Македонски народни приказни

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Македонски народни приказни

Македонски народни приказни се екранизација на голем број на македонски народни приказни собрани од собирачите на народни умотворби. Овие кратки ТВ епизоди беа снимени од страна на ТВ Скопје, подоцна од МТВ во перидот од раните 70-ти, па сè до 90-тите година. Досега се снимени околу 300 епизоди, не вкличувајќи ги новите епизоди.
Актерска екипа

Како дел од старата актерска екипа се следните актери:
Голем број од старите актери се дел и од новата сезона снимана од МТВ.

Нови сезони


Нова сезона во продукција на МТВ

На 7 октомври 2009 година започнало снимање на нови делови на серијалот. Режисер на првите 10 нови Македонски народни приказни е Миле Грозданоски, додека сценарист е Шенка Колозова. Понатака режирањето ќе биде препуштено и на други режисери, меѓу кои и Љупчо Билбиловски. Снимњето е под капата на МТВ и дел од приказните се базирани на македонските приказни собрани од Марко Цепенков[1]. Во новата сезона Македонски народни приказни учествуваат голем број на глумци од старите делови, како и нови македонски актери. Актерската екипа е[2]:
Првата епизода од новите македонски народни приказни снимани од МТВ се вика „Грнчарот“ и се снимала во едно од студијата на МТВ.Останатите епизоди ќе се снимаат во околината на Скопје, како на пример: во дворови во Скопска Црна Гора, кај Св. Пантелејмон, во селото Нерези, во селата Добридол и Соње, во Куршумли ан, како и во студијата на МТВ.
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Сезона во продукција на А1

Покрај МТВ, македонските народни приказни се снимаат и во продукцијата на А1 Телевизија . Нови приказни досега нераскажани, воглавно од 20 век, со нова актерска екипа, снимани на локации во село Бањани и Чучер .

Актери:
Сценарио:
Извор: WIKIPEDIA на македонски јазик
Музика:
!​
Еве Aristokrat ме замоли да ја отворам оваа тема, посебно заради музиката.. :) И огромна благодарност до членовите на Кајгана форумот кој успеаа да ја најдат музиката користена во серијата. :) http://forum.kajgana.com/threads/Каде-да-ја-најдам-музиката-користена-во-Македонски-Народни-Приказни.54094/
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,838
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој
Овај Влатко Дојчиноски многу ме потсеќат на Ѓоргија. Има добар потенцијал, може да биде и тој легенда.
Малку е чуден или чукнат зш го знам од средно, ама за глумење секоја му чест.(bravo)
 
  • Like
Реакции: Hexasto and Hip.Hop_MKD

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Фала ти што ми ја послуша молбата чумки ,музиката е таа што ме враќа во годините наназад и што сум ја слушал во ушите од кога ќе завршела,не сум ни сонувал дека некој ден ќе ја имам сета таа музика на тацна како сега на you tube што ја имаме.Сполајти(y)
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Фала ти што ми ја послуша молбата чумки ,музиката е таа што ме враќа во годините наназад и што сум ја слушал во ушите од кога ќе завршела,не сум ни сонувал дека некој ден ќе ја имам сета таа музика на тацна како сега на you tube што ја имаме.Сполајти(y)
Изволте чорбаџи и друг пат.. :)
 

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Овај Влатко Дојчиноски многу ме потсеќат на Ѓоргија. Има добар потенцијал, може да биде и тој легенда.
Малку е чуден или чукнат зш го знам од средно, ама за глумење секоја му чест.(bravo)
Мало вмешување,има еден клип на you tube како некој плука по него дека ги расипал,јас би рекол дечкото може го бива и не е крив ама не е истата екипа,треба да се најде добро место,музика,костими,соодветно сценарио и за воља на вистината од коа го нема Ѓорѓи мора да признаеме не се тоа тоа:(
 
  • Like
Реакции: FallenAngel

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Нема врска да се навратиме на темата...

Аух, супер спомени имам со баба ми заедно ја гледавме, оваа е серија со која пораснаа неколку генерации и серија која ја одбележа златната епоха во работењето на Македонската Радио Телевизија. Ми е криво што за Ѓорѓи Колозов не се изгради споменик, затоа што заслужува.. :/
 
  • Like
Реакции: foREVer and Caci

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Јас па гледав приказна и правец на школо втора смена зашто секад беа на ѕвон некаде пред 12:)
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,838
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој
Мало вмешување,има еден клип на you tube како некој плука по него дека ги расипал,јас би рекол дечкото може го бива и не е крив ама не е истата екипа,треба да се најде добро место,музика,костими,соодветно сценарио и за воља на вистината од коа го нема Ѓорѓи мора да признаеме не се тоа тоа:(
Не е ама сеуште е млад, само 3 години е во шоу бизнисот. Иначе батката е ѕвер уште од мали години пишуваше приказни, многу е креативен и хумористичен. А забеган е скрос, еве една дешавка.
Во средно школо јас го зафркавав на одмор, му викам ајде одглуми нешто со кокошки со прасиња ти биди прасе јас петел и да напрајме едно сценарио. Ама тој паметен е сфати дека го дупам на здрав мозок и мајчиниот на наредниот час побарал да оди во вц, тропат на врата и влегуват ама онака филмски нафуран (озбилен), задишан и му викат на професорот:
Професор ако мојт Дарко да излезит, татко му го барат , прасиштата му избегале да ојт да ги бркат.:D
Лудак, една недела се смеевме со дешавката, дури и професориве ко ќе избегав ми викаа - абе ти прасиштата да не ги бркаше шо не дојде.:rofl
Ѕвер е го обожавам.
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Јас па гледав приказна и правец на школо втора смена зашто секад беа на ѕвон некаде пред 12:)
Прекрасно парче инструментална музика со црковно-македонски елементи. Мислам дека ова идеше некаде при крај одјавната шпица.:)