1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Однесувањето на патниците во јавен превоз

Дискусија во форумот 'Социологија' започната од Marick14, 15 март 2012.

 1. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Ја ретко се возу по автобуси низ град, обично сс точак си иду, али едн пут кт беше у скопје сс автобус да се потпру ја на седиште и кт летна оно надоле, душу ке оставеше маму му е*у а позади ми се смеев, исто ги имаше и едни бабе седнава пред мене и само оговарав, вруќо ги било, тесно ги било, а една циганка на враќање пред мене почна бебе да си га дои. Мене врат ми се искриви гледајки на страну :banghead
   
 2. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Пошто многу често патувам со воз, за темава можам да пишувам со денови.
  Случки на тон.
  Секакви не има, но овие типови на луѓе 100% ќе ги сретнеш ако го избереш возот за превозно сретство:
  -Еден срамежлив патник што цело време го поминува спиејќи или срамежливо молчејќи стуткан во седиштето.
  -Еден мајтапџија што би рекла баба што на почеток те смее, а веќе после три станици станува неподнослив пошто не му текнува да затвори уста.
  -Една бабичка која иако ве делат и 200км те прашува "ти дете чие си" и цела биографија на домашните и комшиите, па кратко потоа ти заспива на рамо.
  -Семејство со МНОГУ немирни дечиња кои ти се криват цел пат.
  -Задолжително за време пат се качува некој со вреќи компири и јаболка, па се бара место што за него што за нив.
  -Скоро секогаш има некој добро најаден господин што ќе те почасти со неколку добри ждригања од микс на лук и плексавица.
  -Студент што си ја раскажува голготата и студентските маки.
  -Патник опседнат со политика кој е спремен и да те фрли од воз ако навлезеш во дебата со него или му ја навредиш партијата што ја симпатизира.
  -Современ мачо тип кој е во чекор со технологијата и новото време кој ако не гледа филмови на лап-топ, игра игрици на својот фенси најнов модел мобилен телефон.
  -Замислена цуца која иде кај дечкото во Скопје и цело време размислува дали овој пат конечно ќе ја побара за жена и ќе може конечно гордо да си пишува статуси на фб на кои ќе пишува во близина на Скопје.

  Јас се извинувам ако некого заборавив, овие патници ми се топ 10 патници кои мора да ги сретнете во воз : ))
   
  На Makedonec, Anakin и JaMi им се допаѓа ова.
 3. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Пред некој ден се возев во автобус на релација која трае околу 20-25 минути.Се качи еден средовечен човек,за неполна минута ареа го обви автобусот.
  Не се дишеше па уште блиску до мене седна.Можеби беше скитник и нема каде да се избања,жал ми падна,но навистина не можев да издржам,ми дојде нагон на повраќање.Талва силна и непријатна миризба не помнам да сум помирисала.Среќа во несреќа на предните седишта имаше едно место и се преместив таму,до прозор кој што веднаш го отворив ширум.
  Сдиштето беше свртено кон задниот дел на авобусот и имав прилика да гледам што се случува кај човекот,кој и да седнеше таму брзо заминуваше...


  Иаку кога се возам во автобус највеќе ми сметаат возрасни луѓе кои некултурно зјапаат, кои се буткаат за да седнат да не им го фати некој местото.....
   
 4. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Не користам многу градски или меѓу градски превоз, но секогаш кога користам има некакви случувања, ете би се сложила со Хоуп , насвистина се така работите, ја само би го додала мирисот на манџа или кога уморната тетка ќе си ги извади нозете од чевлите за да ги одмори малце а тебе ти треба гас маска за да продолжиш да живееш. И кога е најладно возот е камен ладен а коа е најтопло пука парно не се диши. Сеа за автобус , многу често ми се има случено да се симнам 3 станици понапред оти ''вторник '' било ...ако душата ти посака малку воздух не ни помислувај да отвориш оти ќе се соочиш со едно НЕ , со викање и ароганција демек промаја мавала они стари биле итн итн. Затоа ќе ги прежалиш 200 денари за такси и завршена приказна.
   
 5. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Офтопик: Да се смени насловот на темата.
  Ние во Прилеп не разбираме 'понашање'
   
  На Makedonec му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  лошо е многу
  пред некој месец се степаа едни стари жената сакаше да помине а овој нервозен ја лупна по рамо
  кога се враќам од школо секогаш има по некој да ми раскажува за тоа како порано граделе патишта, како му ги украле парите, што правел кога бил млад
  миризбата речиси убива
   
 7. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Останат сум во автобус, број 1 :D Епа вака како и секој обичен ден одиш после школо цркнат целиот 7 саат вечерта и ти иди некое прокопсано пензионерче и ајде секош истио муабет секош истио одговор..Дечко можи да седнам, Може. Добро во ред сваќам нормално е да станваш и да не ми речат секогаш станвам ама еднаш (камо да беше еднаш ама тогаш ми пукна филмот) значи имаше можи 4,5 слободни места и ти иди ти вика дали можи да станиш да седнам му прам неглеаш дека има места за да седиш ми прај јас тука сакам и му прам и са шо да прам ако сакаш нестанвам од тука па шо сака нека е. Има некој старци значи за инает го прат тоа се пикаат од задна да не ги види возачо ко мали деца. Ама како и да е и после толку глупости јас пак станвам од култура ама пензионерите немаат ама баш никаква култура барем во автобусот кој што се возам. А да иако сме млади мојме да стојме се прашале некогаш можи и ние баш тогаш иаме проблем можи имаме температура, имаме лични проблеми тоа никогаш не се запрашват.
  И да Пензионерите на прво место, ВЛАДА НА РЕПУБЛИКА ПЕНЗИОНЕРИЈА :D
   
  На Teresa, JaMi и Outrider им се допаѓа ова.
 8. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Следен пат не им станувај, среден прст само.:pusi Јас не им станувам никогаш. Пристојно однесување се заслужува, толпа престарени морони е далеку од тоа да заслужува фин однос.
   
  На Kisserboy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,275
  Допаѓања:
  1,896
  Ха...Има еден виц...Дедо му вели на дечко ко тебе...Дечко може да стани да седнам ме болат нозете? И дечково се врти и го прашува, Добро бе дедо ти на мои години им стануваше на старите? И овој стариов горд..Да! И дечково..Е па затоа сега те болат нозете...Така и ти штеди си се и уживај ни фала ќе ти речат ни ќе проумрат ако постојат 5 минути...а и изживување е на 4-5 слободни места да ти рече сакам тука...арно рекле стар човек исто ко дете е...
   
  На Kisserboy и Outrider им се допаѓа ова.
 10. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Точно..респект за ова :D хахаха.. Нерви иам искинато со старите..
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: