1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Оптимист, песимист или реалист?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Marrie, 16 февруари 2012.

1. Шмекси

Шмекси Истакнат Член

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    1,130
    Допаѓања:
    1,066
    Не би можел да си дозволам друг да ми го води животот.Мора на површина да излезе твоето „јас“ и животот да го земеш во твои раце.
    Мораш да ризикуваш за да успееш.И кога ќе го прифатиш тој ризик мораш да одиш со мисла дека ризикот ти се исплати и дека ќе успееш.Тоа е позитивно.
    Ако ти уште пред да го прифатиш ризикот речеш : Кај бе јас, не можам ова, немам шанси да успеам да знаеш дека нема да успееш.
    И кога ќе видиш, мора да имаш оптимистички размислувања.Ако сакаш да успееш.
    И тоа збориме за оптимизам со доза на скептицизам и внимателност, а не збориме за оптимист кој прифаќа нереален ризик и паѓа во депресии после тоа.

2. TIGERWOMAN31SK

TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

Зачленет на:
    3 јули 2012
    Мислења:
    822
    Допаѓања:
    699
    е така веќе поубаво објасни за каков оптимист се работи.

3. Шмекси

Шмекси Истакнат Член

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    1,130
    Допаѓања:
    1,066
    Ми се има случено да претерам со оптимизам и тоа после неколку низи на успеси, и наредниот успех кој го планираш, толку многу оптимистички и со потсмев го гледаш што кога не ми успеав и изгорев сума на пари ми идеше да си ги откинам тестисите со заби од мака.

На TIGERWOMAN31SK му/ѝ се допаѓа ова.
  4. cakar_ulav

cakar_ulav Староседелец

Зачленет на:
    20 февруари 2012
    Мислења:
    1,566
    Допаѓања:
    1,926
    често пати знам да делувам песимистичко на мнготу работи
    оптимизнот...едноставно ретко го имам во себе....оптимист сум за некои работи да
    ама не за се.

На Lena, TIGERWOMAN31SK и WomanInRed им се допаѓа ова.
  5. TIGERWOMAN31SK

TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

Зачленет на:
    3 јули 2012
    Мислења:
    822
    Допаѓања:
    699
    како и да е јас сум за реалност па ти како сакаш кажи ме :cool:

6. Praetorian

Praetorian Староседелец

Зачленет на:
    24 февруари 2012
    Мислења:
    325
    Допаѓања:
    395
    Тежнеам да сум песимист и реалист бидејќи ако нешто очекувам и истото не се оствари, а јас сум бил оптимист, разочарувањето би било големо.
    Вака, седи си раат, не очекувај ништо и изненадувањето ќе биде пријатно, мерачки:).

На WomanInRed, TIGERWOMAN31SK и Lady* им се допаѓа ова.
  7. freak

freak Староседелец

Зачленет на:
    18 јуни 2012
    Мислења:
    190
    Допаѓања:
    120
    Може да се рече од се по малку иако се трудам да бидам оптимист и да размислувам позитивно за нештата. Но некогаш си премногу down за да размислуваш позитивно.

8. alekjov1234

alekjov1234 Староседелец

Зачленет на:
    3 август 2012
    Мислења:
    138
    Допаѓања:
    48
    Реалист би рекол, ако си оптимист секогаш можеш да бидеш разочаран, ако си песимист никогаш нема да бидеш среќен, реалниот поглед кон нештата те штити и од двата случаи.

9. existence

existence Boolean
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    Не можеш да бидеш реалист без да бидеш повеќе наклонет кон песимизмот. Јас дури сметам дека реалисти не постојат туку постојат оптимисти (неколку категории) и песимисти. Но песимизмот е тој кој нуди пореален поглед без пропратното заслепување од оптимизмот и желбата за успех.

На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
  10. alekjov1234

alekjov1234 Староседелец

Зачленет на:
    3 август 2012
    Мислења:
    138
    Допаѓања:
    48
    Се согласувам, ако подразмислам подобро стварно е така, некогаш реалноста е толку песимистичка што те тера да размислиш дали уствари си едното или другото, ама секогаш треба да се соочиме со она што е реално колку и да е сурово.

Сподели: