Очила со диоптер - срам или не?

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
Ногу се нервирам кога некој рече еј не ги носам наочарите на школо (или било дека), срам ме е :mad:
шо има срам у тоа да носеш наочари не разбирам, требат ти и носи ги. нема шо да се срамуваме .. тоа е..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alex M.

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Немам потреба да носам, око соколово имам :rolleyes не би ми било срам да носам, има убави модерни рамки :)
Братучетка ми цел живот си има проблем со очите, особено едното кога не носи наочари и забегува лево или десно, ама она е од групата на тие што се срамат, па носи наочари само по дома кај неа или кај роднини по дома, никако за искачање, а со тоа прави грешка- го одолговлекува лекувањето на окото... :unsure
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alex M.

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Срам?! е*ати менталитетот... ако не гледаш, ќе носиш, другарчее ... и не е никаков срам. Ако некој ти рече нешто заради тоа, јави ми мене, ја ќе го средам!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and Alex M.

Badass

Истакнат Член
16 февруари 2012
63
87
333
26
Џабе велите дека вие нема да имате срам.
Секогаш ќе се најде некое лајно на кое ќе му бидеш извор на исмејување,па по него ќе дојде втор,па трет и ќе се собере цела армија дежурни сеиромавачи и исфрустрирани идиоти кои секој е*ан ден ќе ти дофрлаат.:rolleyes:
И на почеток гајле ќе ти биде ама постепено ќе допрат до тебе.
Trust me. Been there. ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: UnFleur, Alex M. and Luckky

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Јас ги носам само на факултет и кога гледам филм или тв. Надвор не ги носам зашто немам никаква потреба, ама кога би имал гајле ми е за сите. Ако сакаат и апарати нека донесат да ме сликаат, гајле ми е. Ама она што мене ме нервира е кога гледам некои глупави хипстери кои носат наочари без диоптер. Е тоа не можам да го сварам и вријам од нервоза кога ги гледам. Тоа е полошо и од некој да те исмева зашто носиш очила. Не бе брате, овие носат очила без диоптер за да изгледаат кул. Тоа е исто како јас немајќи никаква потреба од штаки, да ги грабнам штаките од дедо ми и да се шетам низ град со штаки само за да изгледам кул. Ебате глупите.
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
не е срамно...зошто срамно..?? сега и очилата се во мода аи се секси :sram
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048 and Alex M.

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,611
1,123
Како не срамно, баш сум секси со наочарките (доста скромно од моја страна) :D
Ама па потреба е, боље да си ги носам отколку за година дена диоптерот миљон да ми биде ;)
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Јас не носам а сум единствена во фамилија...Мајка ми носи од дете татко ми откако се оженил...А пред 2 години почна и брат ми....Инаку кога ни кажаа дека има проблем и дека ке мора да ги носи , мајка ми незнам колку се утепа од плачење затоа што смени школо бидејки се преселивме како ли ке го прифатат децата дали ке го исмејуваат додека он го свати тоа најнормално немаше никакви проблеми и еве сега ги носи постојано....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alex M.

Baronessa

Истакнат Член
13 февруари 2012
541
751
93
Los Angeles!
откако ги зедов наочарите пред едно 5години, еден месец си стоеа на комода и никој не ги пипа... потоа размислив за тоа како може познати личности да носат од мода а мене од потреба да ми биде срам, ги ставив и го носев по дома и школо... потоа се навикнав и сега не можам без нив! секси ми стојат и така... :kafe