1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Најглупави реклами

Дискусија во форумот 'ТВ' започната од Altaïr, 29 декември 2014.

 1. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Јас пак на болдот ти се смеам. Мешаш жаби и баби. Погоре рекламите за Скопско се снимени од Милчо Манчевски и визуелно и од режисерска гледна точка се одлични, проблемот е сценариото кое секој режисер го добива од некој маркетиншки тим, кој ги смислува рекламите. Така што никаква врска нема снимањето на рекламата со крајниот производ, колку што има текстот (сценариото).
  Втор болд - што е срамното, што јас не го гледам? П.С. поплаките прати им ги во Турција, зашто рекламите кај нас се готови, добиваат само натсинхронизација. И рекламите за Сникерс и Ервејс се крш, никој не ги спомнува. oooh without snickers you become like a granma, :facepalm2:facepalm2 Или за нив никој ништо не смее, пошто ги купува производите.:patos
   
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Абе ако е снимено од Милчо мора да е одлично. Едноставно не ги бива рекламите за Скопско, не знам што е одлично режисерско таму кога лупнал колаж од рандом приказни од 10 секунди и повеќе ги поврзува песната на Шпато отколку пивото. Не знам како тоа би привлекло воопшто, оние рекламите од 95-та со клучот што играше и отвараше шишиња беа подобри.

  Уствари такви реклами како сникерс се подобри затоа што директно ти го прикажуваат производот и рекламата е зафрканција на нивна сметка и плус не траат повеќе од 15-тина секунди. Сигурно нема да мислиш дека ќе постанеш лав од еден сникерс. Патем што повеќе ќе запамтиш, кратките фрази на Сникерс или колажите на Милчо за Скопско?
   
 3. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Значи пак не се разбираме. Милчо не го прави сценариото, Милчо го добива сценариото. Таму има пишано што и како треба да се сними. Таму му пишува кадар од ова, кадар од она, кадар како пијат пиво, кадар како женската го мава кучето низ сообраќај. И, да, одлично е снимено, па што сакате зборете. А тоа што сценариото е никакво, не е негов проблем. Дали ти како режисер ко ќе добиеш сценарио и си под договор, во кој сигурно има клаузули кои викаат дека ако го прекршиш договорот нема да си платен, би си правел по свое или би се држел по сценариото? Рекламата може е глупава, ама во никој случај Милчо не е кривецот за тоа.
   
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Па можел на пример да одбие ако сметал дека е глупава ;)
   
 5. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Му свири него што е глупава, тој си лапнал парички. Не знам колку знаеш али се има срчкано со овие од Филмскиот фонд и не му даваат пари за нов филм, па мора со рекламици нешто да се врти пара.
   
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Јас колку што знам Милчо даде некоја изјава дека никогаш нема да работи во државава. После таква изјава нека биде малку со достоинство и нека не снима глупави реклами. Ако е како што ти велиш, зошто побогу би им бил режисер кога може обичен копук да ја сними рекламата? Добар камерман и добра камера и ги имаш кадрите.
   
 7. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  А зошто би работел? За Пред дождот државава скршен денар нејќеше да даде, нешто ситно, а ко освои награда во Венеција и еден куп фестивали, му го лижеа газот и се фалеа дека бил наш филм. 90% од средствата со кој е снимен се од странски фондови, од Англија и од Франција. После пак, со Мајки давал лоша слика за државава. Демек во државава рози цветаат и Милчо со филмот си измислува ствари. И ја да сум, не би снимал. А рекламата за Скопско е приватна ствар, не е од буџет на државава, такашто нема врска со изјавата. И секоја реклама што е снимена било од Т-мобајл или од Вип или од која било асална фирма, е снимен од дипломиран режисер. Ко што не се прави ајвар без пиперки, така и реклами, филмови, спотови, не се снимаат без режисери.
   
 8. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Да не си грешка околу ова? Не верувам дека не е сценариото на Милчо, ептен е со сите нишани негово.
   
 9. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  не сум сигурен 100%, ама мислам дека е готово сценарио кое тој само го снимал.
   
 10. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Ме натера да проверувам иако бев ептен сигурна :) Негови се комплетно


  Buddies: Green Car - Дружба: фичо

  Skopsko for Us - Скопско за нас

  (Written and directed by Milcho Manchevski)


  Мене ми се убај.
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: