Останување во брак заради децата

LadyLollypop

Нов член
14 февруари 2019
2
1
3
26
Ама има и уште еден случај, оној што го доживеав јас на свој грб. Во една од најголемите кризи во мојот брак, кога јас бев најголемиот виновник за тоа што се случи, стигнавме до време кога сфативме дека не оди, таа не може да прости, јас не можам да се вратам назад, си дадовме неколку месеци „оддишка“, живеевме одделено, со цел да се „разладат“ односите, да видиме дали може да функционираме одделено.
Колку што разбрав се работи за неверство... Во секој брак има проблеми така и во мојот... И јас се сомневав дека мојот маж ме изневерува и една вечер(тој беше излезен со другарите во кафана) влегов на неговиот профил видов дека се допишува со една девојка... бев вознемирена, сакав да си го земам детето и да заминам, но сепак одлучив да се смирам бидејќи истата вечер дознав дека сум бремена со нашето второ дете. Сабајлето му ја соопштив веста и додека се гушкавме и се радувавме девојката му пиша пак. Му кажав дека знам за разговорот и дека сакам да прекине секаков контакт со неа, ми рече дека нема ништо дека негов другар се допишувал и дека ќе ја избрише... но дознав дека има и нејзин број за жал не можев да дојдем до неговиот тел бидејќи не дозволуваше да го земам и претходно... и оставив на тоа. Сега повторно после една година повторно му пиша друга но и кажа дека е женет дури и ми кажа и мене, но на другарите им пиша као другите знаа дека е женет за да не му праа проблеми. Страв ми е дека ме изневерува... многу го сакам и секогаш се борам да опстанеме во брак не само поради децата туку и поради нас. Секогаш се бори за нас како семејство, но сепак ме плаши дека ради некоја трета особа ќе ни се растури бракот... Ве молам за совет
 
  • Like
Реакции: Prashina

Provenzano

Староседелец
23 април 2012
14
19
1,003
Доста време помина од ко последен пат бев на форумов и еве ме сосем случајно пак да се најдам овде. Живееме одделно од моите родители на едни добри 500км. Работиме заедно и заработуваме доста добро но, секојпат кога има шанса и може, ми проверува и чепка телефонот додека спијам а тоа не и е прв пат и знае дека страшно многу го мразам тоа и ме нервира. Цело време за секоја една работа моите и се криви и постојано се замара со нив као демек, зашо питат кои ни се плановите и зашо воопшто сум кажал работа од типот оти планираме да одаме на одмор таму и таму. Пробувам да поминам преку се, и реков дека ако има потреба да разговара со психолог, немам проблем. Немам проблем да простам и доста трпелив сум ама веќе осеќам некој лимит дека шо искрено, не можам повеќе... прашање на време е кога ке дојде до срањето оти она цело време вика, чашата веќе и била полна од моите... преку курец веќе... а и сексот не е каков што беше... еднставно ко ти се ладат чувставата, каков може да биде сексот?

П.С. Немаме деца и не правам никакви глупости нит на FB нит на било шо друго дека шо може да се прават глупости...
 
Последна промена:
  • Like
Реакции: Just Smile and Prashina

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
Колку што разбрав се работи за неверство... Во секој брак има проблеми така и во мојот... И јас се сомневав дека мојот маж ме изневерува и една вечер(тој беше излезен со другарите во кафана) влегов на неговиот профил видов дека се допишува со една девојка... бев вознемирена, сакав да си го земам детето и да заминам, но сепак одлучив да се смирам бидејќи истата вечер дознав дека сум бремена со нашето второ дете. Сабајлето му ја соопштив веста и додека се гушкавме и се радувавме девојката му пиша пак. Му кажав дека знам за разговорот и дека сакам да прекине секаков контакт со неа, ми рече дека нема ништо дека негов другар се допишувал и дека ќе ја избрише... но дознав дека има и нејзин број за жал не можев да дојдем до неговиот тел бидејќи не дозволуваше да го земам и претходно... и оставив на тоа. Сега повторно после една година повторно му пиша друга но и кажа дека е женет дури и ми кажа и мене, но на другарите им пиша као другите знаа дека е женет за да не му праа проблеми. Страв ми е дека ме изневерува... многу го сакам и секогаш се борам да опстанеме во брак не само поради децата туку и поради нас. Секогаш се бори за нас како семејство, но сепак ме плаши дека ради некоја трета особа ќе ни се растури бракот... Ве молам за совет
Види... од денешна гледна точка, сè што ми се случуваше во тие мигови кога го пишував ова е доста смешно и незрело. Претпоставувам и твојот сопруг ќе се соземе и ќе сфати дека проблемите на самодоверба не се решаваат со други жени, напротив, се зголемуваат.
Сега... не сум психолог за да можам точно да ја дефинирам потребата од тоа да пишува со други, но мојата потреба од изневерување, и шврљање беше токму тоа - да го наполнам егото.
 
