1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Мудри мисли и народни поговорки

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Hip.Hop_MKD, 3 март 2012.

 1. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Мудри мисли и поговорки

  -Не е важно што зборат зад грб за тебе - важно е кога ќе се свртиш, да молчат..

  -Јас сум како огнот. Сакаш да се стоплиш крај мене, ќе те згреам - сакаш да си играш со мене, ќе те изгорм.. ИЗБОРОТ Е ТВОЈ!

  -Она што не ме убива, ме прави посилен!

  -Животот не ми е совршен, ниту пак јас сум совршен, но барем знам да ги ценам вистинските работи и да ги почитувам правите личности..

  -Не ме интересира минатото. Ме интересира иднината зошто очекувам таму да го поминам остатокот од животот.

  -Во светов на пореметени вредности, најлесно поминуваат тие без вистинска вредност!


  Овие воедно беа и споделени на мојот FaceBook профил, па ако имате некоја мудра мисла или поговорка споделете со нас овде на форумов. Нека биде некоја лично ваша, од другарка/другар или па некоја народна.. :)
   
  На diva orhideja, Badgirl, Gemini и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Размисли 3 пати пред да направиш или речеш нешто на некој.
  Животот умира тогаш кга борбата завршува.

  Не е битно тоа што го правиш од време на време, туку она што го правиш ден по ден.
  Не губи надеж. Кога сонцето ќе зајде се раѓаат ѕвездите.
  Ако при секоја пријателска услуга веднаш помислиш
  на благодарност, тогаш ништо не си дарувал - си продал.
  Не ми е жал што ги крадат моите мисли, туку ми е жал што немаат свои.
   
  На Stiven Segal Toto, Hip.Hop_MKD, jovanKH2O и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. end.

  end. Полноправен Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  72
  Допаѓања:
  78
  Не се одмаздувај на никого, животот ќе му врати сам.  Бакнеж - единствен начин да се затвори женската уста! :)  Биди благодарен на она што го имаш, а не лут на она што го немаш !  Победувај без да се фалиш,губи без да се правдаш!:D
   
  На gabi96, Stiven Segal Toto, WomanInRed и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Секогаш можеш да му го покажеш вистинскиот пат на човек... но неможеш сосила да го натераш да оди по него...
  Се што ќе чуеш е нечие мислење,а не факт...

  Половина тага добиваме кога очекуваме добри работи од погрешни луѓе, а другата половина од тагата ја добиваме кога наоѓаме погрешни работи кај добрите луѓе.

  Нема задоцнети работи, има само луѓе што доцнат.

   
  На Ludaca и 048 им се допаѓа ова.
 5. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  - И среќата се изморува кога некого долго носи на грбот.
  - Секој ден е создаден за да се преживее или да се напушти овој свет.
  - Колку си поблиску до врвот, толку повеќе сфаќаш дека не постои „врв“.
  - Ќе видите многу паметни мажи со глупави жени, но речиси никогаш паметна жена со глупав маж:trepka
  - Ако не успееш од првиот пат...уништи ги сите докази дека си се обидел
  - Живеј како да ти е последен ден,еден ден ќе бидеш во право.
   
  На mspasenoski и Ночной охотник им се допаѓа ова.
 6. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  It's better to be hated for what you are, than to be loved for what you're not.
  Kurt Cobain.​
   
  На Sugar, Ludaca и Aaliyah им се допаѓа ова.
 7. WomanInRed

  WomanInRed Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,324
  Допаѓања:
  3,218
  „Ние знаеме што сме, но не и што можеме да бидеме.“ – Шекспир

  Простувајќи, човек се издигнува над оние што го повредуваат.

  Ако имаш нешто неизречено, нешто што те притиска и пече, закопај го во длабока тишина, тишината сама ќе го рече!
  -Очи од Ацо Шопов

  Кога целосно и безрезервно му верувате на некој,ќе добиете едно од двете - пријател за цел живот или лекција за цел живот!

  Чудно е колку малку ни фали да бидеме среќни во животот....но уште по чудно е колку тоа "малку" ни недостасува во животот...
   
 8. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  * Колку во животот применувате од народните поговорки и колку верувате во нив... која од нив ви е водилка или мото! Ајде распалете со поговорки и да просветилме некоја душа со статус на Фејсбук!
   
 9. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  роди ме мајко со среќа и фрли ме на буниште. :sreken
   
  На Hexasto и Baronessa им се допаѓа ова.
 10. Boyka

  Boyka Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  255
  Допаѓања:
  737
  ја стало на работа кога ке забораам некоја нарачка си ја спомнувам кој нема у глава има у нозе Ч)
   
  На Aaliyah, JaMi, Sugar и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: