1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Мудри мисли и народни поговорки

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Hip.Hop_MKD, 3 март 2012.

 1. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  789
  Тој што рекол дека неговата чаша не се крши, прв ја испуштил
   
  На Pica pica му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  Во зимската ледовина,пробуди го летото во својата душа..
   
  На mspasenoski и diva orhideja им се допаѓа ова.
 3. mspasenoski

  mspasenoski Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2013
  Мислења:
  442
  Допаѓања:
  701
  Сиромав човек жив ѓавол !
   
  На MATEJA му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MATEJA

  MATEJA Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  29 мај 2014
  Мислења:
  280
  Допаѓања:
  247
  TESKITE VREMINJA GI OTKRIVAAT VISTINSKITE PRIJATELI
   
  На Pica pica, mspasenoski и diva orhideja им се допаѓа ова.
 5. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  Железото се кова додека е жешко, а кафето се пиет ко ќе подостинит.
   
  На MATEJA и diva orhideja им се допаѓа ова.
 6. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Џабе работи, џабе не седи.
  Од работа никој не умрел.
  Трај си синко има и полошо.
  Наедната глава сабја не ја сече.
  Се` што лета не се јаде.
  Малку - малку, ами ич?
  Детето се тепа пред да оди на вода.
  Ѓаоло никогаш не спие.
  Кротко јагне од две овци цица.
  Високото дрво и чафките го серат.

  и уште еден куп поговорки кои го слават робувањето и покорноста. И после срање... е па срање, народ кој за толку векови успеал да изнедри вакви `мудрости` нема некоја иднина...
   
  На malo и Хептаграм XI им се допаѓа ова.
 7. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881
  Палати да праиш
  да живееш у изба -
  од лулка до гроб
  да бидеш роб.
  Од вашата мака
  да живеат друзи!

  О, братко! Плукни на таков живот!
  Со браќата твои, со маката ваша,
  сронете го овој свет
  и нов направете -
  братски!

  --- Коста Солев Рацин
   
  На malo и Outrider им се допаѓа ова.
 8. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  Стара, ама добра:
  Работата човека го краси, а мрзата го гнаси.
   
  На mspasenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 9. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Запомни дека срцето кое е исполнето со благодарност,скоро секогаш е исполнето со среќа.
   
  На malo и mspasenoski им се допаѓа ова.
 10. mspasenoski

  mspasenoski Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2013
  Мислења:
  442
  Допаѓања:
  701
  Кога се оди како што сакаш, нешто, една работа ќе излезе погрешно. Една цена е поважна од било што ! Рамиз Караески
   

Сподели: