Математика

Kristi*

Нов член
27 октомври 2014
5
0
1
29
Да, барам како се пресметува инверзна матрица со нумеричката(табеларна)метода, таа во која треба редовите и колоните да си ги сменат местата.Знам дека има повеќе методи ама кај нас сите ги бараат.Јас ги знам другите само оваа не ми е јасна. Првата е со кофактори, втората е Гаус џорданова и третата е Гаусова, и кај нас на друг начин ги задаваат.Ти табеларната ја знаеш? фала на објаснувањето :)
 

Kristi*

Нов член
27 октомври 2014
5
0
1
29
И јас барав нема на нас само професорот ни ја предаде, ни во книгата ја нема.Можеби некој ја знае :)
Во секој случај фала.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
И јас барав нема на нас само професорот ни ја предаде, ни во книгата ја нема.Можеби некој ја знае :)
Во секој случај фала.
Ако бараш менување на редиците со колоните тогаш тоа е транспозиција на матрица, ама тоа не е инверзија.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Според ова што си го оставила во сликата се добиваат вака:

Имаш матрица А која гласи вака:
|a b c|
|d e f|
|g h i|

Првин го земаме а11, во овој случај е „а“ и ја формираме матрицата која се добива како да сме ги отстраниле редот и колоната на кои припаѓа „а“. Добиваме вака:
|e f|
|g h|
Според ова (b се за новата матрица):
b22= a22 - (a12*a21/a11) во овој случај b22=e - bd/a
b23= a23 - (a13*a21/a11) во овој случај b23=f - cd/a
b32= a32 - (a12*a31/a11) во овој случај b32=h - bg/a
b33=a33 - (a13*a31/a11) во овој случај b33=i - cg/a

Откако ќе ја добиеш новата матрица, истото го правиш ама овојпат отстранувајќи ги втората редица и колона и така добиваш:
|a c|
|g x|
(ставив х затоа што тој член добива нова вредност)
Е сега ќе добиеш:
b11=a11 - (a12*a21/a22)
b13=a13 - (a12*a23/a22)
b31=a31 - (a21*a32/a22)
b33=a33 - (a23*a32/a22)

На крај од новата матрица ги отфрлаш третата редица и колона и го правиш истото.

Во суштина го земаш стариот елемент и ги множиш членовите од отфрлените редови и колони кои што се во линија со тој член и ги делиш со a(nn) каде n e редниот број на редицата и колоната кои се отфрлаат. Пример во првиот чекор, ги отфрливме првата колона и редица па за новиот член на местото а32 го добиваме така што од стариот а32 одземаш производ од двата члена што му се во хоризонтала и вертикала од отфрлените ред и колона поделено со а11. Во овој случај тоа се а12 и а31.

Може малку збунувачки објаснувам ама убаво внимавај на индексите на елементите и ќе го сфатиш начинот.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Заборавив да ставам дека после секој чекор членовите кои ги „отфрлаш“ за да добиеш помала матрица ги делиш со а(nn) и тоа првин хоризонталните со а(nn), вертикалните со -а(nn). Вториот пат обратно, хоризонталните со -а(nn) и вертикалните со а(nn) и третиот пат исто ко првиот. Ако има повеќе редови и колони (да речеме 5) тогаш одиш наизменично [(h+,v-),(h-,v+),(h+,v-);....]
 

L'etoile

Истакнат Член
24 ноември 2013
26
3
303
Здраво ќе може ли некој да ми објасни малку за лимеси .
Не ми е јасно што да заменам во задачата кога х тежи кон некој број од лево или од десно .
Нели кога х тежи кон некој број од лево х<0 а кога тежи кон некој број од десно x>0, ако добро сум сфатила.
f(x)= 2-x врз (х-4)(х+2)

LIm f(x) = + бесконечност
х-> 4 (од лево)

х->4 од лево треба да заменам со -4 или само со 4 да решавам.
Или пример оваа :
Lim x врз (x na kvadrat -4) = - бесконечност
кога х тежи кон 2 од лево.