1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Оптимист, песимист или реалист?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Marrie, 16 февруари 2012.

 1. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Не би можел да си дозволам друг да ми го води животот.Мора на површина да излезе твоето „јас“ и животот да го земеш во твои раце.
  Мораш да ризикуваш за да успееш.И кога ќе го прифатиш тој ризик мораш да одиш со мисла дека ризикот ти се исплати и дека ќе успееш.Тоа е позитивно.
  Ако ти уште пред да го прифатиш ризикот речеш : Кај бе јас, не можам ова, немам шанси да успеам да знаеш дека нема да успееш.
  И кога ќе видиш, мора да имаш оптимистички размислувања.Ако сакаш да успееш.
  И тоа збориме за оптимизам со доза на скептицизам и внимателност, а не збориме за оптимист кој прифаќа нереален ризик и паѓа во депресии после тоа.
   
 2. TIGERWOMAN31SK

  TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 јули 2012
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  699
  е така веќе поубаво објасни за каков оптимист се работи.
   
 3. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Ми се има случено да претерам со оптимизам и тоа после неколку низи на успеси, и наредниот успех кој го планираш, толку многу оптимистички и со потсмев го гледаш што кога не ми успеав и изгорев сума на пари ми идеше да си ги откинам тестисите со заби од мака.
   
  На TIGERWOMAN31SK му/ѝ се допаѓа ова.
 4. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  често пати знам да делувам песимистичко на мнготу работи
  оптимизнот...едноставно ретко го имам во себе....оптимист сум за некои работи да
  ама не за се.
   
  На Lena, TIGERWOMAN31SK и WomanInRed им се допаѓа ова.
 5. TIGERWOMAN31SK

  TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 јули 2012
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  699
  како и да е јас сум за реалност па ти како сакаш кажи ме :cool:
   
 6. Praetorian

  Praetorian Староседелец

  Зачленет на:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  325
  Допаѓања:
  395
  Тежнеам да сум песимист и реалист бидејќи ако нешто очекувам и истото не се оствари, а јас сум бил оптимист, разочарувањето би било големо.
  Вака, седи си раат, не очекувај ништо и изненадувањето ќе биде пријатно, мерачки:).
   
  На WomanInRed, TIGERWOMAN31SK и Lady* им се допаѓа ова.
 7. freak

  freak Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  190
  Допаѓања:
  120
  Може да се рече од се по малку иако се трудам да бидам оптимист и да размислувам позитивно за нештата. Но некогаш си премногу down за да размислуваш позитивно.
   
 8. alekjov1234

  alekjov1234 Староседелец

  Зачленет на:
  3 август 2012
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  48
  Реалист би рекол, ако си оптимист секогаш можеш да бидеш разочаран, ако си песимист никогаш нема да бидеш среќен, реалниот поглед кон нештата те штити и од двата случаи.
   
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Не можеш да бидеш реалист без да бидеш повеќе наклонет кон песимизмот. Јас дури сметам дека реалисти не постојат туку постојат оптимисти (неколку категории) и песимисти. Но песимизмот е тој кој нуди пореален поглед без пропратното заслепување од оптимизмот и желбата за успех.
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 10. alekjov1234

  alekjov1234 Староседелец

  Зачленет на:
  3 август 2012
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  48
  Се согласувам, ако подразмислам подобро стварно е така, некогаш реалноста е толку песимистичка што те тера да размислиш дали уствари си едното или другото, ама секогаш треба да се соочиме со она што е реално колку и да е сурово.
   

Сподели: