Ноќен живот - порано и сега

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Ти пак дотрча да коментираш ствари кои се далеку од тебе, а не си ја научил лекцијата? Ќе повторуваме пак, со казнени поени? :)
До кога ќе бркаш Телемити по нет? Секогаш ќе има барем еден ;)

Едно е Закон на Телема, друго е морален и етички закон, сосема трето се пак правните закони... тешко ги разбирате овие ствари нели? Тоа е така бидејќи Телема е срж на она што денес сите различно го толкувате заради дозволеното искуство што го имате... но, ниту вие постарите кои скокнавте години во животот не сте многу подобри од младите, кои сепак имаат шанса да бидат подобри, ако имаат волја...

И сето ова етика, морал, правни закони се поврзани со денешниот млад човек, со ноќниот живот, со целокупниот живот...

Ноќниот живот денес е одлика на внатрешниот (не)живот на индивидуата заради премногу инфо кое не содржи ништо полезно, собрано од нет и тв како и тоталниот колапс на улогата на нивните родители :)
Денешниве млади ги жалам, не знаат да живеат, точно, искомплексирани, депресивни, агресивни...но, не ми е јасно зошто се повторуваш дека виновник е нетот и преголемото инфо, па нели би требало тоа да биде корисно!?
Премногу инфо имаме и за Телема, ама навала од нови членови немате...премногу инфо има за религиите, но бројот на атеистите расте....
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Денешниве млади ги жалам, не знаат да живеат, точно, искомплексирани, депресивни, агресивни...но, не ми е јасно зошто се повторувам дека виновник е нетот и преголемото инфо, па нели би требало тоа да биде корисно!?
Премногу инфо имаме и за Телема, ама навала од нови членови немате...премногу инфо има за религиите, но бројот на атеистите расте....
Корисен е нетот. Нетот е алатка. Премногу нефилтрирано инфо е лошата ствар.
Денес секој пишува. Има луѓе, нема да ги коментирам тука на кои им смета авторитет во области за кои тие не знаат ама баш ништо. Во секоја област има авторитет, хиерархија и кога почнуваш на патеката мора да спознаваш такви авторитет и да ги надминуваш.
Ако постојано сешто собираш, добиваш... фантазија, погрешни заклучоци и лош резултат. И сите ти се криви за тоа...

И не ги жалете младите, поучувајте ги преку вашите дела и знаење... да ве надминат. Инаку ништо не правиме со човештвото!

Имате инфо за сешто, но сте мрзливи, арогантни, со наум дека се знаете, верувате дека нештото е точно бидејќи се совпаѓа со вашите размисли... Што книги сте прочитале за Телема? Што погрешно сте направиле заради тоа, во кој сегметн од животот не ви оди заради Телема како философија итн итн... НО ова е за Телема темата, иако и тука може да разглобуваме за ноќниот живот и Законот на Телема!

П.С. Не може јавно да зборуваме за таен иницијаторски Ред и неговите членови и за бројноста. Секако не сме како старо-еонските религии кои бројат верници како доказ за нивната „валидна религија“ ;)
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Порано се почитувале законите,наредбите,се се почитувале сега ништо не се почитува
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Нормално дека нема да одговорам на твои прашања :)

Следам пишан закон, запишан е во Книгата на Законот. Ти имаш проблеми со пишани закони или... ?
Не го разбирам проблемот што го имаш ти со пишани закони...
Јас имам проблеми со непишани закони кои ги наметнуваат на младината како етика и морал кои ја ограничуваат нивната слобода. Се надевам ќе го научиш твоето дете да биде малку послободоумно од тебе ;) Кажи му дека има телемити во светот, да не се љути ако почне да среќава луѓе како нас :)

Се за слободата, животот, љубовта и светлината, другото е мрак.

Затоа порано, иако беше СФРЈ младите градеа други идеали од ова сега.
Реков и претходно, дргуо беше кога одевме во парк, на Коцка отколку сега по кафаните и „ноќниот живот“ кој што не носи живот...
Немам проблем со пишана закон бидејќи не следа ниту еден , како што прочитав ти односно вие (чекаме да се изјасниш кој се тоа, во чиво оме збориш) имате против некој закони кој други луѓе ги следат зошто без нив не знаеле да бидат човек.

Хепта, тоа што ти имаш проблем со некој непишани закони е твој проблем.
Викаат промени се себеси за да го промениш светот, но тоа е далеку од тебе имаш уште многу работа.

Животот на младите е директно зависен од општеството, а промените во него се одвиваат многу побрзо отколку промените во човекот. Сега младите тежнеат многу побрзо да проживеат животот заборавајќи го своето место во семејството со што нивното динамично искуство го сметаат за помудро од проживеаните години на постарите.
Сукобот е неизбежен , затоа и се вели дека старите не ги разбираат младите.

Ноќниот живот драстично се разликува од генерација во генерација, секогаш младите ќе се кријат по темните бучни дупки , опивајќи се во својата лудост , но и тоа ќе помине!
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Дап, никој не очекуваше дека темава ќе добие одговори дека озбилно нема никаков ноќен живот.
Можеби порано имало повеќе, но не бил по наш вкус... но да кажеме дека за некои, некаде, имало.
Сега имаме уште појака мерка, до 18 часот кафичи и ресторани бе. Баш да се налупаат повеќе луѓе во пократок период, алал да им е на главите.
Ај бар темно е во 18, па може да го викаме ноќен живот излегувањето на кафе. :zelen
„Лом се напраив, два чаја испив, се убив од мочање, еј. Лудило беше...... пред вц.“
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider