Македонски урбани легенди

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
a dali znae nekoj civa e kukata vo przino mi se dopaga epten posebno samo da se osfezi i razeleni ke bide fantazija sakam da ziveam vo nea
Мислам дека за куќата се води спор чива е. Ставена е под заштита на Град Скопје, ама ни денар немаат дадено за нејзина реконструкција.
 

Fakundo

Нов член
19 февруари 2012
3
11
3
32
Skopje
Има една легенда за младоженци од Кавадарци кои правеле свадба на Тиквешко езеро. Ми кажаа дека освен 3-4 луѓе, сите други се удавиле дента на свадбата во езерото. И има и живи сведоци, еден од нив живее во Кавадарци, држи продавничка нешто-постар човек. Се збори дека навечер ако го гледаш од далеку езерото се појавуваат гостите како играат на сред езеро, свадбата си тече....

Исто така една позната новинарка од А1 ми раскажа дека во Хрватска имало ден на духовите нешто, и баш на тој ден со маж и застанале покрај патот да го гледаат морето, на плажата видела црно-бели фигури како играат, не се исплашиле воопшто, ама и не искочиле од кола да отидат на плажа и да сликаат...греота за моментот што не пробале да снимаат...
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Има една легенда за младоженци од Кавадарци кои правеле свадба на Тиквешко езеро. Ми кажаа дека освен 3-4 луѓе, сите други се удавиле дента на свадбата во езерото. И има и живи сведоци, еден од нив живее во Кавадарци, држи продавничка нешто-постар човек. Се збори дека навечер ако го гледаш од далеку езерото се појавуваат гостите како играат на сред езеро, свадбата си тече....

Исто така една позната новинарка од А1 ми раскажа дека во Хрватска имало ден на духовите нешто, и баш на тој ден со маж и застанале покрај патот да го гледаат морето, на плажата видела црно-бели фигури како играат, не се исплашиле воопшто, ама и не искочиле од кола да отидат на плажа и да сликаат...греота за моментот што не пробале да снимаат...
Па и јас не би излегол.. :D
 
  • Like
Реакции: 84 sk_Y ^_-

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
Куќа во БитолаКуќата е целата хасо... скрос е уништена, исчистена е си лики шо имало и све.. целата инсталација е откорната од ѕидовите и за жал не успеавме да се качиме на вториот кат пошо подот беше целиот уништен и беше опасно да се продолжи понатаму... ке клам понатаму уште неколку слики..

Изменето од модератор заради подобра прегледност.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
куќата е на преубо место.. и самата куќа е преуба... ама работат е то шо има некој муабети окулу неа..
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,375
7,071
1,183Куќата е целата хасо... скрос е уништена, исчистена е си лики шо имало и све.. целата инсталација е откорната од ѕидовите и за жал не успеавме да се качиме на вториот кат пошо подот беше целиот уништен и беше опасно да се продолжи понатаму... ке клам понатаму уште неколку слики..

Изменето од модератор заради подобра прегледност.
Ако напишеш на твојот блог за ова ќе биде интересно за читање.

А зелената куќа само малку да се подсреди ќе биде една од најпосетуваните. Зачувана од пред втората светска војна, колку туристи само ќе привлекува, да беше на друго место ќе плачевме да одеме и да ја видеме. Ама тоа е не го цениме нашето туку туѓото.