Македонски народни приказни

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Ајде нумерава да распара некое срце од приказниве,реков добра музика бирале(y)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Старите приказни се најдобри. И колку сакаат нека праваат по нив приказни, не се такви, какви што беа. Се согласувам дека Владо Дoјчиноски е добар актер, само му треба уште искуство. Браво за кајганџиите за музиката. Посебно за втората и третата песна. (party) Иначе не можам да се одлучам за омилена приказна ама секогаш кога ќе се зборува за народни приказни ми текнуваа онаа за јајцата. Мислам 1000 јајца се викаше кога Колозов оди на гробишта данок (баждарина) да собира. :rofl
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Старите приказни се врв. Новиве посебно тие од А1 за такво не ги бива, со цел тој литературен речник и без архаизми, да не зборам за глупото сценарио и чкарт музика. Овие новиве што идат на МТВ мислам дека со ЕСРА ги имаат снимано се ок, дел од старата екипа, со користење на сите архаизми и дел од музиката во старите приказни се јадат. Сепак Ѓорѓи Колозов е незаменлив лик. Последниот македонски цар хеххе
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Македонски народни приказни по Колозов веќе немат ни смисла ни шмек а камо ли поука! Новиве немат идеја дури преработија приказни во кој глумеше стожерот на Македнските народни приказни Ѓорѓи Колозов човек кој никој нема и неможе да го замени такви таленти се ретки и мислам дека треба да се прекине со снимање на нови серијали на приказни прво заради ние што расневме со приказните на Колозов никогаш нема да добиеме ист квалитет приказни од сценаријо , глума , музика и слично. Второ екипата се подели официјалните причини не се познати а неофицијално се зборува дека заминувањето на Иван Каровски се должи пред се на смртта на Колозов додека поделбата на табор Шенка , Владо и распашана банда потоа Шектански и останата распашана банда е поради пратиски поделби меѓу актерите а ние бараме приказни ?
Е сеа збор два за новите “таленти“ во приказните Владо Дојчиновски , Никола Тодоровски и Марија Поп Инкова тројката која ги уништи приказните според мене Владо во секоја точка се обидува да го имитира Колозов од мимики , гестови па дури и слични фрази што е страмно пред се за него оти се нарекува себе си актер а потоа неговото вадење демек тоа било школа како се играт приказни нека оди и нека снима нешто друго а приказните нека ни ги остави со оригиналниот изведувач , а овие двајца кој се ко негови приврзоци само ја зголемуват нервозата и потенцијалот што новиот серијал можеби ќе го имаше да не се јавеа овие така наречени актери.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Со години на МТВ ги даваат старите приказни од сабајле.....кај 10 30 мислам... јас редовни ги гледам...некои и по стоти пат ама пак ми се интересни...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Иначе не можам да се одлучам за омилена приказна ама секогаш кога ќе се зборува за народни приказни ми текнуваа онаа за јајцата. Мислам 1000 јајца се викаше кога Колозов оди на гробишта данок (баждарина) да собира. :rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and Sugar

Marija B.B

Нов член
7 април 2014
2
0
1
26
aj ako moze pomos da mi preraskaze nekoj dokolku znae nekoja makedonska prikazna :) vi blagdaram
 

Прикачувања

  • 0.jpg
    0.jpg
    26.1 KB · Прегледи: 7

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
Аман де, на youtube имаш милион. Не мора се на тацна да ви биде оставено...