1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Македонски народни приказни

Дискусија во форумот 'ТВ' започната од Hip.Hop_MKD, 15 мај 2012.

 1. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Македонски народни приказни
  [​IMG]
  Македонски народни приказни се екранизација на голем број на македонски народни приказни собрани од собирачите на народни умотворби. Овие кратки ТВ епизоди беа снимени од страна на ТВ Скопје, подоцна од МТВ во перидот од раните 70-ти, па сè до 90-тите година. Досега се снимени околу 300 епизоди, не вкличувајќи ги новите епизоди.
  Актерска екипа

  Како дел од старата актерска екипа се следните актери:
  Голем број од старите актери се дел и од новата сезона снимана од МТВ.

  Нови сезони


  Нова сезона во продукција на МТВ

  На 7 октомври 2009 година започнало снимање на нови делови на серијалот. Режисер на првите 10 нови Македонски народни приказни е Миле Грозданоски, додека сценарист е Шенка Колозова. Понатака режирањето ќе биде препуштено и на други режисери, меѓу кои и Љупчо Билбиловски. Снимњето е под капата на МТВ и дел од приказните се базирани на македонските приказни собрани од Марко Цепенков[1]. Во новата сезона Македонски народни приказни учествуваат голем број на глумци од старите делови, како и нови македонски актери. Актерската екипа е[2]:
  Првата епизода од новите македонски народни приказни снимани од МТВ се вика „Грнчарот“ и се снимала во едно од студијата на МТВ.Останатите епизоди ќе се снимаат во околината на Скопје, како на пример: во дворови во Скопска Црна Гора, кај Св. Пантелејмон, во селото Нерези, во селата Добридол и Соње, во Куршумли ан, како и во студијата на МТВ.
   
  На Sugar, Hexasto, True_Blood и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Сезона во продукција на А1

  Покрај МТВ, македонските народни приказни се снимаат и во продукцијата на А1 Телевизија . Нови приказни досега нераскажани, воглавно од 20 век, со нова актерска екипа, снимани на локации во село Бањани и Чучер .

  Актери:
  Сценарио:
  Извор: WIKIPEDIA на македонски јазик
  Музика:
  !​
  Еве Aristokrat ме замоли да ја отворам оваа тема, посебно заради музиката.. :) И огромна благодарност до членовите на Кајгана форумот кој успеаа да ја најдат музиката користена во серијата. :) http://forum.kajgana.com/threads/Каде-да-ја-најдам-музиката-користена-во-Македонски-Народни-Приказни.54094/
   
  На Selma, Hexasto, The_Mayor и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  Овај Влатко Дојчиноски многу ме потсеќат на Ѓоргија. Има добар потенцијал, може да биде и тој легенда.
  Малку е чуден или чукнат зш го знам од средно, ама за глумење секоја му чест.(bravo)
   
  На Hexasto и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 4. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Фала ти што ми ја послуша молбата чумки ,музиката е таа што ме враќа во годините наназад и што сум ја слушал во ушите од кога ќе завршела,не сум ни сонувал дека некој ден ќе ја имам сета таа музика на тацна како сега на you tube што ја имаме.Сполајти(y)
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Изволте чорбаџи и друг пат.. :)
   
 6. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Мало вмешување,има еден клип на you tube како некој плука по него дека ги расипал,јас би рекол дечкото може го бива и не е крив ама не е истата екипа,треба да се најде добро место,музика,костими,соодветно сценарио и за воља на вистината од коа го нема Ѓорѓи мора да признаеме не се тоа тоа:(
   
  На FallenAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Нема врска да се навратиме на темата...

  Аух, супер спомени имам со баба ми заедно ја гледавме, оваа е серија со која пораснаа неколку генерации и серија која ја одбележа златната епоха во работењето на Македонската Радио Телевизија. Ми е криво што за Ѓорѓи Колозов не се изгради споменик, затоа што заслужува.. :/
   
  На foREVer и Caci им се допаѓа ова.
 8. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Јас па гледав приказна и правец на школо втора смена зашто секад беа на ѕвон некаде пред 12:)
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 9. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  Не е ама сеуште е млад, само 3 години е во шоу бизнисот. Иначе батката е ѕвер уште од мали години пишуваше приказни, многу е креативен и хумористичен. А забеган е скрос, еве една дешавка.
  Во средно школо јас го зафркавав на одмор, му викам ајде одглуми нешто со кокошки со прасиња ти биди прасе јас петел и да напрајме едно сценарио. Ама тој паметен е сфати дека го дупам на здрав мозок и мајчиниот на наредниот час побарал да оди во вц, тропат на врата и влегуват ама онака филмски нафуран (озбилен), задишан и му викат на професорот:
  Професор ако мојт Дарко да излезит, татко му го барат , прасиштата му избегале да ојт да ги бркат.:D
  Лудак, една недела се смеевме со дешавката, дури и професориве ко ќе избегав ми викаа - абе ти прасиштата да не ги бркаше шо не дојде.:rofl
  Ѕвер е го обожавам.
   
  На Гонзо, The Tramp, ZmajChe и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Прекрасно парче инструментална музика со црковно-македонски елементи. Мислам дека ова идеше некаде при крај одјавната шпица.:)
   

Сподели: