Медитација

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Сакаш да кажеш дека медитацијата е пласебо ефект?
Не би рекла, затоа што веќе две години медитирама започнав во друштвото на "Зен",
кои ми го покажаа вистинскиот пат на една медитација.
Тоа се искусни зен мајстори кои те упатуваат во сето тоа знаење.
Смеам да прашам дали ти земаат пари?
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Смеам да прашам дали ти земаат пари?
Не бесплатно е, и чудното е што се повеќе и повеќе личности го бараат овој начин на
живот, те сакаат да направат нешто за себе и своето здравје баш преку медитацијата а се работи за психолози и психијатри.
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Не бесплатно е, и чудното е што се повеќе и повеќе личности го бараат овој начин на
живот, те сакаат да направат нешто за себе и своето здравје баш преку медитацијата а се работи за психолози и психијатри.

Јас реков, дека секој има свој начин и своја перцепција на духовното.Се додека ти го чуствуваш и функционира,тогаш е добро. Се додека некој наметнува свое гледиште на работите над твоите, нема да функционира.Јас и ти не ги гледаме исто работите, белото мене може ми е црно и обратно,али како шо реков ако медитацијата те исполнува,практикувај ја.Некому намазот му е целата медитација и одмор,на пример.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Не бесплатно е, и чудното е што се повеќе и повеќе личности го бараат овој начин на
живот, те сакаат да направат нешто за себе и своето здравје баш преку медитацијата а се работи за психолози и психијатри.
А каде одиш да учиш за медитацијата и да медитираш?
Каде е бесплатно? :)
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Одев кај еден мој пријател кој што беше учител , едноставно ме интересираше да научам повеќе околу медитација, техниките на дишење, техниките за правилна положба на телото. Прво почнавме со лежечка медитација, затоа што големи се шансите да заспиете ако сте почетник па прво практикував лежечка медитација. Инаку можете да медитирате секаде па дури и во автобус , она што е битно е тоа дека не мора се да се сфаќа толку сериозно во најмала рака буквално. Не треба да се очекува дека медитацијата ќе ја усовршите, ќе ја научите, ќе ја практикувате и ќе ја знаете. Она што ќе го научите е самоконтролата, и самоусовршувањето. Ќе направите еден убав баланс помеѓу физичкото и духовното и секако ќе се чувствувате подобро. Ќе научите како да го одморите мозокот. Ќе перцепирате поинаку. Она што можеби најмногу носи напнатост е човековиот немир, не правилниот баланс, динамичното време и стресот и недостаток на трпение . Сите тие работи можете да ги сведете на некоја точка на контрола. Кога еднаш ќе научиме да ги контролираме работите кои ни го рушат балансот , во иднина многу полесно ќе се справуваме со психо-физичките проблеми. Така што медитацијата е извор на многу доблести , меѓутоа да бидам реална, за да трасираш некаков нов пат пред себе треба да бидеш свесен и волен да чекориш и да се носиш со тој пат. Му посакувам успех на оние што го одбрале овој древен начин на облагородување на духот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Oleri, Sofija... and Lena

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Јас лично не сум баш за медитација...не сум тип кој може да ги исклучи мислите и да се фокусирам само на дишењето (ќе црвосам :)) ...не сум пробала никогаш, ама мислам дека нема да има ефекти кај мене...премногу сум темпераментна и хиперактивна...лично кај мене ефективно делува нешто активно, онака да ме измори и испоти...фитнес, аеробик, трчање и слично...
Имам високо мислење за медитацијата како техника за самоконтрола и сигурна сум дека има многу поволно влијание на мозокот и општо на организмот, можда некогаш и би пробала, којзнае....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Кога почнав да медитирам се водев според некои правила, си имав посебно место за медитирање, медитирав секој ден по 15 минути, па подоцна почнав да го зголемувам времето за една минута на ден. При медитација користев и каменчиња најчесто аметист или тиркиз и карнеол во комбинација... Правев вежби за дишење и така натака...
Но, подоцна сватив дека сето тоа не е потребно, нема потреба од правила. Немам време многу да објаснувам, некој друг ден можеби,
но денес медитирам одкако ке се разбудам, пет до десет минути медитирам и визуелизирам додека лежам. Медитирам и визуелизирам додека си го мијам лицето, рацете и забите, додека се туширам... Често медитирам и додека јадам, не секогаш...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Мноо ме интересираф овакфи стфари, мноо сакам да знам што устфари е медитација, јога ( ваљда е исто, неам појма признаам си )
Зема едну књигу за да научу нешто поише за овој, "Прочистување на Чакрите" Дорин Виртју
Кд ке прочитам ке иам некоју основу за овуј тему, тк ке се укључу у дискусију, ако нешто не сфату ке ве прашам Вас
Ви кои се разбирате од овој да ми објасните некои работе
И да ви кажу блазе си ви на сфи што медитирате, соу кул (y)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Smile

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Јас не можам да медитирам, секогаш кога ќе замижам и му давам инструкција на мозокот да замисли овошна градина со јаболка или плантажи со портокали и банани,мозокот не ме слуша и ми праќа слики со голи жени.
И секој обид за медитација ми завршува со ерекција.
Вероватно на 90 години кога ќе имам еректилна дисфунција слободно ќе можам да медитирам по цел ден.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Интересира ме дали треќо око има врску сс медитацију
И што устфари представља трето око, осфен девета чакра ( или осма не сам сигуран )

Треќо око се појавуе кд затфоримо очи, и се наваѓа негде испред нас, измеѓу наши очи, гледа накуде нас и има елипсовидну форму и
сфетлко зеленкасту боју
Ако нешто грешу поправите ме