Младината денес

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
се согласувам, нашето однесување највеќе зависи од домашното воспитување.
 

Gabby

Полноправен Член
21 февруари 2012
61
46
18
26
Јас сум баш сега во овие години.. пубертет ова она.. али не претерувам како некои мои врсници.. не сум некој кој баш е по иззлегувањето, не пијам не пушам(како скоро сите мои другари/ки), не се дрогирам, не трчам по дечковци.. а сега едвај 5то дошла и одма дечко си фатила, бог да чува! -_-'
^^
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Едно девојче се преправа дека е машко, и успат оди со едно девојче од генерација. Значи две девојчиња се, лезбејки.
Од девојчето родителите многу реагираат и отидоа во Србија да живеат, па во Бугарија ама џабе беше..
 

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Се враќам преска од работа и кај мене во маало начекувам две деца со ранците поголеми од нив се враќаат од школо. Децава беа негде 1-2 одделение и нормално од далеку се слушаат како пиштат и викаат. Се приближувам накај влезот и го слушам едното како му вика на другото- "...и после виде Урко што му направи на него?" Другово одговара- "А кој е тој Урко" ? Реплика- "Урко бе глуп, како не го знаеш, на Груевски обезбедувањето"... О.о
Мислам спуштете ја топката малце!
Кепец од 6 години праи муабет со негов врсник за тепање на некоја бараба некогаш, некаде. Некако ми изгледа дека детево е бајаги баталено од дома со начинот на воспитување со оглед дека разговара со друго дете за вакви работи. Начинот на изразување, вулгарностите, контањето на такви работи сметам дека е резултат на негрижата на неговите родители. Срамота е уште од 5-6 години да разбира такви работи, и така да се изразува. Да, јас би му дал на мое дете да се степа ако некогаш има потреба за да стане појако, да направи ситна беља за да види како боли тегнење по бекенбарда, али вакви работи у никој случај. Не дека кажало којзнае што од наша перспектива, меѓутоа уште од домашни услови детето е труено со политика и ствари кои би му станале предмет на интерес за некои 7-8 години во иднина.
И стварно кој К(УРКО) им е на луѓево денеска?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Ристо од Драчево

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
У мое време се играше џамлии, народна, делфин, жмурка, плочка, ластик, штркот бара боја и ред други забавни игри со кои сме тепале време...
Годинава кога падна првиот снег кога натрупа ептен се собравме друштво све волови од 25-26 години да правиме снешко во градинка. Очекував да видам некое помало дете што ке се израдува на првиот снег и да почне да прави снешко но релноста беше обратна од очекуваното. Според мене место да се соберат да прават снешко или да прават бункери од снег за снежна војна, они се пред компјутер, но не да се образуваат туку безделничат на фејзбук, со играње на насилни игри и слично.
Има деца што кога ке дојде прашање за факултетско образување бираат Инфроматика бидејќи биле добри во Dota,Canter и сл.
До први колоквиуми они се најфаца, они знаат се.. Завршуваат колоквиумите како испопаѓале така се откажуваат од факултет и почнуваат со работа у маалски кафич...
Пред некој ден ја носев внуками на школо 1 ( нулта) оделеение и едно од нејзините другарчиња имасе Iphone и iPad...Тоа сметам дека е најголема грешка на родителите што ги учат своите деца да зависат од парче технологија. И еве тука пак се навраќам на муабетот од горе, децава ќе научат да инсталираат некоја игра или програма или било каква друга апликација и се сметаат за хакери..
Не велам да им се забрани технологијата, нека им се даде компјутер, интернет и се, но нека ја користат за едукативни цели..
А за пијанчење, пушење , глупирање и јас сум го правел тоа така да немам право да зборам за тоа :trepka
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
се вадиме на околината, на времето, ама факт е дека ние родителите сме си најмногу виновни за тоа какви ни се децата
околината сме и ние самите, тоа го забораваме
факт е дека децата ни се разгалени
наставниците креваат раце, зашто не смеат да им викаат на учениците, а не дај Боже да ги удрат
и во ред е тоа
не сакам ни јас некој исфрустриран наставник да си ги истура нервозите врз моето дете
ама тоа не значи дека бегам и пред сопствените обврски
од мене, како родител зависи какво дете ќе испратам во училиште, со каков став или пак со каков страв
не сум којзнае колку строга мајка, ретко, многу ретко викам, не ставам забрани и казни
ама сум јасна и гласна во однос на неколку точки
- се знае зошто се оди во училиште
- се знае како (облечен) се оди во училиште
- се знае дека сопствениот идентитет е нешто на што треба да се посвети најмногу внимание
идентитет во смисла на сопствено мислење и размислување, право на сопствени грешки и несовршеност и право да се извлече поука од истите тие грешки
- се знае дека ако нешто прават/мислат/имаат другите не значи дека и моето дете мора да го прави/мисли/има истото
-се знае дека сѐ си има свое време и сѐ треба да се случува во своето време
- симпатии, љубов, па дури и секс не се табу теми, но не се ни предвреме пренагласени теми

Зошто да дозволам околината да влијае негативно на моето дете, кога можам да дадам сѐ од себе моето дете и јас преку него (а и лично преку себе) да влијаам позитивно на оние што се во моја близина?
ЕЕЕееее вака да размислува секој родител пак ке има некоја рамнотежа мегу нештата...Секоја чест за начинот на размислување
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Размазени се.
Јас ја гледам ќерката на другарка ми, со неполни 6 години она команда дома и сите се ориентираат стрикно по нејзините захтеви.
Повишување тон -никако.
Молам?
И нема да кажам сега мене да ми е од земја ќе ја треснам, зашто стојам на тоа дека ќотекот како воспитна мерка не го оправдувам, а плус мене да ми е, нема шанси да стаса до тоа дереџе да ми поставува куќни правила.

Значи тука е почетокот...тука е сржта на проблемот.
Домашното воспитување.
Кој мисли поинаку во голема заблуда е.

Јас не знам што е ова бре, воспитување на деца и третирање ко кинески кралици да се.
Аман де, ами мене оти ми давале леб и паштета да јадам и не сум пиела од Чико шишенце и не сум имала компјутер на 7 години да не ми фали нешто??
Секако дека ми фали...моите најубави детски денови.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 990Freak and Реми