Моментално читам...

Compact

Истакнат Член
22 август 2014
14
10
303
"Заканата Мефисто" - Е.В.Симор

Поранешен војник, поранешен полицаец, неофицијален таен агент на МИ 5. Запознајте го Пол Толис - Шпион за 21 век. Пратен на тајна задача да се инфилтрира во најтесниот круг на бирмингемскиот криминалец Џони Кенеди, Пол Толис ќе загризе преголем залак.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Живеј вечно

Евита Волф

Приказна за разведената Елизабет која има неизлечива болест и работи како журналистка.Неспособна да издржи нечија блискост,топлина и внимание бега од секакви средби кои навестуваат блискост.
При едно интервју за весникот за кој работи во Лондон го запознава слепиот тенор Матео Новел.Средбата со него ќе го промени целиот нејзин живот.

Роман во кој се опишува моќта на љубовта,тагата,осаменоста,борбата за живот.


Искрено не очекував многу од книгава,но ме седна и ми го задржа вниманието.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
The Adventures of Sherlock Holmes - Sir Arthur Conan Doyle

Паѓам, ко крувче паѓам на шармот и умот на Холмс!
Брилијантен, посветен, повлечен, по малку фрик...just the way I like them.
Збирка од 12ина приказни за неповторливиот мастермајнд и како тој се справува дури и со најмистериозните и безнадежни случаи.
Досега ги пројдов "A Scandal in Bohemia" и "The Red-Headed League", и моментално сум до "A Case of Identity".
Секоја приказна е своја, а истовремено знае и да разјасни детали спомнати претходно. Описите се толку детални и вивидни, што и човек со малку имагинација, ќе успее да си претстави слики во себе.
Можеби единствена маана ми е што Камбербач и Фримен, кои не личат на описите, не можам да ги тргнам од глава како Холмс и Вотсон, но не ми пречи.
Како и да е, едвај чекам да дочитам. Ај лајк ит. Вери најс. (nod)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara and Saladin

alliiccee

Истакнат Член
28 септември 2014
11
6
103
моментално читам " Игра со ѓаволот " од Sherrilyn Kenyon роман од серијата црниот ловец.....книгата е предобра немам коментар
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Ерих Марија Ремарк-Триумфална Капија

Triumfalna-kapija-3d.jpg


 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, Saladin and Prashina

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
595
825
1,093
"Тунел" -Петре М. Андреевски, решив да му поверувам на македонсково малце и воопшто не ме разочара. :wavespin
Воглавно добра книга во која животот е метафорично зададен како тунел низ кој треба да поминиме водејќи се по онаа светлина која примамвливо тлее пред нас без да знаеме каде ќе не изнесе и дали ќе не изнесе или ќе не прегази воз...