1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Македонски народни приказни

Дискусија во форумот 'ТВ' започната од Hip.Hop_MKD, 15 мај 2012.

 1. NEPOBEDLIV

  NEPOBEDLIV Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 март 2012
  Мислења:
  288
  Допаѓања:
  412


  Убедливо најдобрата македонска хумористична приказна.Мојата омилена.

  „Ех ех ех ех, шоо напрај бе пријателе ми ја искрши вратата“
  „Ако пријателе, ништо“
  „Абеее како ништо??“

  :zelen
   
  На FallenAngel, Viktor k, Redhead и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Сус бе... :D
   
  На FallenAngel, The Tramp, Hexasto и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Ја прашуваат во една емисија Шенка за некои смешни работи од приказниве и вика "Во една приказна глумев лоша жена и мајка ми беше жива во тоа време и таму каде што живеела жениве кога гледале и рекле на мајка ми АУУУ АМА ЛОША ОВАА ТВОЈА ШЕНКА":D
   
  На FallenAngel, The Tramp, Caci и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  20 та минута и натаму.
  Јас се плашам и може некоја животикна да ни е исправи оооооп и бљбљбљбљ и можи џигерите да ни ги изеди.
  Со си чкембе?
  А и цепењето дрва е закон:zelen
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Еве ви малце ако сакате да осетите од атмосверата и грешките,има некои интересни од нив навистина во некои дури се пречкаат Шенка и Ѓорѓи ко да се маж и жена:confused:   
  На Hip.Hop_MKD и The_Mayor им се допаѓа ова.
 6. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,528
  Omilena:

  -Skalite ti se pobatal od moite.-Preku edna!
  -Da ja prigotvam svekjava za vecer. - oti mori? poleka...vecer i mesecina ke izlezi, ic da ne e,ic da ne e ke svetni :giggle
   
  На redhead, The Tramp, Caci и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Можеби сум носталгична, но ниеден нов обид да се екранизираат Македонските приказни, нема да ми го врати дражот што им го даваше Ѓорѓи Колозов и неговата екипа.

  Израснавме со нив.
  Општа констатација ми е дека имаше многу подобри емисии во моето детство отколку сега.

  Како и да е, маестро Колозов бил и секогаш ќе ми остане како поим за квалитен актер, одличен прераскажувач на приказни..
  И морам да кажам дека обидите на Канал 5 да направи приказни со Итар Пејо, им беше тотален ФЕИЛ (n)
  Почнувајќи од актерската екипа изгубени Индијанци, до содржината, сценариото и општо целиот концепт.
   
  На Viktor k, redhead, Hexasto и уште 1 член му се допаѓа ова.
 8. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Ниеден плагиат не бил никогаш подобар од оригиналот,па така е околу приказниве.
  најинтересна што ми остана во секавање беше кога Шенка се расправаше дали тревата била стрижена или косена
  е стрижена е,е косена е,е стрижена е,е косена е...е косена е,е стрижена е:giggle
  За колозов ке си кажам мислење за кое верувам дека многумина може нема да се сложите но јас не би го нарекла добар актер
  Да требаше да глуми во друг некој проект освен не во некој традиционален македонски мислам дека немаше да се покаже баш како што треба во актерството,но во приказните тој си имаше свој дел кој никој неможеше да го замени...
  Како и Ванчо Петрушевски,Гокица Лукаревски,Шенка Колозова и ред други
   
  На Outrider, Viktor k и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 9. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Го сотреа дрвото,јаки дрвосечачи:zelen
  Не е лоша приказнава кој не ја гледал нека ја гледа
   
  На The_Mayor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Во старите македонски приказни дури и Лазар Бараков направиа да изгледа дека е добар актер со соодветните улоги:D
  секоја чест на оној што ја составувал екипата....од ут сокол правеше
   
  На The_Mayor му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: