Останување во брак заради децата

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Хептаграм

Џабе и да го препрочитам, пак нема да ја најдам. Знаеш зошто? „...секоја будала прави деца“. Ја викам од утре кој сака да прави деца првин тест од менса и ако добие резултат под 120 деца јок. Ако па некој со помало IQ направи дете, детето да се абортира и на мајката да се отстрани матката, а на будалата тестисите. Будали ќе правеле деца.

Друго, не викаше ли твојата телема дека секој треба да прави она што му е волја се` додека не наштетува директно некому? Да речеме дека Петко и Трајанка се брачен пар. Петко не сака моногамија, ама има веќе дете со Трајанка која пак не оправдува ништо друго сем моногамија. Петко треба на некој начин да робува и да не ја почитува својата волја само поради тоа што би и` наштетил на Трајанка? Еве нека не биде дека Петко не сака моногамија. Нека биде дека после некое време одлучил дека сака животот да го помине сам. Повторно не смее?
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Пак примери како од Кајгана море... :) Не си мрднал ни чекор. Оди читај бре нешто за таа моја „телема“ па после со примери, ти со она што го знаеш судиш за нештата, а не си го надоградил знаењето и разбирањето за „мојата“ Телема. Кај така мореее :)

Нели решивме тоа? Уште те буни? Петко и Трајанка...
Телемата не вика така... Тоа е Wicca забегувања и мутирања... ;)

Реков дека не ме читаш туку дека имаш предрасуди и забегуваш! Диши, не ти треба IQ од 130 за семејство! Само треба да си вистински човек од збор. Не е тешко тоа нели?

Ете ти за Петко и Трајанка, кои од твојот пример заклучувам дека се идиоти од родители кои не знаат што умеат и што сакаат во животот:
Исто така бракот не може да се одржи ако двајцата во бракот си ветиле верност еден кон друг (во стилот не плеткање со други личности - ниту љубов ниту секс!), а одеднаш ете ти еден од нив сака да има и друг/а! Одеднаш му штрекнува во умот - што правам јас, не сум за семејство, не за ваков вид!
Треба да се разјаснат некои дилеми со себе си и со идниот партнер во животот (да, во животот) пред да се појде по патот на градење семејство!

Примерот ти е тамам за семејство какво што го опишав јас: Будали прават деца! Не знаат што со самите себе, не пак со нов живот до нив!

Кога стапуваш во брак те прашуваат јасно и гласно: ДАЛИ Е ТОА ТВОЈА ВОЛЈА? Не те прашуваат дали сакаш, дали тоа ти е желба. Само човек полн со желби ќе му текне во умот дека... ауу, па јас не сакам ова, сега сакам... друго. После некое време пак сака нешто трето...
Волјата е постојана и неменлива и секој настан води кон исполнување на таа волја до максимум!

Такви пак, кои следат минливи желби, се вредни да им верува човек, дека ќе си стојат на зборот даден? Мислам не!

Така не бидува момак...

П.С. Не знам што не разбираш од моето напишано, па мора да внесуваш муабети за Телемата која не ја разбираш и не те ни интересира истата. Ти си знаеш секако, но не ме прашувај за работи кои секако нема да ги разбереш, дури и по трет пат да пишувам на твоите прашања и примери како тоа го решавам јас со мојата философија :)
Оди на темата или тука или на кајгана... па прашувај со вакви „закон“ примери, ќе ти одговорам можеби поеќе.
 

Muharem

Член со 30 казнени поени
30 август 2013
11
3
603
70
Пак примери како од Кајгана море... :) Не си мрднал ни чекор. Оди читај бре нешто за таа моја „телема“ па после со примери, ти со она што го знаеш судиш за нештата, а не си го надоградил знаењето и разбирањето за „мојата“ Телема. Кај така мореее :)

Нели решивме тоа? Уште те буни? Петко и Трајанка...
Телемата не вика така... Тоа е Wicca забегувања и мутирања... ;)

Реков дека не ме читаш туку дека имаш предрасуди и забегуваш! Диши, не ти треба IQ од 130 за семејство! Само треба да си вистински човек од збор. Не е тешко тоа нели?

Ете ти за Петко и Трајанка, кои од твојот пример заклучувам дека се идиоти од родители кои не знаат што умеат и што сакаат во животот:
Исто така бракот не може да се одржи ако двајцата во бракот си ветиле верност еден кон друг (во стилот не плеткање со други личности - ниту љубов ниту секс!), а одеднаш ете ти еден од нив сака да има и друг/а! Одеднаш му штрекнува во умот - што правам јас, не сум за семејство, не за ваков вид!
Треба да се разјаснат некои дилеми со себе си и со идниот партнер во животот (да, во животот) пред да се појде по патот на градење семејство!

Примерот ти е тамам за семејство какво што го опишав јас: Будали прават деца! Не знаат што со самите себе, не пак со нов живот до нив!

Кога стапуваш во брак те прашуваат јасно и гласно: ДАЛИ Е ТОА ТВОЈА ВОЛЈА? Не те прашуваат дали сакаш, дали тоа ти е желба. Само човек полн со желби ќе му текне во умот дека... ауу, па јас не сакам ова, сега сакам... друго. После некое време пак сака нешто трето...
Волјата е постојана и неменлива и секој настан води кон исполнување на таа волја до максимум!

Такви пак, кои следат минливи желби, се вредни да им верува човек, дека ќе си стојат на зборот даден? Мислам не!

Така не бидува момак...

П.С. Не знам што не разбираш од моето напишано, па мора да внесуваш муабети за Телемата која не ја разбираш и не те ни интересира истата. Ти си знаеш секако, но не ме прашувај за работи кои секако нема да ги разбереш, дури и по трет пат да пишувам на твоите прашања и примери како тоа го решавам јас со мојата философија :)
Оди на темата или тука или на кајгана... па прашувај со вакви „закон“ примери, ќе ти одговорам можеби поеќе.
Покажи ни го патот !
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Хептаграм

На кој тоа одговарал Петко каква му била волјата? И демек ако тоа ти е волја готоо не смее ништо да се промени околу тоа? Туку, глупи луѓе шо да прајш. Не знаат што сакаат, они деца ќе правеле.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,495
14,409
1,683
во светот на бајките
Хептаграм

На кој тоа одговарал Петко каква му била волјата? И демек ако тоа ти е волја готоо не смее ништо да се промени околу тоа? Туку, глупи луѓе шо да прајш. Не знаат што сакаат, они деца ќе правеле.
Ич не го сфати,значи волјата не се променува,желбите се тие кои се менуваат :zelen
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,400
4,421
1,153
океј, би било стварно убаво кога секој би бил апсолутно начисто со себе пред да се реши да создава семејство.
ама за такво нешто, шансите ко да се минимални, па додека се чека, полека - полека ништо не ќе остане од човештвото :biggrin
оти кој и да е тој што нѐ создал, ептен факмански ни ја скроил капата - турил разум, ама за да е поинтересно турил и чувства,
А разумот и чувствата, барем мене така ми се чини, ретко се на иста фрекфенција. И ете ти беља. Не една, ами илјада и една :biggrin
 

Taa Sum..

Староседелец
17 април 2012
233
444
1,063
Скопје
Моите се развеле пред да се родам...Претходно се обидувале да добијат дете но имало некој проблем (иако и двајцата биле здрави и прави) кавгите и расправиите биле се почести и почести,пијанствата на татко ми исто така и крајниот резултат бил раводот...Е ама,6 месеци пред разводот мајка ми останала бремена,решиле да продолжат сеуште мислејки дека нешто ке се промени,ама не било така...Пијанствата на татко ми продолжиле а распраавиите прераснале во уште поголеми расправии...Мајка ми цврсто се решила на чекорот наречен развод..Не сакала едноставно да растам во такво семејство..Приказната на мајка ми цел живот е таа..Татко ми и ден денес не го познавам (здрав,жив,сменет,без алкохол и нормлно со жена),не ја знам неговата приказна,а секогаш и секаде за се нешто постојат две вистини,а јас ја знам само едната..Можда еден ден ке ја дознаам и другата..Којзнае..Премногу должам,затоа ке скратам,каде што бракот е лош,најубавото решение е разводот..Тие деца не се должни да плаќаат за глупостите на родителите,ниту пак да доживуваат трауми што ке им останат за цел живот...
Затоа кога ке се заљубите,пред се гледајте да имате разбирање со партнерот,гледајте да наоѓате баланс за секоја караница,за секој лош збор...Ниеден брак не е сјаен,кризи секогаш ке има,ама таму каде што има разбирање и љубов,никогаш нема да дојде до развод !
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,330
3,019
1,133
а ако прашаме некој друг, поинаку би одговорил?
Lady_blue, сакам да кажам дека жената на Балканот треба многу работи да проголта, да замижи и ако треба да се понижи себе си , се со цел да го спаси бракот и поради децата. И најуспешниот и најдобриот брак може да се разведе ако нема компромис од двете страни , а посебно од жената.
Можеби сега мислиш дека е глупо и нема сето ова врска со реалноста, но кога ќе станеш мајка ќе ти стане јасно за што ти зборам .Бракот не е еден ден или два, сите се менуваме и не сме исти после 20 години брак. И секогаш има две вистини. Прости , но јас мислам така.
 
  • Like
Реакции: makedon and Caci