Неуспех

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Нема тешење...кога се појавува неуспех,првично има нервоза,потиштеност и после седнување здраво и согледување на грешките кои се направени за да не се поправат,првично може си наогам оправдание зошто и како и кој но после си се обвинувам само самата,нема зошто друг да ми е крив,требало да го согледам и тоа и да реагирам навреме.А губењето во игри и слично не го сметам за неуспех...па тоа е само игра:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

ScoobyDoo

Староседелец
17 февруари 2012
416
707
1,103
Ако успееш супер е Ако не ЗДРАВЈЕ не е последно нешто на светов, мада не е сеедно....
 

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Ако не успеам во нешто нема да се разочарам единствена утеха ќе ми биде што сепак сум се потрудила во тоа нешто ...
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Ако неуспехот не е голем може да делува и стимулативно, да постане мотив за успех. Како ќе го поднесеме неуспехот зависи од нашата личност и од нивото на аспирацијата кое сме си го поставиле. Добро е кога нивото на аспирација е поставено во контекстот на способностите што ги има човекот. Во спротивно доаѓа до фрустрација.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
“Добрите работи не се случуваат случајно. Секој ваш сон носи одредени ризици, посебно ризик на неуспех. Но тој ризик мене не ме застана. Замислете некој да проба нешто и да не успее. Тогаш мора повторно да проба. Не може да имате засекогаш неуспех. Ако пробате десет пати, поголеми ви се шансите единаесетиот пат да успеете, него воопшто да не пробавте”. - Арнолд Швајценегер
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed

Мирче_мкД

Истакнат Член
25 јуни 2012
173
121
343
30
пцујам, се нервирам , најдобро кажано се осеќам како гомно.
Другиот ден се трудам да бидам подобар и да го задоволам инатот кој ме јаде од внатре.
 

freak

Староседелец
18 јуни 2012
190
120
1,043
27
Битола
За среќа до сега немам доживеано неуспех кој ме скршил и сум била разочарана од сама себе. Но доколку доживеам ќе се трудам да бидам најсилна колку што можам, а тоа со времето ќе си помини. :)