Оденсувањето на младите во денешното општество

laura

Полноправен Член
21 ноември 2012
28
19
8
26
Мислат дека се кул, смешни, не личат на девојчиња.
 

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
Луѓе и у наше време имаше американски филмови, ама се знаеше дека ќе правиш онака како што ќе ти кажат твоите од дома, а не сега на родителите не им е важно ни што прават децата, ни како, ни каде го поминуваат слободното време, а па за воспитување да не зборувам.
А ова женскиве наместо да се однесуваат како нормални девојчиња од 13 (ете и 15) години, тие мочки да ги наречам, носот не знаат да си го избришат, ќе му се собираат на едно девојче и ќе се занесуваат, а еден шамар да и мавнеш одма ќе избега плачејќи. И утре овие за себе ќе речат дека се дами.(facepalm)
Пеглани коси, шминка, облека во школо како за излегување во дискотека, речникот им е на ниво на уличарки, пијат, пушат, ама битно се „ЈАКИ“ и во „ШЕМА.“
Што ќе се случи со овие деца кога ке имаат по 19/20 години?
Кога ќе излезам повеќето од нив изгледаат како да се постари од мене со нивната шминка и облека. Ние до 16 години уште ластик игравме у двор, овие на 16 деца раѓаат.
Се е до родителите и општеството.
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Сите критериуми за нормално однесување кај денешната младина се изместени за жал.
Се изгубија моралните вредности, самопочитувањето, бон тонот и се друго..
 

Antares

Староседелец
11 мај 2012
468
414
663
27
Pax Terra
Пред се се смени почитувањето кон постарите, дефинитивно младината изгубила контрола. Како помали се знае постарите па и 2-3 години од тебе ке ги почитуваш па ако треба и по некој шамар ке добиеш од постари во школото за да се научиш на почит и што и како не треба да правиш.Не дека било шамарот добра работа, но сепак колку толку се знаело. Сега ни може да се разбериш човечки, па на сета таа ке ти се опне па и ке се тепа со тебе, се осеќа помоќен нели закон де ,чепни го ке истрча 500 евра да ти земе. Така да нема никаков почит нема ништо, општ хаос. Девојчињава и тие изгубиле контрола, бараат што знам момчиња на овој на оној глумец да личел па не знам што, филмови филмови колку ти душа сака. Има уште многу работи...
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,007
3,215
1,143
Oднесувањето на младите денес?КАТАСТРОФА.Ај да не глумам дека сум ангелче ама ова денес е очајно.
Прво-родителите се виновни...се им дозволуваат.И праваат што сакаат а некогаш и појма немаат како се однесуваат кога се надвор.
Од 14 години алкохол,мислам WTF?јас на тие години сокче пијав јас а тие љокаат на велико.
Од 15 години се онадаат со своите партнери и ке менуваат пелени на 16 :facepalm2
Никаква почит кон постари луге немаат...
Пцујат пијат пушат и утре оф леле мори мајко ке има.
Нека ги бе...нека акаат ама утре да е квичат ко кучиња.
 
  • Like
Реакции: Badgirl and МиГ 21

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
И јас сум млад 18 години, можеби малку ќе звучам ко старо-мало ама имам таква слика за денешниве деца и врсници што се на моја возраст па и помали.
Секој сака да биди кул, да биде во центар на внимание.Машкиве претежно за да се напраат пред женските кул,најпрвин во основно почнуваат да бегаат од часови, почнуваат да пијаат и пушат цигари (ова цигариве ШЕМА е).Потоа откај знаеш што носи господ,некој не си ја знае силата за да биде уште ПОкул :) ќе проба и дрога, зошто да не?
Немаат никаква култура, се понашаат ко да немаат ништо во главата само размислуваат за некоја глупост да сторат некоја лоша работа. Се однесуваат вулгарно,па и да не речам децава почесто им "фаќа раката " кон нечии предмети и пари... можеби не сите ама претежно се такви децава.
Чекаат да се пофалат што направиле минатата сабота колку испиле и со кого се степале.

Додека пак женските направиле 14-15 години и веќе некој ги излагал дека веќе се моми. (Најверојатно постарите луѓе на улица што му велат "Ајде ајде шуба момича за мажење стаса") Уште на млади години ставаат што е можно повеќе шминка и пудра за да изгледаат подобро,ама не и не! Не се тие, туку е друга личност, да не речам преправена за на маскенбал.Штикли ставила и се мисли кизнај која е.Често женските сакаат лоши машки "bad boys", што пијаат,пушат и други работи.
Девојчината мислам дека се повеќе размазени од машките во врска со нивниот трошок. Сакаат да ги имаат најновите најк патики од 5илјади,башка тоа сакаат да ги имаат и новите штикли што се во мода, па и фустанче.Често си мислам како се задружуваат млади девојчина со некои машки кои што се тргнати по малце поразличен пат од нормалниве машки, па и често пати гледам женско да се дружи со малку постар од неа да не речам 5,6 па и повеќе години.

Самите се криви што се такви и што се понашаат така,но исто така толку голема вина имаат и нивните родители.Мое мислење е дека не му обрнуваат доволно внимание на своите деца,а вниманието што не можат да му го пружат го заменуваат со пари.