Медитација

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Тоа е концентрацијата.
Броењето и дишењето.Го врзуваш духот.

Можеме до утре да се расправаме и дури да ти дадам факти дека и слушањето музика го активира мозокот ти пак ќе ми тврдиш дека може да пеглаш и да броиш без да мислиш.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Можеме до утре да се расправаме и дури да ти дадам факти дека и слушањето музика го активира мозокот ти пак ќе ми тврдиш дека може да пеглаш и да броиш без да мислиш.
Во ред ај вака.
Со активната концентрација на една мисла успеваш да го смируш духот.
Нешто слично на изговарање на мантра.
Се концентрираш на броењето.
Има и посебни мантри кои може да се кажуваат наместо броеви,но тоа е друга тема.
Во главата постои анархија од мисли.
Тие доаѓаат и си одат без да можеш да ги контролираш.
Во счучајов се концентрираш на таа една и САМО една мисла.
Свесно се концентрираш на тоа и притоа не дозволуваш други мисли да мешаат прсти во истото.
Во медитативна состојба не постои ни таа мисла.
Ништо освен ти.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
lady_blue
сето тоа е можно ако се концентрираш комплетно на работата која ја работиш без притоа да размислуваш.
Се концентрираш на дишењето.
Вдишуваш длабоко издишуваш и на издишувањето броиш.
Вдишуваш-издишуваш-броиш и така до 10.
И повторно така.
Како што веќе реков медитација не е ништо друго освен НЕ-МИСЛЕЊЕ.
Во тој случај ти би го тренирала духот да се концентрира.
Да не дозволуваш мислите да го прават својот филм туку внимаваш на подвизите на телото,на дишењето и слично.

Хептаграм
Медитирам во круговите на Зен(значи луѓе обучени на истокот) и како што веќе напоменав
горе мајсторот ја објасни медитацијата со едноставни зборови,а тоа е врзување на духот.
Јогата е концентрација/ментална дисциплина да речеме на една мисла која свесно(ама свесно ја доживуваме)
нели има мисли за кои не сме ни свесни дека минуваат низ главата.
Медитацијата е состојба во која се доживуваме самите себе и ги исклучуваме сите мисли(воедно и концентрацијата).
Тоа не е поим кој може да се дефинира туку е нешто што треба да се доживее.
И двете имаат цел да се зацврсти менталната состојба на човекот воедно и свеста на истиот.
Она што го напиша ти горе е ок,немам што да надополнам.
Се работи за индивидуалното доживување на истата.
Медитацијата е можна во секое време.

двата болда, нели се две различни работи?
Во ред, се согласувам дека пеглањето и ред други активности можат да се искористат за да се тренира духот на концентрација.
Вдишуваш-издишуваш, се концентрираш само на една работа, на една мисла, се дисциплинираш.
Но тоа е само тоа - дисциплинирање.

Вториот болд - тука и самата го потврдуваш она со кое не се согласуваш.
Ако ги исклучиш сите мисли, воедно и концентрацијата, тогаш како е возможно да правиш било што друго (не се задржувам само на пеглањето)?

Да се доживееш себе, во смисла да станеш свесна за својата внатрешност (духовност) значи да успееш да го раздвоиш внатрешното од надворешното, да ги раздвоиш телото и духот, да го оставиш материјалното - телото сосема на страна. Да не го чувствуваш неговото влијание, да не ја чувствуваш неговата присутност. Да успееш да мируваш во една положба без да се помрднеш, без да чувствуваш потреба да се помрднеш, да не те чеша, да не ти се здрвуваат нозете, плеќите, да не ти доаѓа да подигнеш рака, да помрднеш прст....

Кога пеглаш, колку и да успееш да ги концентрираш мислите, колку и да успееш да се насочиш само кон една единствена мисла, телото не го исклучуваш - оти пеглаш, не?
А сѐ додека телото не е исклучено, не е исклучен ни мозокот ( не можеш да мрдаш рака ако мозокот е исклучен, оти мозокот ги праќа тие импулси, наредби, за да се мрда раката).
И сѐ додека мозокот и телото се поврзани, макар и преку механички испратени импулси - духот не е во состојба на медитација (ако можам така да се изразам).

Барем јас така ги сфаќам работите.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

:)
Мајсторот да си јади ушите.
НЕ оди да мантраш во центри за јога. Батали тоа. Голтачи на пари и обични дрдорковци кои ве учат дека со пеглање и слушање бранови се медитира. Патанџали и Вивекананда ќе те искршат од ќотек да им го кажеш ова!

Врзување на духот? Добар мајстор... би го прашал како атеист би практикувал јога на пример? :)
Јогата рековме што значи - единство помеѓу што.

Немој со тие секташки изјави - треба да се доживее. Што ќе доживуваш кога ги умртвуваш доживувањата со пратјахара? Може да кажеш искуство, ама доживување е погрешно.
Какви доживувања? Мозокот не е потребен за доживување?
Нема врска индивидуалното... сите резултати се во одредени рамки кои се исти или слични со другите кои ги имаат тие пракси! (така ако некој не вежба правилно, и зборува за резултати, ќе се познае дали лаже или умот му прави фантазии само за да не работи - умот е многу мрзлива работа кај човекот)

Медитацијата реков што е... нема да се повторувам. Не оди по школи и центри за да учиш јога. Дарана е концентрација не јогата - ти не ме читаш нели?
Реков јас ти само се расправаш и се контраш насекаде по темите, ти не... :)

Ајде оди пеглај и медитирај! :)
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Како што веќе реков има повеќе можности да се медитира.
И како што гледам премногу се идентифицирате со мозокот следејќи една шема.
Медитација е момент-сегашност.
Медитација е состојба-dhyana.
Останувам на истото дека може да се медитира додека се врши било каква активност,а Хептаграм теориите кои ми ги наведуваш не ми значат многу.
Очигледно е дека се држиш на теорија иначе немаше да размислуваш вака.
Јогата е медитација.
Секоја активност во која си концентриран на внимание постанува еден вид медитација.
Можеш така да правиш,а можеш и да седнеш и да медитираш.
Можеш и да легнеш и да медитираш(само пази да не заспиеш)
Можеш да правиш спорт и да вршиш еден вид медитација.
Можеш да визуализираш,да го скенираш телото.
Имаш 101 вид на медитација.
Се во кое си концентриран на една мисла,се во кое си во себе,се во кое си моментот.
Не е мислата дека во моментот правиш нешто,
туку дека во моментот СИ.
Доживување на самиот себе.
Станување едно со нештото.
Не е медитација само седни и медитирај.
И уште нешто битно:
Нема погрешна медитација:)
А што е друго него врзување на духот за да би дошле до самите себе?
Дали мајсторот ќе си ги истегне ушите е негова работа и дали јас ќе медитирам во круговите на Зен или не,ич да не ти е гајле.

Лејди пробај па после кажи дали е можно или не,вака ништо не праиме само ќе бараме одговори кои ќе го задоволат егото.
Финтата не е нешто да разделиш како што наведе ти,напротив да хармонизираш се.
Тело,ум,дух и да се почуствуваш себеси како една целина која постои во моментот.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
True Meditation

True meditation has no direction, goals, or method. All methods aim at achieving a certain state of mind. All states are limited, impermanent and conditioned. Fascination with states leads only to bondage and dependency. True meditation is abidance as primordial consciousness.


True meditation appears in consciousness spontaneously when awareness is not fixated on objects of perception. When you first start to meditate, you notice that awareness is always focused on some object: on thoughts, bodily sensations, emotions, memories, sounds, etc. This is because the mind is conditioned to focus and contract upon objects. Then the mind compulsively interprets what it is aware of (the object) in a mechanical and distorted way. It begins to draw conclusions and make assumptions according to past conditioning.


In true meditation all objects are left to their natural functioning. This means that no effort should be made to manipulate or suppress any object of awareness. In true meditation the emphasis is on being awareness; not on being aware of objects, but on resting as primordial awareness itself. Primordial awareness (consciousness) is the source in which all objects arise and subside.


As you gently relax into awareness, into listening, the mind's compulsive contraction around objects will fade. Silence of being will come more clearly into consciousness as a welcoming to rest and abide. An attitude of open receptivity, free of any goal or anticipation, will facilitate the presence of silence and stillness to be revealed as your natural condition.


Silence and stillness are not states and therefore cannot be produced or created. Silence is the non-state in which all states arise and subside. Silence, stillness and awareness are not states and can never be perceived in their totality as objects. Silence is itself the eternal witness without form or attributes.


As you rest more profoundly as the witness, all objects take on their natural functionality, and awareness becomes free of the mind's compulsive contractions and identifications. It returns to its natural non-state of Presence.


The simple yet profound question "Who Am I?" can then reveal one's self not to be the endless tyranny of the ego-personality, but objectless Freedom of Being -- Primordial Consciousness in which all states and all objects come and go as manifestations of the Eternal Unborn Self that YOU ARE.

И еве нешто од еден од најпознатите психолози и спиритуални учители about meditation.

 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

Ок ок, истите сказни како и на други форуми - не мислам да пишувам едно та исто насекаде. Западњачко дрдорење... од иста книга сите учите што одите по јога центрите во Македонија?
Јас кажав што е и јога и медитација, а кај мене на блог има и пракси. Тоа не е теорија - тоа се поими кои секој што се занимава со раџа јога и со јога од истокот ги знае и прави јасна разлика од јога како целина и пранајама или дарана или дијана. Тоа се пракси кои водат кон спознавање.

Има погрешни медитации и само фантазирање на умот.

Јас прашав: како атеист би вежбал јога и што би добил? Какви души какви глупости... многу сте „мистични“ за секојдневните животи што ги живеете. Не ви е забегано тоа? :)

И едно мое размислување за ваквите клипови и купишта текстови што треба да добиете со практикување на ова или она: НЕ ГЛЕДАЈТЕ КЛИПОВИ СО ФИЛОСОФИРАЊА ЗА ЈОГА-ПРАКСИТЕ ниту пак брзајте да ги дознаете резултатите. Сами се зафркнувате така. Наместо да го смирите телото, здивот-праната, да го зајакнете умот, вие само ќе станете ФИЛОСОФИ, дрдорковци кои нема да можат да си ги сопрат мислите и ќе се одалечите од патеките од Истокот.

П.С. Бидејќи гледам дека само сакаш да се расправаш и да бидеш последна зборувајќи сешто, а мене ме мрзи да те поправам бидејќи веќе те поправив, ама ти пак на старата приказна, ми раскажуваш тука сказни, како имало 101 начин за медитирање, јас не мислам да се расправам, нема поента. Нека се смири прашината за докажување и философирање, па има време, пак ќе гукнеме на темава ;)

П.П.С. Воопшто не ми е гајле кај си го трошиш и времето и парите фантазирајќи со вакви приказни создадени за западниот човек полесно да му се земаат парите. ТИ сама си се пофали како со „мајстори“ си вежбала по македонските ни центри за јога во обид да си дадеш кредибилитет за твоите сказни. :) Затоа и реков да му ги истргнеме ушите на мајсторот, за да не ја толку врзува душата и да не ве учи како „се е медитација“. Еден ми зборуваше како и мирисање цвеќиња на Водно е медитација! Страшни работи. Нема ослободување на човекот додека бара лесни патишта избегнувајќи ги искушенијата! НЕМА! :D