Македонски урбани легенди

Taa Sum..

Староседелец
17 април 2012
233
444
1,063
Скопје
Македонски Урбани легенди
-Иначе интересна ми е една урбана легенда од Маџари, за куќата спроти црквата Св. Спас. Викаат дека многу газди ја смениле, на сите им се случувало нешто чудно.

-Интересна приказна за една куќа во близина на Соборна Црква. Куќата била на некој Евреин, ама во Втора Светска Војна ги собрале и испратиле во логор... Никогаш не се вратиле назад!
И после војната сите што ја купувале или полудувале или правеле самоубиство. Сега моментално куќата е празна, има сопственици ама не живеат во нејзе. Мислам и дека ја продаваат.

-Исто така интересна урбана легенда за случај во Бутел мислам беше. Еден човек бил застанат од една мистериозна девојка. Ја качил во автомобил, ја одел во бар . Носела бел фустан и го направила со вино вечерта.... Ја однел до дома и ја оставил. По некое време, отишол да ја бара дома пак, за да се видат. Кога заѕвонил и родителите отвориле, по разговорот паднале во шок од раскажаното. На дечкото не му се верувало дека било вистина. Подоцна девојката била одкопана, и на фустанот имало дамка од вино. :confused:
Сега така кажуваат, колку е вистина НЕ ЗНАМ... :S
Другар,јас живеам во близина на Маџари и за таа куќата имам исто слушнато такви некои работи,али семејството што живее сега е одамна доселено во таа куќа и сега за сега е мирно,па за понатака ќе видиме.Инаку има многу вакви приказни и искрено се повеќе и повеќе верувам .
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,495
14,409
1,683
во светот на бајките
доколку јас би ја постеила куќава бидете сигурни дека после тоа ќе пишувам на форумов од Бардовци!
:giggle Мене морници ме лазат додека читам а камо ли да ја посетам ,не тоа никако :giggle
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
594
825
1,093
Има повеќе верзии за легендава...​
Јас ја знам како еден дечко после искачање се качил во такси и си ја заборавил јакната во кола.Наредниот ден тасистот отишол во куќата каде што го оставил претходната вечер.Родителите кога слушнале биле во шок и демек дечкото бил починат и закопан со истата јакна:frown​
јас знам како дечкото да и ја дал јакната неа затоашто и студело но си ја заборавил и кога пошол да си ја земи луѓето од куќата му кажале дека е мртва и овој не верувал го однесле на нејзиниот гроб и на споменикот си ја нашол и јакната :pusi

Еве и јас би дошла:sram

Ми има раскажувано еден колега за куќава.Со душа чекам да ставиш слики:trepka
Без мене кадее?:mstickle
 
  • Like
Реакции: Aaliyah

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
594
825
1,093
Вакааа... Може е мал оф топик пошто не е некоја урбана леѓенда али сепак е случка со проколнато место за кое сите знаевме ...
Значи вака во Крушево во долниот дел од градот има куќа која до пред кратко време беше нашата куќа на стравот во која викаа дека навечер се слушале звузи од влечкање на ланци по земја ...:ladno (чудно нели) Се слушало смеење и плачење и слично ...
Но пред кратко време како што кажав значи одлучија сопствениците да си ја направат куќаваи да заличи на нешто местото мајсторите нели како и обично започнале да ја обновуваат и затоа што не беше малтарена прво ја иззмалтарија и ставија поубава фасада,врати,прозорци и слично .... Сите кога ја видоа куќата кажаа дека ете немало ништо видете што убава куќа иззлезе ... НО, кога мајсторите почнале да работат на внатрешната страна и почнале со обновување на земјиштето и зарамнување и слично нашле 3 ОГРОМНИ црни мантили закопани во земјата ,тие знаеле дека тоа место дотогаш било куќата на стравот но не верувале па кога го виделе ова се преплашиле и сите до еден откажале од работа,после тоа не се нафаќал никој од тука да работи па барале мајстори од надвор кои биле многу поскапи и така еве веќе 7-8 месеци куќата им остана недоправена .... :x
 
  • Like
Реакции: Mnogo Bitno and Sofija...

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
594
825
1,093
добра идеја.. ја ке напишам еден текст и ке клам линк тука...

http://the_jackal.blog.mk/2012/02/20/kuka-na-duhovi-ili-sepak-ne/ еве линк со појке слики и малку подетално за приказните за куќата..
Сестра ми ја гледа сликава и спискува паѓа и ми вика шо ми светна кај пенџерето.....!!!!???:eek:
kuka3.jpg:ladno