1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

На кој начин планирате да ја запросите вашата идна сопруга?

Дискусија во форумот 'Свадба' започната од Hip.Hop_MKD, 24 февруари 2012.

 1. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,527
  туку каков? :biggrin
   
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Под класичен мислев на матичари, свадби, венчавки и сл. Инаку за каков брак ќе имам не планирам. Оставам на спонтаноста.
   
 3. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  и без матичари дури?
  значи брак без документ
  значи небрак? :D
   
  На The Tramp, melpomena, Mermaid и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  На плоштад/големо место полно со луѓе, ќе аранжирам музика, клип4иња од песни нејзини најомилени, па срценца и сл...

  КОЛКУ САМО НЕ!

  Би ја сведол на минимум во број на присутни, сепак оставам на свадбата - иако поише ми е ќејф некоја приватна со до 50 души. Инаку жичката на романтичното ме тера да ја однесам некаде на некое место кај што некогаш порано сме иделе и сме си поминале преубаво.
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Баш така:) Значи.:D

  И без сведоци:)
   
 6. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Кд ќе дојде време, ќе размишљам на туј тему. :) Ма да, сигурно не би било љигавење на плоштад. Некое хард кор запросување ќе биде :)
   
 7. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  Во мојот град-Охрид, постои едно местенце, кое е на надморска висина од прилика 200-300 метри. Од тука се гледа цел град, одблесокот на месечината дава златна нианса врз езерото, калето рефлектира мир и спокојство, се наоколу е нематеријална убавина, постои пат но е слабо фрекфентен, едно од најромантичните места на градот за кое малку мина знаат. Често го посетувам. Кога сум сам, легнувам на хаубата од колата под ведро небо и размислувам за најубавите работи кои ми се случиле, и најинспиративните насоки на мојот живот за кој се залагам. Ирелеванто и лукаво е на тоа место да размислуваш за негатовности, иронија,хејтерство,социални грижи, песимизам.
  Мислам дека тоа местенце ќе ми влее самодоверба да ја побијам рационалната неодлучност и да го направам тој чекор. Верувам дека гледката од таа перспектива ќе го прикие трепетот на зборовите во најразлични тонови, претпоставувам на моменти тивок пискав на моменти длабок (дует од мецо-сопран и баритон) сплотени во еден вокал. Павароти да завидува на мојата диафрагма и гласовните можности, којзнае колку октави ќе достигнам како производ на внатрешна еуфорија,возбуда, ураганска такихардија.
  Тивка музика од радивцето на колата, You are beautiful- James Blunt ја ароматизират атмосверата, го подобруват амбиентот.
  Би го прикажал целиот шарм и на заем би побарал со цел да ја импресионирам и извеличам таа вечер.
  Купидон ќе воскресне за да не ја пропушти оваа вечер.:D
  Не би филозофирал како наследник на Архимед, или рецитирал своја поезија како потомок на Шекспир, не би изгледал со сериозен осмех да искажувам детали како Херман Хесе,или со ноншалантно понашање како Казанова, едноставно ќе се обидам да не изгледам како некој монах што долетал од некоја боженствена димензија. Не сум инфлуенс и јас сум човек. Би бил директен но не и брзоплет со преходно смислен говор, и преку најдлабоката искрејна љубов контрабасно со огромна енергија претходно абсорбирана од парадајската глетка ќе го закитам судбоносното прашање (истрелано со милиони прашалници кои судбина значат) како шлаг на перфектниот абмиент.
  Конкретизирам за тајмингот, мора да биде после залезот на сонцето, за емотивно да се доолови совршенството.
  Да не дробам вака цела вечер, книга ќе напишам со метафори и парадокси:D

  Не викам дека не е добро романтична вечера, пирамидални светилки со ароматизирани свеќи, културен конобар, тивка музика, подршка од виолинист, рандом персони на соседни маси некои трауматизирани, некои релаксирани, некои со сериозен осмех и подигнат палец за охрабрување , да аплаудираат на тој прекрасен гест каде јас публично без трошка страм драматизирам.

  Но тоа не е мојот стил, јас тоа го применувам и додека сум во врска во секојдневието па затоа би барал нешто поинтимно, и потајно.

  Пс. Верувам во љубовта и во дуалноста на овој свет. Ако постои Адам постои и Ева, ако постои бог постои и божица, верувам како апсолут во прашалниците и извичниците на судбината, не значи дека нешто материјално ќе ја импресионира персоната за која вие сонувате.
   
  На Nevazna, violetmoon, ~ Скарлетка ~ и уште 13 други им се допаѓа ова.
 8. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  браво ,ме воодушеви и истовремени ме разнежни додека те читав...секоја чест...момент кој навистина би се памтел...
   
 9. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  Благодарам , мило ми е што ти се допаѓа, за мене е престиж и е доволно барем на еден да му се допаѓа моето согледување на настаните. Поготово кога се работи за судбоносните одлуки.
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  не само што е преубава замислата,туку како живописно објасни за момент секој би се замислил на тоа место...бравос! :)
   

Сподели: