Македонски урбани легенди

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,761
786
1,133
Skopje
@Altaïr оваа куќа беше многу стара, веќе ја нема на тоа место ,а особено навечер беше интересна ,порано сме влагале во неа и нејзината внатрешност како и надворешност беше несекојдневна и беше интересна и единствена ,незнам сто сакаш да прашаш со прашањево ?!
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
@Altaïr оваа куќа беше многу стара, веќе ја нема на тоа место ,а особено навечер беше интересна ,порано сме влагале во неа и нејзината внатрешност како и надворешност беше несекојдневна и беше интересна и единствена ,незнам сто сакаш да прашаш со прашањево ?!
Па што ако е стара, има нешто страшно во неа? Јаката работа стара била куќата. Прашањето ми беше што е страшно во куќата.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,761
786
1,133
Skopje
Братучед незнам ти што очекуваш да биде страшно во неа или па мислиш дека треба да има логор некој или духови да си шетаат во неа ?!?
Куќата беше многу стара и има многу приказни кој живеел како живеел ,па дека пропаѓала ,наводно имало семејство кое било чудно и којзнае уште какви приказни !
Незнам ти што очекуваш ,али да се правиме надри лекари некако па не иде М?
Ако си од ск сигурно ја знаеш?!
 
  • Like
Реакции: Sofija...

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,761
786
1,133
Skopje
Наводно, пред неколку години, бизнисмен се обидел да ја купи, ветувајќи дека ќе ја реставрира, но кога соседите разбрале дека поранешниот функционер планирал да ја сруши и да си изгради свој дом, намерно ги искршиле прозорците, по што тој се откажал од идејата.

За куќата се вели дека е проклетство да влезеш во неа, бидејќи по седум дена, смртта ќе дојде по тебе. Друга легенда е дека во дворот влегол коњ и оттогаш исчезнал. Наводно, пропаднал в земја.:confused:

36_27_09_2013_18_04_44_89199.jpg kukja-duh4.jpg
 
Последна промена од модератор:
  • Like
Реакции: Tantara

GIRL004

Истакнат Член
20 април 2017
22
5
303
22
Bitola
Куќа во БитолаКуќата е целата хасо... скрос е уништена, исчистена е си лики шо имало и све.. целата инсталација е откорната од ѕидовите и за жал не успеавме да се качиме на вториот кат пошо подот беше целиот уништен и беше опасно да се продолжи понатаму... ке клам понатаму уште неколку слики..

Изменето од модератор заради подобра прегледност.
Koj e za odenje navecer neka me vika jas sum od bitola i imam vlezeno denski ama navecer e pojako
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,761
786
1,133
Skopje
Дајте нешто нево,некоја легенда,спомнав Маврово,Тиквешко езеро итн,некој да сподели искуство или нешто слично ?! :kafe