1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Мудри мисли и народни поговорки

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Hip.Hop_MKD, 3 март 2012.

 1. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,481
  Допаѓања:
  3,757
  Нарцис стана типичниот модерен човек. Човекот, кој гледајќи се себеси, и кој не можејќи да се изнагледа на својата убавина, во крајниот чин од приказната ќе се обиде да се бакне себеси и ќе потоне во длабочините.
   
  На Iris* му/ѝ се допаѓа ова.
 2. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  Кријте ги вашите добри дела исто како што ги криете вашите лоши дела!
   
  На -alf- му/ѝ се допаѓа ова.
 3. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  Да бидеш доследен и да одиш по избраниот пат без интимни задоволства, значи дека си му верен на ѓаволот.
  Власт над чувствата е диктатура на ѓаволот врз човекот.
  Да бидеш верен без среќа, значи дека си му верен на ѓаволот.
   
 4. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881

  „Humble thyself before thy Self, yet fear neither man nor spirit.
  Fear is failure, and the forerunner of failure: and courage is the beginning of virtue.“
  - Liber Librae svb figura XXX

  „Потчини се себе си на твоето Себство, но не плаши се ни од човек ни од дух.
  Стравот е неуспех, и претходник на неуспехот: а храброста е почеток на доблеста.“
  - Liber Librae
   
 5. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881

  "Постојат многу патишта по кои се трага, но потрагата е секогаш иста.
  Зарем не гледаш дека патиштата што водат до Мека се различни, со тоа што едниот доаѓа од Византија, другиот од Сирија, а други пак минувајќи преку копното и морето? Оттука. раздалеченоста на овие патишта што треба да се минат е секојпат различна;
  но, кога ќе стигнат до целта, расправиите, кавгите и несогласувањата исчезнуваат, бидејќи срцата се спојуваат…
  Оној полет на срцето не е ниту верата, ниту неверството, туку љубовта.
  - Руми

  Оној што е врзан само за една посебна вера, да, е неук (за тоа која вистина се крие во другите верувања), со самото тоа што неговото верување во Бог содржи одрекнување на другите облици на верување. Ако ја знаел смислата на изреката на Џунајд:

  „Бојата на водата е бојата на нејзиниот сад“,
  би прифатил дека сите верувања се добри и би го препознал Бог во секој облик и во секој предмет на вера."

  - אראריתא – Едноста преку неколку суфи размисли

  P.S. אראריתא се чита АРАРИТА :)
   

Сподели: