Манекенки

Badass

Истакнат Член
16 февруари 2012
63
87
333
22
Повели постирај видео од било која манекенка која сметаш дека кажала нешто паметно и докажи го спротивното. Јас кога ќе налетам на некое такво интервју на јутуб, најозбилно ти кажувам дека се срамам за неа кога ја слушам што ломоти и не го догледувам видеото до крај. Со зборовите на Луис Си-Кеј: What is that? Is that even a person? Верувам дека добри 80% од луѓето кои ги гледаат тие интервјуа, ги гледаат на mute (ако ме разумеш) а останатите 20% се уште поглупави штом со внимание ја слушаат. На крај краева, под приглупа површна кокошка не мислам на манекенка која не знае колку е 2+2 (иако има и многу такви), туку мислам на девојка која е сведена на парче месо, и како таква се продава. Која девојка со грам мозок би сакала да биде таква?

Ова е најголемиот стереотип кој го имам прочитано откако се зачленив.
Де жити се,ако општеството ти налага да се водиш според општото правило дека се што е манекенка е глупаво,тогаш ти треба помош.
Пред да седнеш и да осудуваш некого само затоа што некој ти рекол дека сите се такви,потребно ти е сам да се увериш во тоа.
Eве ти и доказ дека не се сите манекенки дебили како што те учел Марјан Ѓорѓиевски или било кој друг ограничен кретен кој така гледа на светот...
 

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Не следам ич модни настани, случувања, писти или како и да се вика, па не сум запознаена со модниот свет и со манекенките воопшто.
Лима, Наоми и Хајди Клум жити што ги знам и судејќи вака по нив не ми се анорексично слаби, баш се згодни, а посебно последниве две, на нивни години може само да се сонува за такво тело.
Лесно е да дремеш и критикуваш додека си јадеш чварки и си го штипкаш салото како манекенките се анорексични, боље мецана како мене, него неухранета како оние, или машките не сакале коски, сакале мевце, АМА во суштина не е тоа така.
На страна тие манекенки т.е модни черепи, јас им се восхитувам на манекенките (на оние што здраво си внимаваат на линија) и баш ми претставуваат мотивација да направам нешто со себе т.е да изгледам убаво. Колку и да кажуваш дека надворешната убавина не е битна, знаеме дека уствари за да дојдеш до внатрешната убавина, мораш прво да ја заприметиш надворешната. А за убав изглед богами и треба многу труд.
А оние другите кожа и коски ми се само упозорување да не се изгорам во желбата да изгледам убаво!
 

Badass

Истакнат Член
16 февруари 2012
63
87
333
22
Не можете туку така да кажете дека сите машки сакаат мевце.
Немаат сите иста перцепција и поглед за тоа што е убаво а што не.
Не зборувам лилно за себе ама има машки кои сакаат слаби ситни девојки.
Има машки пак што сакаат позаоблени девојки со облини.

Значи се е до тоа што лично сака едно машко,не она што општеството го смета за убаво...
 
  • Like
Реакции: Roxelana and MoonFairy

steppenwolf

Староседелец
12 декември 2012
335
489
1,063
Скопје
Ова е најголемиот стереотип кој го имам прочитано откако се зачленив.
Де жити се,ако општеството ти налага да се водиш според општото правило дека се што е манекенка е глупаво,тогаш ти треба помош.
Пред да седнеш и да осудуваш некого само затоа што некој ти рекол дека сите се такви,потребно ти е сам да се увериш во тоа.
Eве ти и доказ дека не се сите манекенки дебили како што те учел Марјан Ѓорѓиевски или било кој друг ограничен кретен кој така гледа на светот...
Општеството мене ништо не ми налага, јас тоа сам го имам заклучено. Ако немаш приметено (а немаш), манекенките а и модните креатори се сервираат како вредност за општеството.

Го изгледав видеово. Како што разбрав, се работи за фешн шоу со квази-драматични моменти каде ванаби манекенки се натпреваруваат меѓу себе околу тоа кој ќе ја добие шансата да шета по светските писти, си има и аудиции, а Наоми Кемпбел, екс-зависничка од кокаин, претходно тужена и осудувана за напад (која иронија - болдот), им е нешто како судија и советник. Апсолутен шунд, дно на дното. Знаеш, ако видеово што ми го прати не претставува дебилизам на кило според тебе тогаш многу е веројатно дека и ти си самиот дебил, без навреда...
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Не можете туку така да кажете дека сите машки сакаат мевце.
Немаат сите иста перцепција и поглед за тоа што е убаво а што не.
Не зборувам лилно за себе ама има машки кои сакаат слаби ситни девојки.
Има машки пак што сакаат позаоблени девојки со облини.

Значи се е до тоа што лично сака едно машко,не она што општеството го смета за убаво...
Ете така!
На пример маж ми сака ситни слабички не анорексични, ама ситно слабо женче...од типот на Ева Лонгорија и како мене :D
 

Badass

Истакнат Член
16 февруари 2012
63
87
333
22
Општеството мене ништо не ми налага, јас тоа сам го имам заклучено. Ако немаш приметено (а немаш), манекенките а и модните креатори се сервираат како вредност за општеството.

Го изгледав видеово. Како што разбрав, се работи за фешн шоу со квази-драматични моменти каде ванаби манекенки се натпреваруваат меѓу себе околу тоа кој ќе ја добие шансата да шета по светските писти, си има и аудиции, а Наоми Кемпбел, екс-зависничка од кокаин, претходно тужена и осудувана за напад (која иронија - болдот), им е нешто како судија и советник. Апсолутен шунд, дно на дното. Знаеш, ако видеово што ми го прати не претставува дебилизам на кило според тебе тогаш многу е веројатно дека и ти си самиот дебил, без навреда...

Го достигна врвот на дебатирање.
Кога немаш аргумент,и почнуваш со навреди.
Видеото го најдов на ЈуТјуб чисто затоа што сакав да ти го покажам ставот на Кембл кој не е начин на кој размислува глупава манекенка.
А тоа што ти си огорчена личност полна со предрасуди и стереотипи впиени од општеството,е тоа е веќе нешто друго.
Си си креирал грда слика во главата за општеството од која ми се повраќа.
И со ваквиот став очекувам нови твои мислења и теми од стилот "Сите плавуши се глупи" и "Сите кинези имаат мало мандалце".
Исто така,мешаш старлети и елитни проститутки со манекенки.
Манекенка е дефинирана како личност која со помош на физичкиот изглед промовира облека на пазарот.
А не фуфа со силиконска цицка што рипа по шеици во Дубаи за 200 евра.
Среди си ги поимите прво.
 
  • Like
Реакции: Сара.13

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,413
1,536
1,133
27
Го достигна врвот на дебатирање.
Кога немаш аргумент,и почнуваш со навреди.
Видеото го најдов на ЈуТјуб чисто затоа што сакав да ти го покажам ставот на Кембл кој не е начин на кој размислува глупава манекенка.
А тоа што ти си огорчена личност полна со предрасуди и стереотипи впиени од општеството,е тоа е веќе нешто друго.
Си си креирал грда слика во главата за општеството од која ми се повраќа.
И со ваквиот став очекувам нови твои мислења и теми од стилот "Сите плавуши се глупи" и "Сите кинези имаат мало мандалце".
Исто така,мешаш старлети и елитни проститутки со манекенки.
Манекенка е дефинирана како личност која со помош на физичкиот изглед промовира облека на пазарот.
А не фуфа со силиконска цицка што рипа по шеици во Дубаи за 200 евра.
Среди си ги поимите прво.
Не дека целосно се согласувам со dystopian,но мене изгладнување,повраќање и уништување на организмот за плата не ми личи на паметен потег. А и не е некоја амбиција за пофалба.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
А кој рече дека баш манекенките ја претставуваат женската убавина..???
Манекенките се пред се’ модели. Модели - да изпрезентираат некоја креација ништо повеќе.
Како може да споредите девојки од секојдневието кои во просек тежат по 50-60 килограми и се високи 155-165 см, со оние на пистите кои се високи 60 килограми а високи 180см...нема место за споредба.
А и мислам дека цела таа фама околу анорексичниот изглед е некако зад нас.
Мислам дека сега девојките си се во филм да бидат секси...па си го следат примерот на нивните идоли...Ријана, Бијонси итн кои нималку не се анорексични туку напротив си имаат се’ на нив...
 
  • Like
Реакции: Oleri and Сара.13

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,413
1,536
1,133
27
А кој рече дека баш манекенките ја претставуваат женската убавина..???
Манекенките се пред се’ модели. Модели - да изпрезентираат некоја креација ништо повеќе.
Како може да споредите девојки од секојдневието кои во просек тежат по 50-60 килограми и се високи 155-165 см, со оние на пистите кои се високи 60 килограми а високи 180см...нема место за споредба.
А и мислам дека цела таа фама околу анорексичниот изглед е некако зад нас.
Мислам дека сега девојките си се во филм да бидат секси...па си го следат примерот на нивните идоли...Ријана, Бијонси итн кои нималку не се анорексични туку напротив си имаат се’ на нив...
Манекенките се закачалки.
 
  • Like
Реакции: Badass