1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Останување во брак заради децата

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од МериСелест, 11 јануари 2013.

 1. Sebastian

  Sebastian Активен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  110
  Го има и тоа како посебно на овие балкански простори во кои нели е и Македонија.Проблемот е што родителите доброволно се во брак.Значи една личност доброволно живее и секој ден се гледа во еднен ист простор со друга личност која воопшто веќе не ја сака...и сето тоа само заради своите заеднички деца.До некаде е во ред.Ако децата се многу мали, со можен целосен развод може сам да се докомплицираат работите и да се загрози нивниот раст и развој.Ама од друга страна прашање се отвара дали треба една личност(родителот) да се жртвува и секојдневно да се сретнува со личноста(другиот родител) за кој се контатирало дека целиот нивнит брак бил една голема грешка.Така да доста дискутабилно е ова прашање.
   
  На Bibi@ и Сара.13 им се допаѓа ова.
 2. МериСелест

  МериСелест Староседелец

  Зачленет на:
  24 април 2012
  Мислења:
  2,007
  Допаѓања:
  3,215
  Јас сметам дека тоа е само уште еден изговор за да не се разделат родителите.Што знам,владее стравот за да не останат сами и глумат дека се ке биде во ред.Епа баш заради децата треба да се оконча бракот.Ама нели партнерите се плашат и од тоа што ке рекле луѓето |-(
   
  На x2b4y4 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lollypop

  Lollypop Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 декември 2012
  Мислења:
  251
  Допаѓања:
  197
  Грешка!
  Секако децата не се виновни за несогласувањата меѓу родителите,ниту пак се должни да ги трпат расправиите од родителите затоа според мене ако не се согласуваат-развод и крај.
  А секако и да останат во брак поради децата ќе биде полошо затоа што тие ќе се расправаат и пак децата ќе трпат.
   
 4. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Ако чуваме сè скршено поради сентиментот, никогаш нема да мрднеме од мртва точка.
  Не се фаќајте одма дека секој брак се растура поради неверство. Моногамијата и онака не ни е јака страна. Пфф, од кај пак да знае партнерот дека другиов не мисли на некоја си трета личност дури е со него/неа?
  Страшни се насилствата, а едно дете не е должно да трпи било какво физичко и психичко насилство, па утре да прерасне во деликвент или некој отпадок на општеството поради неправилен развој во социјалната средина.
  Најголемата грешка е што се трпат тие тортури поради рекла-казала и поради обезбеден социјален и економски статус, зошто, самохран родител со нашиве јаки плати, богами и ќе го изгледа детето.
   
  На Аркантос и Largo им се допаѓа ова.
 5. Largo

  Largo Полноправен Член

  Зачленет на:
  15 јануари 2013
  Мислења:
  90
  Допаѓања:
  96
  Сите уживае права и можности...и порано ги имало само што таму конзервативните вредности биле во предност.
  Кај нас за жал има многу вакви бракови.Луѓето едноставно само поради совите деца остануваат во брачна заедница колку и да изгледа тоа вештачко на некој начин тие сепак остануваат во брак.
  Според мене не би требало да е така.Секој човек претставува една идвидиуа,личност која има право да прави што сака(сепак во границите на легалитетот) за да биде задоволна.
  Како и дали воопшто оваа појава влијае на децата...тоа е веќе од случај до случај поразлично.
   
 6. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Не дозволувајте децата да живеат во пекол само поради тоа што се срамите да се разведете и кој што ќе каже заради тоа.
  Нека не трпи детето кавги секојдневни,понижувања,пианчења,неверства,само зашто е изговор дека се ќе пројде ама заради децата нема да има развод.
  Кога не иде не иде,не бидете себични и мислете малце и на тоа дете што го трпи тоа ваше досадување.
  Тој не ја гледа зашто си има друга,па веќе ништо не му е убаво од неа преку ноќ,не готви убаво,не се согласува со неа на ниедна тема и сето тоа треба некој да го трпи и гледа-некое дете што нема врска со вашите конфликти.
  Гласам ДА.
   
  На *V******, Сара.13, Anakin и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Не, јас мислам дека така детето ќе се оштети уште повеќе. Подобро во секој случај да се објасни дека мама и тато веќе нема да живеат заедно , ќе сфати евентуално отколку да слуша дома караници или едниот од двата родители да не е никогаш дома , и слично. Мислам дека погрешен е фактот дека ајде заради децата да раснат со татко и мајка ќе останеме заедно...божем детево вегетација е па не сфаќа., особено денешниве деца ....најбитното е да му овозможите добар развој и убаво детство. Иако веќе разводот не е табу тема кај нас особено шо незнам коа се земале коа се развеле или оваа сфатила дека нема тој повеќе пари или тој очекувал дома таа компири да лупи по цел ден...или се либерални као нешто Запад фураат или па незнам шо е, браковиве и разводите пренапумпани , прематеријални, така да поарно имај дете не се зимај, нема потреба. И морам да го напоменам ова- Некои луѓе сериозно не треба да се размножуваат, коа ќе видам сирото детенце се срами од нив си давам право да го кажам ова погоре. Не сме совршени арно ама кога веќе нешто си направил и тоа нешто зависи од тебе , најмалку што можеш да направиш е да си одговорен родител.
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 8. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,202
  Допаѓања:
  2,277
  Никој не би сакал да биде во брак со личност која не ја поднесува па колку и деца да имаат, тие деца пак ќе си имаат и мајка и татко само нема да живеат заедно. Сега како што е времево повеќе разводи има него свадби така да подобро е да се разведе и да се најде друга личност со која би го поминале остатокот од животот отколку и тие и децата да страдаат.
  Со разводот на децата ќе им биде тешко година две после тоа ќе им помине но цел живот да живеат во такво семејство па тоа се трауми после се чудиме зашто имаме толку многу криминалци и психопати.
   
  На Harmonija му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Harmonija

  Harmonija Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јули 2013
  Мислења:
  600
  Допаѓања:
  405
  Ако децата се единствено нешто што ги спојува тогаш... :unsure
   
 10. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,325
  Допаѓања:
  3,010
  Децата секогаш се производ на некоја љубов. Бракот е како проект, многу треба да успее а само малку да се сруши. Родителите кои имаат генетска одговорност , прават се за да продолжи бракот поради децата. Тие кои не се одговорни ,се тепаат , се пцујат, се малтретираат....................А дека е подобро за децата развод тоа само децата со разведени родители можат да кажат колку трауми претрпеле.Ако ме прашате , најмалку од се во животот сакам да поминува моето дете низ тој пат.
   

Сподели: