Македонски народни приказни

NEPOBEDLIV

Истакнат Член
5 март 2012
288
412
63

Убедливо најдобрата македонска хумористична приказна.Мојата омилена.

„Ех ех ех ех, шоо напрај бе пријателе ми ја искрши вратата“
„Ако пријателе, ништо“
„Абеее како ништо??“

:zelen
 

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Ја прашуваат во една емисија Шенка за некои смешни работи од приказниве и вика "Во една приказна глумев лоша жена и мајка ми беше жива во тоа време и таму каде што живеела жениве кога гледале и рекле на мајка ми АУУУ АМА ЛОША ОВАА ТВОЈА ШЕНКА":D
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,838
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој
20 та минута и натаму.
Јас се плашам и може некоја животикна да ни е исправи оооооп и бљбљбљбљ и можи џигерите да ни ги изеди.
Со си чкембе?
А и цепењето дрва е закон:zelen
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Еве ви малце ако сакате да осетите од атмосверата и грешките,има некои интересни од нив навистина во некои дури се пречкаат Шенка и Ѓорѓи ко да се маж и жена:confused:


 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD and The_Mayor

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,132
2,396
1,133
Yellow submarine
Можеби сум носталгична, но ниеден нов обид да се екранизираат Македонските приказни, нема да ми го врати дражот што им го даваше Ѓорѓи Колозов и неговата екипа.

Израснавме со нив.
Општа констатација ми е дека имаше многу подобри емисии во моето детство отколку сега.

Како и да е, маестро Колозов бил и секогаш ќе ми остане како поим за квалитен актер, одличен прераскажувач на приказни..
И морам да кажам дека обидите на Канал 5 да направи приказни со Итар Пејо, им беше тотален ФЕИЛ (n)
Почнувајќи од актерската екипа изгубени Индијанци, до содржината, сценариото и општо целиот концепт.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Ниеден плагиат не бил никогаш подобар од оригиналот,па така е околу приказниве.
најинтересна што ми остана во секавање беше кога Шенка се расправаше дали тревата била стрижена или косена
е стрижена е,е косена е,е стрижена е,е косена е...е косена е,е стрижена е:giggle
За колозов ке си кажам мислење за кое верувам дека многумина може нема да се сложите но јас не би го нарекла добар актер
Да требаше да глуми во друг некој проект освен не во некој традиционален македонски мислам дека немаше да се покаже баш како што треба во актерството,но во приказните тој си имаше свој дел кој никој неможеше да го замени...
Како и Ванчо Петрушевски,Гокица Лукаревски,Шенка Колозова и ред други
 

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
20 та минута и натаму.
Јас се плашам и може некоја животикна да ни е исправи оооооп и бљбљбљбљ и можи џигерите да ни ги изеди.
Со си чкембе?
А и цепењето дрва е закон:zelen
Го сотреа дрвото,јаки дрвосечачи:zelen
Не е лоша приказнава кој не ја гледал нека ја гледа
 
  • Like
Реакции: The_Mayor

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Во старите македонски приказни дури и Лазар Бараков направиа да изгледа дека е добар актер со соодветните улоги:D
секоја чест на оној што ја составувал екипата....од ут сокол правеше
 
  • Like
Реакции: The_Mayor