Музички спотови ала порничи

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,746
253
Мислам дека не постои веќе граница на никакви вредности и на никаква култура, пристојност...каде отиде сето тоа....па се запрашал ли некој што им сервираме на децата, каде е тука +18? Можеби ова прашање требаше да го ставам во психологија ..... навистина некои музички спотови се тотално вулгарни, без вкус.Постојат ли некои цензури за спотовите или се е можно?
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Пушти си тие бугарските канали за музика шо се во нашава мила земјичка, ќе се "исплакниш".
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,746
253
Пушти си тие бугарските канали за музика шо се во нашава мила земјичка, ќе се "исплакниш".
Не е работава за исплакнување оти и од многу плакнење може повеќе да се усмрдиме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Ditto+Maker

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,746
253
Ова не е музички спот, ова е обичен клип направен од слики и нема врска со музика.
Твојата одбојност кон мене ја почувствував, но биди професионалец и однесувај се така.....ова се слики од вулгаризми на музички сцени......ете како за пр. ги дадов до каде се оди...но немам намера да ти објаснувам за што е темата, секој обичен и не многу интелигентен ке разбере што сакав да кажам.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Твојата одбојност кон мене ја почувствував, но биди професионалец и однесувај се така.....ова се слики од вулгаризми на музички сцени......ете како за пр. ги дадов до каде се оди...но немам намера да ти објаснувам за што е темата, секој обичен и не многу интелигентен ке разбере што сакав да кажам.

Примерот не ти соодветен зошто не е музички спот. Или пак, не знаеш што е музички спот. Музички спот е видео запис на песна кој е снимен со самиот изведувач на пејачот на песната. Ова што ти го имаш постирано е клип направен од некој си непознат човек кој собрал слики, направил монтажа и склопил видео клип. Постојат илјадници слични примероци. Всушност, секој со пристап кон нетот и програм за монтажа може да го направи тоа, не знам што чудно има тука. Можеш да налеташ на разни клипови со секакви содржини на нет, некои од нив се вулгарни, да.

Што е до настапите на сцена од самите изведувачи, тоа е нивно право. Тие како артисти имаат право како сакаат да си го искреираат сопствениот настап на сцена. Од потези до сценографија, секој дел. Некои се провокативни, но сето тоа е дел од нивната глума, зошто изведба на песна е токму тоа, глума. Како во театарска претстава. Само прашањето е дали ќе ти се допадне или не, односно станува збор за индивидуален вкус.

Anyway... ако не ти се допаѓа и ти смета, не го гледај. Толку е едноставно.

П.С. Немам никаква одбојност кон тебе, не знам зошто би го напишала тоа и каква врска има со твојата тема.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,199
1,133
Поголемиот број од бугарските спотови се ала порничи а српските се тука некаде
музиката оди кон дното а за да песната побрзо ја направат хит спотот го прават ала порнич но ретки сме ние кои ваквите спотови и музика не ги рачунаме за спот и музика. Поголемиот број луѓе го прифаќаат ова не ценејки го вистинскиот квалитет и професионализам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,067
1,133
Примерот не ти соодветен зошто не е музички спот. Или пак, не знаеш што е музички спот. Музички спот е видео запис на песна кој е снимен со самиот изведувач на пејачот на песната. Ова што ти го имаш постирано е клип направен од некој си непознат човек кој собрал слики, направил монтажа и склопил видео клип. Постојат илјадници слични примероци. Всушност, секој со пристап кон нетот и програм за монтажа може да го направи тоа, не знам што чудно има тука. Можеш да налеташ на разни клипови со секакви содржини на нет, некои од нив се вулгарни, да.

Што е до настапите на сцена од самите изведувачи, тоа е нивно право. Тие како артисти имаат право како сакаат да си го искреираат сопствениот настап на сцена. Од потези до сценографија, секој дел. Некои се провокативни, но сето тоа е дел од нивната глума, зошто изведба на песна е токму тоа, глума. Како во театарска претстава. Само прашањето е дали ќе ти се допадне или не, односно станува збор за индивидуален вкус.

Anyway... ако не ти се допаѓа и ти смета, не го гледај. Толку е едноставно.

П.С. Немам никаква одбојност кон тебе, не знам зошто би го напишала тоа и каква врска има со твојата тема.
Фотографиите од кои е направен клипот не се нереални, туку се од настапот на пеачката која феминистките ја прогласија за нивна кралица. Друго ке беше ако клипот беше направен од некои си фотографии од приватниот живот на пеачката и сл. се работи за настап, концерт... тоа не ја менува поентата на темата.

И мислам дека не треба да биде нивно право дали тие ке се појавуваат голи бидејки најголем дел од публиката која редовно ги следи е малолетна. Мислам дека треба да се има некој основен критериум. Оние кои ја поминуваат границата нека ги даваат на посебни канали каде се емитува содржина за возрасни, нека ги тргнат од you tube и тн.
А во последно време кај нас и рекламите нешто почнаа да се изопачуваат... одвратно
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,746
253
Во некои држави, незнам точно кои се сите,Македонија сигурно не е една од нив,забрането е прикажување на експлицитни сцени, има цензура на се.Претерано е веќе, децата се изнагледаа се и сешто, џабе се удираме во гради дека ние родителите ги воспитуваме децата...државата е таа што ги воспитува, што ги носи законите,што прави што сака со нас.Од гледање толку многу голотињи и вулгаризми на човек му здосадува и не му е толку интересно па оди бара нешто ново, затоа има толку настраности меќу младите, незнаат да се сакат и нормално да водат љубов.Јас сум да се донесе некој закон и кај нас каде што ке се знае што смее да се прикажува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo