1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Ноќен живот - порано и сега

Дискусија во форумот 'Излегување и ноќен живот' започната од Аркантос, 23 март 2013.

 1. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Се плашам дека на темава многу нема да се развие дискусија, бидејќи популацијава на форумов е од помлади членови па не верувам дека сите се сеќаваат на убавиот ноќен живот порано. Сепак има некои повозрасни, па сакам да се фокусираме врз нешто.

  Што мислите? Дали ноќниот живот умира? Дали младинава престанува да знае што е ноќно уживање и лудување до утринските часови?

  Не знам дали е до тоа што веќе стареам, или е до тоа што ме стигнува она „смена на генерации“, па оваа нова генерација има нова формула за ноќен живот, ама мене ова не ми се допаѓа.
  Веќе умира пополека оној филинг дека одиш во дискотека за да играш. Застануваш и се тресеш во место. Музиката ти го налага тоа. само 30% од местата пуштаат добра музика, останатите 70% се турбо-фолк.
  Тоа е моето мислење, можеби грешам, незнам.
  Вие?
   
  На ZmajChe и Saladin им се допаѓа ова.
 2. Blueberry

  Blueberry Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  158
  Може многу да се збори на оваа тема. Секој од малку постарите генерации со задоволство се сеќава на излегувањата во тинејџерските години. Се прашувам дали е до годините и се менуваат генерациите па помладите сега уживаат во град навечер или едноставно Скопје станува кич место каде нема кај да излезеш?
  Еве, да се навратиме за кратко: http://www.crnobelo.com/zabava/evergrini/8615-skopskata-sema-vo-90-tite
   
  На Mnogo Bitno му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Јас не се фокусирав само врз Скопје... Едноставно секаде е така.
  Еве земам Охрид-Кичево-Битола, не се сеќавам кога последен пат отидов на Рок свирка на која имаше повеќе од 20 присутни. Исто така не се сеќавам на место каде што цела ноќ сум танцувал на одреден вид музика. Ако до 12 часот е техно пример, од 12 е благ турбофолк, во 1 е срцепарателен, а за тој во 2 часот немам назив.
  Има во Кичево пример едно кафуле се вика Cross тоа е кафе шема со џез, блуз, рок балади, и верувајте ми... не сум видел да се некогаш сите сепариња и маси зафатени... Жално.
  Ама и да не се фокусираме врз ноќниот живот во кафулиња/дискотеки/ресторани.
  Би сакал да прашам кој од младите одлучил да отиде до Филхармонија на концерт? Колку пати сте гледале некоја театарска претстава? Кино?
  Не е ноќниот живот...само кафуле...
  Незнам, дефинитивно сметам дека нешто е сменето, или јас во мозокот или светот во погледите.
   
  На ZmajChe и Photographer им се допаѓа ова.
 4. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  789
  Се е сменето премногу ,не да нема каде да испаднеш, има само што после ке се вратиш фул ретардед од музиката , како не им се расипаа цд-њана од цеца досега , .. ауу заборавив научија да прават листа на винамп :rofl , би можело да се направи еден закон :sreken за да се забрани пуштање на таква музика по кафичине (како што рече срцепарателен турбофолк :rofl )
   
 5. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Се е сменето.
  Првенствено ние не сме истите од пред 5 па и 10 години па се до сега.
  се менуваат лугето,со нив си врват и годините.
  Се менуваат навиките,потребите.
  Се е производ на човекот,па така и ноќниот живот.
  Не знам што толку фама околу квалитетот на ноќниот живот во компарација со турбо фолкот.
  Од кога знам за себе знам дека постои турбо фолкот низ кафичите и дискотеките.
   
 6. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,154
  Допаѓања:
  7,681
  Никогаш не сум одела во дискотеки и кафичи каде се пушта турбо фолк.
  Прво публиката е најчесто таква како и музиката.
  Има квалитетни кафичи и дискотеки каде не се пушта турбо фолк, и ги има доста за среќа.
  Кој си има интереси на друга музика и поинакви луѓе си знае кај му е местото,
  и не верувам дека би отишол некаде каде што има турбо фолк.
  Одсекогаш се пуштало турбо фолк.
  И пд секогаш постоеле чил кафичи каде има интересни луѓе, атмосфера и друга музика.
  Еден од омилените во Скопје ми беше New-Age
  после еден супер кул jazz кафич во Дебар Маало.
  Така да секогаш постојат други опции за излегување освен големите дискотеки во кој се пушта турбо-фолк и се труе младината со неквалитетна музика.
  А дека младината не слуша квалитетна музика не би рекла.
  И доказ за тоа е форумов.
  Гледај процентуално колку луѓе се оригинални и слушаат добра музика,
  а колку од нив турбо фолк.
  Освен тоа верувам дека ноќниот живот се менува но дека сепак не е толку ни лошо.
  Се зависи од друштвото со кое си.
  Ако излезам со луѓе со кои можам да разговарам за сите можни филозофски мисли кои ми се вртат во глава и на клупа да ја поминам вечерта ќе ми биде супер.
  А да излезам со некој кој незнае две со две да сврзе и да бидам на јахтата на P.Diddi
  ќе цркнам од досада и ќе гледам само да се изгубам од таму.
   
  На parvati и melpomena им се допаѓа ова.
 7. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Lena и јас слушам турбо фолк :biggrin
  И не се сметам за затруена :unsure
   
 8. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,154
  Допаѓања:
  7,681
  Епа супер,
  ако мислиш дека турбо фолкот е оригинална музика,
  би ти рекла се лажеш:).
  Но со ова преоѓаме во пределот на лични вкусови и за тоа не би дискутирала.
  Мене лично турбо фолкот ми е ефтина музика,
  со едноврсни тонови,
  интерпретирана од неоригинални пеачи и пеачки.
  И се се врти во стилот на:
  -Оставила ме, оставио ме
  -Преварила ме, преварио ме..
   
  На Redhead, Farfalla, BlackTulip и уште 1 член му се допаѓа ова.
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Да не се лажиме, но ако гледаме музичка теорија турбофолкот не прекршува ниедно правило на класичната музика:) Вообичаено композициите се ABAB фрази или пак ABCA фрази, ритмиката е обична рамноделна, темпото варира од 60 до 120 удари во минута, хармониите ништо поразлични од прости хармонии (прилично се` што е популарно ги користи истите хармонии). А во врска со текстовите...ај кажи ми што се текстовите на GNR пример? "I used to love her, but I have to kill her"? Toa е за мене уште полош текст. Ја не можам да ги сварам само трилерите кои се силуваат во турбофолкот, бојата на гласот на певаљките и не можам да го сварам пеењето воопшто.
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,078
  Јас ќе се вмешам тука иако сум помала од вас постарите порано не знам како било но сега знам и ќе си го искоментирам градов мој односно кафулињата во кои пуштаат турбо фолк музика повеќе од српските срцепарателни песни сo исклучок на едно кафуле кое е мој втор дом :zelen каде што често пуштаат постари рок песни :sreken и дискотеките односно во единствената дискотека во кои секој викенд се пушта една иста ,,модерна'' прегласна музика музика затоа многу ретко одам по дискотеки (wasntme) затоа кафулето ,,мое'' е тука :zelen ..
   

Сподели: