Оденсувањето на младите во денешното општество

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,048
6,666
1,153
Big Sur
Ама се хардкор. Како може да им се придружам?
Баш сакам 50 души да малтретираме ситни малолетници.

Тибам идиотите. Мафијашки бе, дома газот уште им го бришат, на улица се силат сто на една душа.
Мене појадни ми се сеирџиине од страна. Застанал да снима бе...жити ја? Да не се спротистави случајно? После немало асално женско, немало асално машко...па нема, кога женскиве почнаа да се мафијашат и закачаат по улица ко машки, а машкиве се скриле позади и од страна снимаат ко пичкици.
Има многу за дискусија на темава, ама ај, да видиме во која насока ќе тргне.
 
  • Like
Реакции: 990Freak and Sebastian

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
Прво колко што мога да разберу, работи се за две размазени кучке и за скромно девојче. Онај гу фаќа за врат и за косу а овај не мрдна. Друго не ги личи, сигурно су средњу школу, а и плус женски су, ајде мушки па и па ама женски бе ало. После овија од страну гледав. Зар ги е интересно да гледав куде малтретирав некое девојче. А онај па фрља ранац демек спремна за тепање, да пријде некој па да ву врже 2 шамара да се умоча. Највише мрзу кт ке виду женски да се степав, ај да се карав ама да се степав...
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
26
Струмица
Ќе тужеше малолетник и нема ништо да земеше.
Нејзините родители ќе одговрат место неа, тие се одговорни за неа... ќе платат оштета (nod)

а што се однесува до снимката, страмота, девојчињата се замислуваат фраерки, а уствари се само едни обични губитнички, ај нека оди нека реши со зборови не се собрале таму 10 на едно девојче, е тоа не може... не се способни за да решат еден мал проблем....
 
  • Like
Реакции: Sebastian

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Нејзините родители ќе одговрат место неа, тие се одговорни за неа... ќе платат оштета (nod)

а што се однесува до снимката, страмота, девојчињата се замислуваат фраерки, а уствари се само едни обични губитнички, ај нека оди нека реши со зборови не се собрале таму 10 на едно девојче, е тоа не може... не се способни за да решат еден мал проблем....
Гарантирам дека освен обична опомена нема никаква одговорност(за жал) да сноси ни таа ниту пак нејзините родители....
Тоа само ќе го сметаа за "обична" прасправија...меѓу девојки а тоа што се собрале сто души околу неа како циркус да е никого нема да интересира
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
26
Струмица
Гарантирам дека освен обична опомена нема никаква одговорност(за жал) да сноси ни таа ниту пак нејзините родители....
Тоа само ќе го сметаа за "обична" прасправија...меѓу девојки а тоа што се собрале сто души околу неа како циркус да е никого нема да интересира
според законот треба да сносат родителите последица, и јас како мала имав слична ситуација, ми рекоа дека може да покренам судска постапка и родителите ќе одговараат пред законот, а и според тоа што го учам треба да има... е сега колку што и како се почитуваат кај нас законите тоа е друга тема :D
 
  • Like
Реакции: Sebastian

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
според законот треба да сносат родителите последица, и јас како мала имав слична ситуација, ми рекоа дека може да покренам судска постапка и родителите ќе одговараат пред законот, а и според тоа што го учам треба да има... е сега колку што и како се почитуваат кај нас законите тоа е друга тема :D
Иако не е корекно да навлегувам во друга тема ама еве вака.....неможат нивните родители да одговараат затоа што ова се смета за "обична расправија" меѓу малолетно девојки....во најлош случај опомена затоа што нема никој судија на никој суд за ова да покрене кривична одговорност на родителите(таа не убила,не направила тешка телесна штета(иако се гледа дека телесна штета има)) значи ако се најде некој таков паметен судија ан сите десетина рестлинг девојќи ќе ги втера на 5 месеци во малолетнички затвор за ресоцијализација....а родителите...секако нема да сносат никаква одговорност.

Темава е направив за друга сосема причина.Сакам да провоцирам дискусија во врска со ова што се случува денес на средношколците....како влијаат промените на општеството на нив, како воопшто целосната околина влијае на нив.
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,012
1,103
Американски филмови, а и американски стил на воспитување владее денес.
Реално, вакви хулигани/ки постоеле и секогаш ќе постојат. За жал, како помала, еднаш бев мета на вакви, исто како девојчево. Знам да се бранам, ама 10 души на 1 кога се... А најтрагично е што никој не се обиде да ми помогне. Нема врска, средив јас, на кулурен начин, сега здраво ми викаат лиглите, а јас не ги сметам за живи.
Муабетот ми е... Девијантниве однесувања почнуваат да се развиваат од најмала возраст. А за тоа не е никој крив, освен родителите.
Важна е трката за поголемо богатство, време за детето се нема, а го створиле. Штета што мислат дека со 1000ка дадена на едно излегување ги мазнат работите, или со најновиот ајфон, марка патики...
Детето си бара љубов и внимание. Треба да му се објасни што е добро, а што лошо, еднаш, два пати, три пати, пет пати, ама ако и тогаш не сфати, треба да заигра раката по газот. Не велам крвнички, со модрици и крв, туку воспитно, колку да знае.
Уште од мала возраст не му се кажува никогаш НЕ на детето, тоа не знае да разграничи дека не секогаш неговиот збор е закон. Се чува под стаклено ѕвоно, а кога ќе се судри со реалноста не може да се справи.
Кокошкава од видеово погоре ми е типичен пример за недостаток на внимание од домашните. Затоа тука е јака, центар, затоа што сирота има такви комплекси, што мисли дека вака ќе ги излечи. За жал, не.
Поодвратни ми се децата од страна. Се смеат, снимаат, а никој да помогне. Тие фраерките околу главнава, ти се чист пример на човек со нижа вредност. Без свое јас, без памет, без ништо.
Кога ќе се подразмислам, многу од пубертетлииве што се на почеток на тој период се исклучително злобни. Не немирни, ами злобни.
Само касно ќе сфатат дека со вакви „манири“ ќе бидат интересни само некој период. Луѓето околу нив зреат, се стремат кон подобро, а тие не се добри.
А сфаќаат, секако, ама кога ќе останат сами. И секако дека ретко признаваат.
 
  • Like
Реакции: Succubus and Sebastian

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Ауу каква е оваа шо и удри шамар.Па девојко ако си некоја многу јака пи*** дојди сама да се тепаш а не му се собрале на девојчето и кутрото шо ќе прави.За однесувањето на младите си можел кога веќе си ја започнал темата повеќе да напишеш.Не е само оваа однесување недолично,туку и многу млади во петок на вечер и сабота завршуваат на токсикологија.Знам еден мој другар е така се изнапи една вечер и ладно беше надвор т.е лани ова време.Другарите го оставија на снегот на лежи.Жално :x.Не само тоа,се к*р*** девојчиња од 13 години како шо беше за таа Мони.Пушат цигари уште у основно.Идат на школо и уште сабајле застанале на снегот и раката му се треси ама ВАЖНО пушат цигари .Кој ќе се прави после главен у град.Јас мислам дека за ова голема заслуга има Америка и родителите.
 
  • Like
Реакции: Sebastian

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Ауу каква е оваа шо и удри шамар.Па девојко ако си некоја многу јака пи*** дојди сама да се тепаш а не му се собрале на девојчето и кутрото шо ќе прави.За однесувањето на младите си можел кога веќе си ја започнал темата повеќе да напишеш.Не е само оваа однесување недолично,туку и многу млади во петок на вечер и сабота завршуваат на токсикологија.Знам еден мој другар е така се изнапи една вечер и ладно беше надвор т.е лани ова време.Другарите го оставија на снегот на лежи.Жално :x.Не само тоа,се к*р*** девојчиња од 13 години како шо беше за таа Мони.Пушат цигари уште у основно.Идат на школо и уште сабајле застанале на снегот и раката му се треси ама ВАЖНО пушат цигари .Кој ќе се прави после главен у град.Јас мислам дека за ова голема заслуга има Америка и родителите.
Добри ти беа примерите за останатите однесувања...посебно тоа со токсикологија....Инаку се согласовам дека голема заслуга тука имаат самите родители а и филмовите од кои го учат тоа однесување.
 
  • Like
Реакции: Lepaa