,863
1,183
Да ви дадам една прекрасна идеја за правење палачинки во шише, нема прљање на садови, миксер, се е во едно шише и ако не ја искористите смесата, слободно затворете го со тапа и нека ви стои во фрижидер.
Во пластично 1,5 л.шише, ставете инка и прво се ставаат сувите состојќи:
-10 големи лажици брашно
-3 гол.лаж.шеќер
-пола мало лажиче сол
-3 јајца
-3 големи лаж,зејтин
-6оо гр. млеко
Откако ке ги ставите сите состојки, затворете со тапа и протресете добро..не се секирајте, грутчиња нема да ви останат....Овој начин на печење палачинки со истурање од шише е најбрз, најчист начин и полесно се става во тавче.
Ќе го пробам ова вечер.
 
  • Like
Реакции: misterija

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,105
973
1,133
Супер рецепт и вака на слика топ изгледаат, уште да дојдеш да ми ги направиш ахахахах :D
 
  • Like
Реакции: misterija