  • Like
Реакции: Prashina

LadyLollypop

Нов член
14 февруари 2019
2
1
3
26
Види... од денешна гледна точка, сè што ми се случуваше во тие мигови кога го пишував ова е доста смешно и незрело. Претпоставувам и твојот сопруг ќе се соземе и ќе сфати дека проблемите на самодоверба не се решаваат со други жени, напротив, се зголемуваат.
Сега... не сум психолог за да можам точно да ја дефинирам потребата од тоа да пишува со други, но мојата потреба од изневерување, и шврљање беше токму тоа - да го наполнам егото.
Не знам ни јас што би можело да биде... Секогаш размислува за своите постапки пред да направи нешто, не прави ништо без да има некоја цел... Од една страна си викам ај можеби сум го повредила на некој начин во тој период па посегнал по тоа да пише со друга. Можеби намерно го остави профилот логиран... Никогаш не сум била љубоморна за нешто или некого се додека не го запознав него. Сега за сега сигурна сум дека не прави ништо но се плашам дека направил или ќе направи...
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
Не знам ни јас што би можело да биде... Секогаш размислува за своите постапки пред да направи нешто, не прави ништо без да има некоја цел... Од една страна си викам ај можеби сум го повредила на некој начин во тој период па посегнал по тоа да пише со друга. Можеби намерно го остави профилот логиран... Никогаш не сум била љубоморна за нешто или некого се додека не го запознав него. Сега за сега сигурна сум дека не прави ништо но се плашам дека направил или ќе направи...
Премногу „можеби“ во еден пост :)
Не знам што би ти кажал друго, освен дека, според моето лично искуство, најверојатно во тие мигови кога е во комуникација со друга, според неговото видување, ти си виновната. А изговор ќе најде: премногу го опсипуваш со недовербата, не го сакаш доволно, го навредуваш, не си му веќе привлечна, таа е подобар слушател од тебе, повеќе го разбира, има исти ставови со него за многу гледишта...
И така ќе продолжи да реди изговори сè додека не се засити од изговорите и не сфати дека сè било само едноставна криза на идентитет. А може и никогаш да не сфати. Сè зависи од тоа, на што се базира таа потреба да комуницира со други жени.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Најмногу што прочитав на темава е како дошло до „распаѓање“ на „основната клетка“ на ова наше општество. Другите не се битни :)
Ретко некој да ги спомнал ДЕЦАТА (нус-производот на една љубов, сегашна или мината).

Секој човек има искушенија, кои (како што и треба) удираат најсилно кога најмалку треба! Како инаку ќе излезе како нов човекот, ако ги победи овие искушенија?

Прочитав и тоа како мажот и жената одлучиле да останат заедно заради децата... и како ќе гледаат тие деца расправии и слично по дома бидејќи вештачки се одржува нештото наречено семејство...

Според мене, ако и на двајцата родители во умот им светне дека семејството го држат ДЕЦАТА во целина, а не мајката и таткото - дури и едниот или и двајцата за момент да паднале под искушение и да не поминале добро - сепак ќе останат заедно и ќе се надмине сето тоа, нормално со целата поука и знаење стекнато дека за многу мали непотребни дејствија, може да се загубат толку драгоцени ствари градени со години и со премногу енергија.
Да не зборуваме за тоа дека заради непромислени дејствувања на родители, се влијае на иднината на еден иден човек кој што треба да биде подобар од неговите!

Така да, оние кои останале заради децата, кај нив се вратила љубовта или е во тој правец тргната. :)
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Види... од денешна гледна точка, сè што ми се случуваше во тие мигови кога го пишував ова е доста смешно и незрело. Претпоставувам и твојот сопруг ќе се соземе и ќе сфати дека проблемите на самодоверба не се решаваат со други жени, напротив, се зголемуваат.
Сега... не сум психолог за да можам точно да ја дефинирам потребата од тоа да пишува со други, но мојата потреба од изневерување, и шврљање беше токму тоа - да го наполнам егото.
И...го наполни?
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Доста време помина од ко последен пат бев на форумов и еве ме сосем случајно пак да се најдам овде. Живееме одделно од моите родители на едни добри 500км. Работиме заедно и заработуваме доста добро но, секојпат кога има шанса и може, ми проверува и чепка телефонот додека спијам а тоа не и е прв пат и знае дека страшно многу го мразам тоа и ме нервира. Цело време за секоја една работа моите и се криви и постојано се замара со нив као демек, зашо питат кои ни се плановите и зашо воопшто сум кажал работа од типот оти планираме да одаме на одмор таму и таму. Пробувам да поминам преку се, и реков дека ако има потреба да разговара со психолог, немам проблем. Немам проблем да простам и доста трпелив сум ама веќе осеќам некој лимит дека шо искрено, не можам повеќе... прашање на време е кога ке дојде до срањето оти она цело време вика, чашата веќе и била полна од моите... преку курец веќе... а и сексот не е каков што беше... еднставно ко ти се ладат чувставата, каков може да биде сексот?

П.С. Немаме деца и не правам никакви глупости нит на FB нит на било шо друго дека шо може да се прават глупости...
Разводот мислам дека сепак треба да се гледа како последна опција, кога ниту една друга веќе не функционира.. Дајте си малку време, оддалечете се на одреден период, така најдобро ќе сфатите дали да продолжите заедно, дали си фалите или сепак секој да си оди по својот пат.
Сепак можеби и она има некоја причина за нејзиното однесување.
 
  • Like
Реакции: Ballet is my life

ma4792

Нов член
9 октомври 2019
3
0
1
26
Здраво.
Ве молам доколку сте во можност да ги пополнете следниве податоци, вашиот идентитет е потполно анонимен, а податоците и резултатите ќе се користат за истражување од областа на психологијата. Пополнувањето на прашалниците трае максимум 10 минути.
Истражувањето е за партнерски односи.
Фала многу.
https://docs.google.com/forms/d/1pjFMqKSR0XU8FKnowzavtKezaWpGiXiRWTs9iVXmad0/edit?fbclid=IwAR2GGTTh4-trGe5K34rTbM94QjeJMStuo6qS2w95trLnVrpZDdOZu8Dqpqs#response=ACYDBNgXu26Mt0RcCY6RspzIVdFWMixrTHd_py9PZphl-aS9Cds8XU_ECTqMlh6XQ4E023Y