Математика

коста

Истакнат Член
21 мај 2013
145
61
328
36
Јас немам проблеми со математиката. Баш добро ми оди и ја сакам.
хехе браво и јас бев така до пето одд и после иц не ме сакасе математиката а и да ти казам право и јас некако ја отсакав и не ми се свигјасе после тоа оти само букви и бројки писував и ми здосади хехеехехех
 

warr

Староседелец
17 февруари 2012
187
214
643
Тетово
Имам дадено решен конкретен пример, кој не можем да го сфатим затоа што не е решен чекор по чекор и не се дадени правилата што се употребуваат.
Може да ми пратиш порака и да ми објасниш еден пример подетално?
 

ckckckck

Нов член
12 јануари 2014
2
0
1
37
Prdejci, Gevgelija, Macedonia
Математика нитреба во животот собирање одземање множење делење а немаме потреба од вектори, полиноми.мономи и тн.
Добро ако некој сака да се запише нешто во врска со математика мора да ги знае и останатите работи
Инакуј јас сум слаб математика и :D
Мразам МАТЕМАТИКА :nah
 

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
30
домче
Математика... на учителката и се загина левата патика...

Бев многу брлив во средно. Носев долга коса, исчкртани старки, исчкртан празен ранец, отсуствував многу.... добродушно и весело си седев на прва клупа и си правев тоа што ќе ми истекни, но никогаш не направив штета и не навдерив ниеден професор. Ама, не сака секој весели луѓе, а еден од таквите беше професорката (читај вештерка) по математика. Имаше виткана кратка црна коса, ф`скичаво лице, глупави искривени наочари со дебела рамка. Беше дебела, нервозна и непредвидлива. Налет другото, ми беше и класна. :mstickle
Поради моето однесување имав перманентен кец :)wavespin) како и забелешка за поведение. Но што сум јас крив ако таа не знае да си го намали тонот и да одржи внимание кај учениците. Драга моја, ако немаш педагошка основа во твоето образование, ти не си за професорка. Со тоа ствараш одбивност кон учениците и ти го мразат предметот.

Математика е голема филозофија. Тоа го сватив тек на 19 години од ко почнав сериозно да се занимавам со автомобили. Е, тогаш ми притреба и математика и физика... Тогаш ја сватив суштината на сите тие глупости што тогаш ми изгледаа дека служат за мачење деца... но што можам сега откако ја зезнав работата, си помина времето!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: warr and Црвена

Kristi*

Нов член
27 октомври 2014
5
0
1
29
Ќе може ли некој да ми ја објасни нумеричката метода за пресметување на инверзна матрица?:)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ќе може ли некој да ми ја објасни нумеричката метода за пресметување на инверзна матрица?:)
Бараш како се добива инверзна матрица? Има неколку начини, кај нас даваат три и не ги знам по име и малку се комплицирани вака за објаснување.

1. 2014-10-27_11h46_15.png
Прво што правиш е пресметување на детерминантата и ако детерминантата е различна од нула продолжуваш понатаму. Ако е нула нема инверзна матрица.
После наоѓаш adjA, а тоа се наоѓа на следниов начин (пример квадратна матрица 3х3):
|a b c|
|d e f|
|g h i|
За да добиеш адјунгирана матрица од оваа правиш 9 нови матрици од 2х2 и тоа на следниот начин:
а11:
|e f|
|h i|

a12:
|d f|
|g i|

a13:
|d e|
|g h|

a21:
|b c|
|h i|

a22
|a c|
|g i|

a23
|a b|
|g h|

a31
|b c|
|e f|

a32
|a c|
|d f|

a33
|a b|
|d e|

После на сите членови им ги правиш знаците според оваа матрица:
|+ - +|
|- + -|
|+ - +|
(кај што е плус множиш со 1, кај што е минус множиш со (-1))

Другиот начин е со помош на елементарни трансформации да ја доведиш до единечна матрица, па кога во единечна матрица ќе ги направиш истите трансформации ја добиваш инверзната.
Пример:
|a b c : 1 0 0|
|d e f : 0 1 0|
|g h i : 0 0 1|
Лево од двете точки е матрицата која е дадена, десно е единечната. Идејата е некако да ја доведеш единечната на левата страна со множење, делење, собирање и одземање редови и колони. На крај ќе добиеш нешто вакво:
|1 0 0 : m n o|
|0 1 0 : p q r|
|0 0 1 : s t u|
и таа матрица десно од двете точки е инверзната.

Трет начин е да го користиш равенството А*B=E каде B е инверзната матрица, Е е единечната матрица.
Пример:
А:
|1 0 1|
|2 3 1|
|0 1 1|

B ja задаваш вака зашто не ја знаеш:
|a b c|
|d e f|
|g h i|

Ги множиш вака како што се зададени и ги изедначуваш со:
|1 0 0|
|0 1 0|
|0 0 1|

На крај добиваш систем од равенки кој што мора да има решение.