1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Музички спотови ала порничи

Дискусија во форумот 'Музика' започната од diva orhideja, 29 март 2015.

 1. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Мислам дека може да се цензурираат спотовите на youtube
  при постирањето на спотот има опција да се избере за тоа да кога ќе се отвори спотот да даде известување дека има експлицитни сцени кои не се за малолетници но и малолетник да е ќе потврди дека е полнолетен и пак ќе го гледа спотот
  ако поинаку размислиш, младината тоа ја интересира и како и да го скриеш видеото ако сакаат пак ќе го најдат а да им се забрани на ,уметниците' да создаваат дела ќе се прекршува демократијата
  ние во помалиот број сме осудени да гледаме и слушаме непрофесионализам
   
 2. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Ако не ви се гледа и сте против тоа тогаш не гледајте, ако знаете каков е спотот и продолжите да го гледате значи ви се допаѓа тоа што гледате. Ќе им забранувале да се соблекуваат :patos а наједноставно решение е да не гледаш ако не ти се гледа.
   
 3. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Не станува збор за дали ни се допаѓа на нас, тебе и мене, да прочиташе убаво ке разбереше што милам.За децата мислев, колку работи им се достапни со какви се содржини и дека тоа влијае на нивната психологија.
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Не им давај да гледаат и готово.
   
 5. rain-bow

  rain-bow Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 ноември 2014
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  79
  И јас се согласувам дека е претерано. Во денешно време се се сведува на голотија, ако не знаеш како само соблечи се и ќе бидеш на врвот. Нормално е да биде убаво за гледање, но и порничи има доволно кои се достапни во секое време. И затоа сите тие голи дадички по спотовите, кога ќе излезат(ако излезат) на свој концерт звучат како магарици.
   
  На malo и diva orhideja им се допаѓа ова.
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Пример од `81ва


  Џегер имаше изјавено дека во тоа време воопшто не им било гајле за спотови на луѓето, додуша и телевизор во тоа време било луксуз па повеќе виселе пред радио отколку пред телевизор. Нешто подоцна Големите Корпорациски Умови (понатаму ГКУ) ги откриле благодетите на музичката индустрија. Она што го откриле е дека за да продаваш музика не треба да правиш музика туку да створиш имиџ и да ги преплавиш медиумите со некакви си скандали кои ќе го држат вниманието на народот. Еднаш некој изјавил дека и лошата репутација е профитабилна па така ГКУ го имплементирале тој механизам во системот и така обичните смртнички умови ги намалиле своите критериуми за прифатливо однесување. Откако е тоа имплементирано ГКУ сфатиле дека тоа е само почетокот и дека треба да помине некое време за да омекне народот и да се навикне буквално на се` што ќе му пласираат пред очи. И така се појавија тинејџерки ко Бритни кои пеат двосмислени текстови кои што ја подгоруваат сексуалната имагинација на обичните смртни умови и со самото тоа стануваат подложни на подлабоки влијанија. Така ГКУ почнале да вметнуваат и сублиминални пораки во спотовите во кои првин ќе го однесат обичниот смртен ум во хипнотизирана состојба преку прикажување на сексуално привлечни тела за кои може само да сонува и потоа ќе го користат за да профитираат од истиот хипнотизиран ум. Со самото тоа што обичните смртни умови се изложени на сублиминални пораки тие ги „заразуваат“ и повеќето ближни и со самото тоа се оттргнуваат од вистинскиот пат по кој требало да чекорат и несвесно го прават она што ГКУ сакаат да го прави.
  Напоредно со оваа појава се појавуваат и револуционери кои што сакаат да се борат против ваквата појава и прикажуваат шокантни видео материјали со тоа колку можат да влијаат ГКУ врз обичните смртни умови и пеат за тоа колку е лош системот за обичниот човечки ум. Исто така повеќето овие револуционери ги нарекуваат со погрдни имиња како Металики, секташи, дрогаши, џанаци, хорсаши и сл. Ама Господ е голем и гледа се`, кога ќе дојде судниот ден тогаш Творецот ќе го победи рогатиот и неговите слуги, ГКУ.
   
  #16 existence, 31 март 2015
  Последна промена: 31 март 2015
  На malo, Outrider, Electra и уште 1 член му се допаѓа ова.
 7. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Аа, не така. Јасно ни е на сите дека тие секталики го исмеваат световното и плукаат врз Бога со своето погано однесување.
  Тие нивни распнувања со ланци, бодења во вени и крвишта, се чисто спрдавање и исмевање на распнувањето на Христа, кој својата крв ја пролеал за нив.
  Се знае - Адам и Ева биле голи, нема причина зошто Азис и Емина да се покриваат...тоа е основно човечко право.
  Плус, ако со малку аутотјун може да се долови талентот и нивните стихови допираат милиони срца, супер си е.


  Eве, на пример...просечното око овде гледа вулгаризам и голотија. Воздигнатиот човек препознава дека текстот всушност има подлабоко значење, односно дека зборува за силна и модерна жена која сама макотрпно работела за сега да си обезбеди луксуз. А секако - тоа е со помош на Севишниот, за што сведочи и ланецот-крст ко форма на благодарност.

  Тоа Илуминатите сакаат просечните гледачи да се фокусираме на голотијата во спотовите, за во позадина комотно да прикажуваат скриени пораки и така да комуницираат со своите редови низ светот.
   
  На malo, existence, Outrider и уште 1 член му се допаѓа ова.
 8. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
 9. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Абе секоја генерација си има различен степен на провокација. Порано била Мадона, а сега кога ги гледаш тие постарите нејзини "провокативни" музички спотови, веројатно ќе се изнасмееш. А до пред деценија-две, се сметало за провокативно и за многу луѓе било too much. Потоа ги имаме Бритни, едно време Кристина Агилера, до пред некоја година Лејди Гага, сега Ријана и Мајли... а кога ќе размислиш, па што па беше Бритни толку провокативна? Значи, времето се менува, а со него и перцепцијата. Важно, секогаш ќе постои нешто и некој кој ќе биде за некого провокативен. И гледајќи наназад, се е моментално и минливо. А што можеш да направиш во врска со тоа? Практично ништо. Ако станува збор лично за самиот себе, тогаш разумно би игнорирал. Ако е за помладите, деца како деца ќе најдат начин да гледаат нешто што не треба. Особено ако претерано се трудиш да ги заштитиш од сето тоа. Така да, подобро е дискретно да ги учиш на "убави" работи и да не се трудиш да ги контролираш премногу и да им ги затвораш очите, едноставно сето тоа е дел од секојдневието.
   
  На Electra, Makedonec и Saladin им се допаѓа ова.
 10. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Децата ќе ги заштитувате од секс сцени кои некогаш и тие ќе ги практикуваат, а не се буните против тоа сериите што ги учат дека силувањето е нормална работа и дека треба да ја прифатат и да се вљубат во силувачот?
  - малку надвор од темата, ама се изнервирав на еден коментар и не ни ги дочитав постовите туку се фрлив да пишувам свој пост.
  Мене ми пречи воопшто правење спотови за музика - искрено.
  Песна е за слушање, не за гледање - но тоа е мој став.
  Дали таа ќе излезе гола на спотот, дали ќе има вибратор во својата вагина додека ги пее највисоките тонови во рефренот...ама баш ме брига. Само знам дека, ако песната е лоша - спотот и голотијата нема да ѝ помогнат.
   

Сподели: