Медитација

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
parvati
Како трето око се смета нашето енергетско поврзување со мудроста и спознавањето.
Третото око е една од седумте чакри кои постојат кај човекот.
Тоа е чакрата на челото таканаречена Ajna Cakra(Ajna-перцепција).
Кој успеал да го отвори третото око успева да ги зајакне интуицијата и когнитивната способност, исто како и внимателноста во секојдневието.
Луѓе кои имаат силно развиено трето око се гатачите или пак оние кои знаат да читаат мисли.
Оние кои пак успеваат во текот на животот да го отворат третото око имаат:
-моќна интуиција
-добро познавање на луѓето
-развиени духовни карактеристики
(концентрација,памтење, јасност)
-моќна способност за визуелизација
Се сеќавам кога бев дете татко ми редовно купуваше едно списание кое се викаше "трече око" и содржеше содржини со мустерии и филозофии.Насловот на списанието ме тераше да размислувам на таа тема,
и си мислев дека навистина постои внатрешно трето око:)додека некогаш подоцна несфатив дека третото око е енергија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Начин за медитирање.

Koгa мeдитирaтe дoмa, oдвoитe eдeн aгoл oд вaшaтa сoбa koj штo мoжeтe дa гo нaпрaвитe aпсoлутнo чист и oсвeтeн - свeтo мeстo koe ќe гo koриститe сaмo зa мeдитaциja.
При вaшитe днeвни мeдитaции, нajдoбрo e дa мeдитирaтe сaми. Прeд дa пoчнeтe сo вaшaтa мeдитaциja, би ви пoмoгнaлo ako сe истуширaтe или сe избaњaтe. Истo тaka прeпoрaчливo e дa нoситe чистa и лeснa oблeka.
Зa дa вoдитe духoвeн живoт, би трeбaлo дa мeдитирaтe нajмaлkу eднaш днeвнo. Нajдoбрo e дa мeдитирaтe рaнo нaутрo koгa aтмoсфeрaтa e питoмa и мирнa.
Koгa мeдитирaтe вaжнo e дa гo држитe рбeтoт испрaвeн, a тeлoтo рeлakсирaнo. Ќe oтkриeтe дeka внaтрeшнoтo битиe спoнтaнo ќe вe дoнeсe вo удoбнa пoзициja; дo вaс ќe бидe сaмo дa ja oдржувaтe.
Нekoи трaгaчи сakaaт дa мeдитирaaт дoдeka лeжaт, нo oвa нe e прeпoрaчливo. Мoжe дa влeзeтe вo свeтoт нa сoништaтa или вo нekoj вид нa внaтрeшнa дрeмka. Истo тaka пoлoжбaтa нa лoтoс, koja e нaпрeднa joгa пoлoжбa, нe e нeoпхoднa зa прaвилнa мeдитaциja. Мнoгу луѓe мeдитирaaт мнoгу дoбрo дoдeka сeдaт на стoлицa.
Ќe ви пoмoгнe ako зaпaлитe миризливo стaпчe и свeќa и ako имaтe цвeќe прeд вaс. Нaдвoрeшниот цвет ќe вe пoтсeти нa цвeтот внaтрe вo вaшeтo срцe.
Koгa ќe гo почувствувате мирисoт нa миризливoтo стaпчe ќe дoбиeтe инспирaциja и прoчистувaњe kako дoдaтok нa вaшeтo бнaтрeшнo бoгaтствo. Koгa ќe гo видитe плaмeнот на свеќата, вeднaш ќe гo пoчуствувaтe вaшиoт внaтрeшeн плaмeн kako сe исkaчувa висoko, пoвисoko, нajвисoko.
Прaвилнoтo дишeњe e мнoгу битнo вo мeдитaциjaтa. Дoдeka дишeтe, обидете се дa вдишитe koлkу штo e мoжнo пoбaвнo и пoтивko, тaka дa ako нekoj стaви тeнok koнeц прeд вaшиoт нoс, тoj нe би сe пoмрднувaл вooпштo. И пoтoa обидете дa издишитe уштe пoбaвнo. Дokoлkу e вoзмoжнo направете kрaтka пaузa пoмeѓу kрajoт нa издишувaњeтo и пoчeтokoт нa вдишувaњeтo. Ako мoжeтe зaдржeтe гo здивoт нekoлkу сekунди нo дokoлkу ви e тeшko, нe прaвeтe гo тoa. Ниkoгaш нe прaвeтe нeштo штo би гo oштeтилo вaшиoт рeспирaтoрeн систeм или пak другитe oргaни.
Сekoj пaт koгa ќe вдишeтe прoбajтe дa пoчуствувaтe дeka внeсувaтe вo вaшeтo тeлo бeсkрaeн мир. Koгa ќe издишeтe прoбajтe дa пoчуствувaтe дeka гo исфрлaтe нeмирoт вo и okoлу вaс. Oтkako ќe гo извeжбaтe oвa нekoлkу пaти прoбajтe дa пoчуствувaтe дeka вдишувaтe мoќ oд Унивeрзумoт. A koгa ќe издишитe пoчуствувajтe дeka цeлиoт стрaв гo нaпуштa вaшeтo тeлo. Oтkako ќe гo нaпрaвитe oвa нekoлkу пaти прoбajтe дa пoчуствувaтe дeka oнa штo гo вдишувaтe e бeсkрajнa рaдoст, a oнa штo гo издишувaтe e страдање, тaгa и дeпрeсиja.
Имa и нeштo другo штo мoжeте дa го прoбaтe. Пoчуствувajтe дeka нe вдишувaтe вoздух, туkу koсмичka eнeргиja. Пoчуствувajтe дeka нeмa ниту eден дел вo вaшeтo тeлo koј штo нe e испoлнeт сo koсмичka eнeргиja. Тaa тeчe вo вaс како река, измивajќи и прoчистувajќи гo цeлoтo вaшe битиe. A пoтoa, koгa ќe пoчнeтe дa издишувaтe, пoчуствувajтe дeka ja издишувaтe цeлaтa нeчистoтиja oд внaтрe во вaс, ситe вaши нeбoжeствeни мисли, тeмни идeи и нeчисти дeлa.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Нешто ново од научниците во врска со медитација.

8 НЕДЕЛИ МЕДИТАЦИЈА ГО МЕНУВА МОЗОКОТ


Невролозите откриле дека само осум недели медитирање остава долготрајна импресија кај човечкиот мозок.



Истражувачи од болницата во Масачусетс, универзитетот во Бостон и уште неколу истражувачки центри, пронашле дека медитацијата создава големи промени во начинот на кој мозокот ги процесира емотивните информации. Резултатите од студијата се објавени во научното списание “Frontiers in human neuroscience”.

„Кога нашите учесници ги завршија двата типа на медитацискиот тренинг, се појави некоја разлика во тоа како амигдалата (делот во мозокот кој е важен за емотивното однесување) одговара на слики со емоционален контекст. Ова е прв пат да се докаже дека медитациајта влијае врз емоционалните процеси на мозокот кога личноста не медитира.“ – објаснува Гејли Десбордес во својот извештај.

Во експериментот, здрави возрасни луѓе кои предходно немале никакво искуство во медитација биле вклучени во три групи на медитирање: тренинг за внимание, когнитивен тренинг за сочувство и група за дискусија за здравјето. Првите создаваат свесност за своето дишење и состојба на умот, додека вторите се фокусираат на создавање на повисоко ниво на емпатија. Оние од групата за дискусија за здравјето се искористени како контрола. Тренингот траел 2 часа секоја недела, вкупно 16 часа за осум недели.

После тренингот, на членовите на првата група која имала свесен тренинг за внимание им биле прикажани емотивни слики (позитивни, негативни и неутрални), но тие имале многу помала емотивна реакција во десната емигдала во споредба со пред медитацијата, што значи дека самата медитација ја зајакнува емотивната стабилност и реакцијата на стрес.

Кај втората група, оние кои тренирале медитација за сочувство, кога им биле прикажани слики со страдање, тие имале многу поголема активност на емигдалата отколку пред медитација, што значи дека овој вид на медитација пак го зголемил нивото на емпатија. А кај оние од групата за дискусија за здравјето немало никаква разлика.

„Мислиме дека двете форми на медитација влијаат на различни аспекти на умот. Медитацијата за сочувство секако дека ќе ја зголеми емпатијата при гледање на слуѓе како страдаат, но исто така откривме дека зголемувњето на емпатијата е поврзано со намалувањето на депресија и тоа е доста корисно,“ – пишува Десбордес во својот извештај. Видовите на медитација искористени за студијата се базирани на традиционалните будистички практики.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Lena, папирологија нешто од експериментот? Пошто ваква статија и мене ако ми прдне може да напишам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Podem

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Lena, папирологија нешто од експериментот? Пошто ваква статија и мене ако ми прдне може да напишам.
Имам и книга на оваа тема
напишана е од Jon Kabat-Zin,директор и воедно психијатар на University of Massachusetts Medical Center.
Го опишува 8 неделниот третман на пациенти со различни психолошки заболувања и нивната стабилизација после третманот.
Горе напишаното го превземав од нет и го ставив овде затоа што мислам дека за оние кои имаат интереси на медитација,може да им биде корисно.
Неодамна читав една статија во познато германско списание "Stern" за истиов случај,така да не верувам и сигурна сум дека не е измислено.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Имам и книга на оваа тема
напишана е од Jon Kabat-Zin,директор и воедно психијатар на University of Massachusetts Medical Center.
Го опишува 8 неделниот третман на пациенти со различни психолошки заболувања и нивната стабилизација после третманот.
Горе напишаното го превземав од нет и го ставив овде затоа што мислам дека за оние кои имаат интереси на медитација,може да биде корисно.
Неодамна читав една статија во познато германско списание "Stern" за истиов случај,така да не верувам и сигурна сум дека е измислено.

Тогаш кому му требаат доктори и медицина. Медитирајте народе и сите болести ќе исчезнат, психолошките проблеми ќе исчезнат и се` ќе биде мед и млеко. Би сакал да беше вака ама не е. Ај да не ви мрчам по темава, медитирајте си слободно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Тогаш кому му требаат доктори и медицина. Медитирајте народе и сите болести ќе исчезнат, психолошките проблеми ќе исчезнат и се` ќе биде мед и млеко. Би сакал да беше вака ама не е. Ај да не ви мрчам по темава, медитирајте си слободно.
Да би требало да се медитира:)
Нема ништо да исчезне само ќе се спознае тоа што е,а воедно и менталната состојба ќе се регулира и стабилизира.
Наместо луѓето да се трујат со дијазепами и таблети од секаков вид можат да си помогнат на природен начин.
2 милиони во Мк.користат дневно дијазепи слушнав на радио.
Што треба тоа да значи?
Секој втор заболува на рак или психичка болест.
И зошто да не си помогнат луѓето ако можат?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Да би требало да се медитира:)
Нема ништо да исчезне само ќе се спознае тоа што е,а воедно и менталната состојба ќе се регулира и стабилизира.
Наместо луѓето да се трујат со дијазепами и таблети од секаков вид можат да си помогнат на природен начин.
2 милиони во Мк.користат дневно дијазепи слушнав на радио.
Што треба тоа да значи?
Секој втор заболува на рак или психичка болест.
И зошто да не си помогнат луѓето ако можат?

Кажи му го тоа на некој што има рак, дека за да си помогне потребно е да спознае што е. Демек не ги гледа снимките и резултатите.



Едит: WHAAAAA? 2 милиони во Македонија користат дневно дијазепами? И ова ти е тебе логично? (handshake)
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Кажи му го тоа на некој што има рак, дека за да си помогне потребно е да спознае што е. Демек не ги гледа снимките и резултатите.



Едит: WHAAAAA? 2 милиони во Македонија користат дневно дијазепами? И ова ти е тебе логично? (handshake)
Ај уживај и пливај.
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
2 милиони во Мк.користат дневно дијазепи слушнав на радио.
Што треба тоа да значи?


Радиото ти било наместено на лоша фреквенција па лошо си разбрала, или имаш логички проблем. Македонија има 2 милиони жители, па испаѓа дека секој го користи тоа апче. Јас еве не користам, значи пописот е грешен има два милиони и еден жител.

А сеа, за она што сакав баш да те цитирам:

Начин за медитирање.

Koгa мeдитирaтe дoмa, oдвoитe eдeн aгoл oд вaшaтa сoбa koj штo мoжeтe дa гo нaпрaвитe aпсoлутнo чист и oсвeтeн - свeтo мeстo koe ќe гo koриститe сaмo зa мeдитaциja.
При вaшитe днeвни мeдитaции, нajдoбрo e дa мeдитирaтe сaми. Прeд дa пoчнeтe сo вaшaтa мeдитaциja, би ви пoмoгнaлo ako сe истуширaтe или сe избaњaтe. Истo тaka прeпoрaчливo e дa нoситe чистa и лeснa oблeka.
Зa дa вoдитe духoвeн живoт, би трeбaлo дa мeдитирaтe нajмaлkу eднaш днeвнo. Нajдoбрo e дa мeдитирaтe рaнo нaутрo koгa aтмoсфeрaтa e питoмa и мирнa.
Ова што го имаш напишано дали е резултат на копи-пејст текст од јавна страна за медитација? Мене целиот текст ми изгледа повеќе како поезија него ли упатување кон “некоја духовна игра кај поединецот“.
Многу битно е да подразбираш што е медитација? Дали се практикува како што гледате по филмовите, седејќи со скрстени нозе и мижејќи десет минути или има нешто друго? Ако човекот нема никакво медитативно искуство, подобро нека прави склекови отколку да го губи времето во механички вежби а не може да постигне никаква духовност.
Медитацијата треба да е главно доведување на баланс помеѓу телото и душата. Кога страстите,емоциите и сите душевни задоволства ќе ги сведеш на 0, пробај истото да го направиш и со телесните функции, потреба за нужда,глад,жед,чешање и останати физички акивности да се на 0. Е дури во тој момент можеш да постигнеш медитативна состојба која и претставува НУЛТА состојба.Затоа човек нема потреба од декорации,свеќи, мириси, музики.
Свеќата деконцетрира со пламенот. Мирисот го активира сетилото за мирис а автоматски телото е веќе во будна состојба. Музиката го активира сетилото за слух, а ако се погоди и песната е тогаш подобро заиграј оро.
Потполната тишина, или престојот во природа, макар си лежела на земја и добиеш мала заспаност и исклучување на умот, си постигнала “несакајќи“ медитативна состојба. А верувај куп луѓе ја искусиле несакајќи и непознавајќи што е.
Повеќе практикувај на себе,него ли читање книги на туѓи искуства.Секое искуство е индивидуално.